Anty-aging – czy można powstrzymać starość?

Anty-aging – czy można powstrzymać starość?W definicji starzenia się czytamy, że jest to proces postępujący i nieodwracalny. Czyżby? Zdecydowanie innego zdania jest przemysł kosmetyczny. Może nie możemy jeszcze cofnąć czasu, ale zdecydowanie możemy spowolnić jego upływ, zwłaszcza jeśli chodzi o wygląd. Sprawdźmy jakie naturalne substancje zaliczamy do tzw. składników anty-aging…

Mamy wpływ na tempo starzenia się skóry

A przynajmniej na tę część, która zależy od środowiska i od stylu życia, ale po kolei. Na proces starzenia się skóry mają wpływ nasze geny oraz fakt, czy lubimy się opalać. Wieloletnia ekspozycja na promienie UV, zła dieta, współistniejące choroby – to te czynniki sprawiają, że niektórzy na zjeździe klasowym wyglądają zdecydowanie gorzej od innych. Nie bez znaczenia jest też fakt, że to te czynniki odpowiadają za powstanie wolnych rodników, związków które mają wpływ na szybsze starzenie się organizmu. Dlatego pierwszą rzeczą, jaka przychodzi na myśl, gdy myślimy o substancjach anty-agingantyoksydanty. Należą do nich zarówno witaminy, jak i flawonoidy.

Witaminy młodości

  • Witamina E wzmacnia ściany naczyń krwionośnych, odżywia i regeneruje skórę, dba o jej prawidłowe nawilżenie. Pomaga zwalczyć stany zapalne, wspomaga proces gojenia się, co sprawia że witamina E sprawdza się również w pielęgnacji cery trądzikowej. Witamina ta chroni również skórę przed szkodliwym wpływem promieni słonecznych. Dobrym źródłem tej witaminy są oleje roślinne i orzechy.
  • Witamina A, która w kosmetykach ukrywa się pod nazwą retinol. Słynie z walki z wolnymi rodnikami oraz ze swojego wpływu na prawidłowe funkcjonowanie wzroku. Witamina A wygładza również skórę, poprawia jej koloryt i nawilżenie. Jej bogatym źródłem jest nabiał, żółtko jaj, w roślinach występuje w postaci beta-karotenu i znajdziemy ją w: marchwi, szpinaku, dyni, czerwonej papryce.
  • Witamina C, to częsty składnik kremów anty-aging i są ku temu powody. To bardzo silny antyoksydant, który neutralizuje wpływ promieniowania UV na skórę (pomaga zwalczać skutki tzw. fotostarzenia), zwalcza przebarwienia. Poza tym witamina C bierze również udział w produkcji kolagenu i działa przeciwzapalnie. Gdzie znajdziemy witaminę C? Występuje w papryce, pietruszce (nać), brokułach, kapuście, kalafiorze.

Bardzo często witaminy A,E i C występują razem w kosmetykach przeciwstarzeniowych. Dzieje się tak, ponieważ zastosowane razem uzupełniają i wzmacniają swoje właściwości antyoksydacyjne.Flawonoidy – antyoksydanty o właściwościach anty-aging

Flawonoidy to związki, które chronią rośliny przed zgubnym wpływem środowiska zewnętrznego. Ale przede wszystkim cenimy je za znakomite właściwości antyoksydacyjne. Flawonoidy neutralizują wolne rodniki, które z kolei wpływają na przedwczesne starzenie się organizmu. Poza tym flawonoidy wpływają pozytywnie na układ krążenia, odporność i funkcjonowanie organizmu. Znajdziemy je w owocach i warzywach o mocnej, pomarańczowej lub czerwonej barwie. W tej grupie na szczególną uwagę zasługuje resweratrol, związek który występuje m.in. w czerwonych winogronach, dlatego za jego dobre źródło uchodzi czerwone wino. Ale resweratrol znajduje się również w kosmetykach anty-aging.

Anty-aging, substancje które odmładzają

  • Kwas hialuronowy, czyli polisacharyd, który naturalnie występuje w ludzkim organizmie i odpowiada m.in. za odpowiednie napięcie i nawodnienie skóry. Niestety z biegiem lat mamy go coraz mniej, dlatego znajdziemy go w składzie kremów anty-aging. Kwas hialuronowy jest też często stosowany przez lekarzy medycyny estetycznej jako tzw. wypełniacz. Zaletą tego zastosowania jest natychmiastowy efekt odmładzający.
  • Cytokiny, związki które w roślinach wpływają na podziały komórkowe, procesy kiełkowania nasion, starzenia się, należą do tzw. roślinnych czynników wzrostu. W kosmetyce, jako składnik kremów znajdziemy kinetynę i zeatynę. Związki te opóźniają starzenie się skóry, wpływają na odnowę naskórka, wpływają na syntezę kolagenu i elastyny.

Proces starzenia się skóry i co się z tym wiąże, powstawania niechcianych zmarszczek, możemy skutecznie spowolnić przy pomocy preparatów anty-aging, a nawet wspomóc zabiegami medycyny estetycznej. Niewątpliwie też sami mamy wpływ na ten proces. Zdrowy tryb życia, właściwa, bogata w antyoksydanty dieta i unikanie nadmiernego opalania skutecznie pomagają w zachowaniu młodości na dłużej.

Bibliografia:

Kliknij aby ocenić!
[Głosów: 1 Średnia: 5]