Dieta śródziemnomorska – najzdrowsza w 2020 roku

Dieta śródziemnomorska – najzdrowsza w 2020 roku

Dieta śródziemnomorska to najlepsza dieta w 2020 roku, tak przynajmniej uważają specjaliści od zdrowego żywienia. Dla kogo najlepsza? Dla wszystkich oczywiście, ze szczególnym uwzględnieniem zdrowego serca.


SHAPE UP – TERMOGENICZNY SPALACZ TŁUSZCZU
czysty skład
aż 10 substancji aktywnych
5 ekstraktów standaryzowanych
wegański


 

Dlaczego „śródziemnomorska”?

Nazwę dla tej diety po raz pierwszy sformułował dr Ancel Keys. Skąd taki pomysł? Nie jest to dieta specjalnie opracowana w jakimś konkretnym celu. Po prostu mieszkańcy basenu Morza Śródziemnego rzadziej zapadają na choroby układu krążenia, głównie dzięki swojej diecie i to właśnie zauważył A. Keys. Dieta śródziemnomorska bowiem to modelowy sposób żywienia w profilaktyce chorób sercowo – naczyniowych, polecana każdemu i to niezależnie od wieku.

Dieta śródziemnomorska i „Badanie siedmiu krajów”

Badanie siedmiu krajów (seven countries study) udowodniło wpływ nasyconych kwasów tłuszczowych, które znajdziemy w produktach zwierzęcych, na wysoką umieralność z powodu chorób serca. Mieszkańcy takich krajów, jak Finlandia, USA, Holandia, gdzie spożycie tych tłuszczów jest wysokie, częściej cierpią na choroby układu krążenia. A wysokie spożycie jednonienasyconych kwasów tłuszczowych (oliwa z oliwek) w krajach basenu Morza Śródziemnego sprawia, że ich mieszkańcy mają mniejszą zapadalność na choroby układu krążenia, rzadziej też te choroby są przyczyną zgonu. To właśnie jednonienasycone kwasy tłuszczowe zawarte w oliwie mają tak pozytywny wpływ na układ krwionośny (wpływają na pozytywny profil lipidowy, inne składniki oliwy działają antyoksydacyjnie).

Dieta śródziemnomorska – podstawowe zasady

 • różnorodne warzywa, owoce, produkty pełnoziarniste,
 • warzywa strączkowe, orzechy i dobrej jakości oliwa z oliwek,
 • ryby i owoce morza, co najmniej 2 razy w tygodniu,
 • ograniczamy sól, za to do przyprawiania potraw stosujemy dużo ziół,
 • mięso białe 2 razy w tygodniu, mięso czerwone 1 raz w tygodniu (duszone, gotowane, grillowane), czasami dobrej jakości wędliny,
 • w umiarkowanych ilościach: jajka oraz mleko i jego przetwory.,
 • dieta śródziemnomorska pozwala na czerwone, wytrawne wino (też z umiarem),
 • do picia poleca wodę, zdecydowanie wyrzucamy z jadłospisu słodkie, gazowane napoje, produkty wysokoprzetworzone i potrawy typu fast food,
 • do zdrowego jedzenia dorzucamy aktywność fizyczną.

Dieta śródziemnomorska nie tylko dba o serce

Śródziemnomorski styl żywienia pełen jest dobroczynnych związków typu: antyoksydanty (w tym resweratrol), niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe, glutation, likopen, fitoestrogeny, witaminy, minerały, błonnik. Zmniejsza również ryzyko wystąpienia wielu innych chorób, jak nowotwory czy choroba Alzheimera, Parkinsona. Pomaga też dbać o prawidłową masę ciała, a nawet obniża ryzyko wystąpienia alergii. Generalnie dieta śródziemnomorska to styl żywienia do stosowania przez całe życie.

Bibliografia:

 • Mizgier M., Jeszka J., Jarząbek-Bielecka G., Rola diety śródziemnomorskiej w zapobieganiu nadwadze i otyłości, niektórym chorobom dietozależnym oraz jej wpływ na długość życia, https://jms.ump.edu.pl/uploads/2010/6/451_6_79_2010.pdf (dostęp: 27.07.2020).
 • https://dietetycy.org.pl/dieta-srodziemnomorska-zasady/
 • https://kosmos.ptpk.org/index.php/Kosmos/article/view/837/822
Kliknij aby ocenić!
[Głosów: 3 Średnia: 5]