Dieta śródziemnomorska – najzdrowsza w 2020 roku

Dieta śródziemnomorska – najzdrowsza w 2020 roku

Dieta śródziemnomorska to najlepsza dieta w 2020 roku, tak przynajmniej uważają specjaliści od zdrowego żywienia. Dla kogo najlepsza? Dla wszystkich oczywiście, ze szczególnym uwzględnieniem zdrowego serca.

Dlaczego „śródziemnomorska”?

Nazwę dla tej diety po raz pierwszy sformułował dr Ancel Keys. Skąd taki pomysł? Nie jest to dieta specjalnie opracowana w jakimś konkretnym celu. Po prostu mieszkańcy basenu Morza Śródziemnego rzadziej zapadają na choroby układu krążenia, głównie dzięki swojej diecie i to właśnie zauważył A. Keys. Dieta śródziemnomorska bowiem to modelowy sposób żywienia w profilaktyce chorób sercowo – naczyniowych, polecana każdemu i to niezależnie od wieku.

Dieta śródziemnomorska i „Badanie siedmiu krajów”

Badanie siedmiu krajów (seven countries study) udowodniło wpływ nasyconych kwasów tłuszczowych, które znajdziemy w produktach zwierzęcych, na wysoką umieralność z powodu chorób serca. Mieszkańcy takich krajów, jak Finlandia, USA, Holandia, gdzie spożycie tych tłuszczów jest wysokie, częściej cierpią na choroby układu krążenia. A wysokie spożycie jednonienasyconych kwasów tłuszczowych (oliwa z oliwek) w krajach basenu Morza Śródziemnego sprawia, że ich mieszkańcy mają mniejszą zapadalność na choroby układu krążenia, rzadziej też te choroby są przyczyną zgonu. To właśnie jednonienasycone kwasy tłuszczowe zawarte w oliwie mają tak pozytywny wpływ na układ krwionośny (wpływają na pozytywny profil lipidowy, inne składniki oliwy działają antyoksydacyjnie).

Dieta śródziemnomorska – podstawowe zasady

 • różnorodne warzywa, owoce, produkty pełnoziarniste,
 • warzywa strączkowe, orzechy i dobrej jakości oliwa z oliwek,
 • ryby i owoce morza, co najmniej 2 razy w tygodniu,
 • ograniczamy sól, za to do przyprawiania potraw stosujemy dużo ziół,
 • mięso białe 2 razy w tygodniu, mięso czerwone 1 raz w tygodniu (duszone, gotowane, grillowane), czasami dobrej jakości wędliny,
 • w umiarkowanych ilościach: jajka oraz mleko i jego przetwory.,
 • dieta śródziemnomorska pozwala na czerwone, wytrawne wino (też z umiarem),
 • do picia poleca wodę, zdecydowanie wyrzucamy z jadłospisu słodkie, gazowane napoje, produkty wysokoprzetworzone i potrawy typu fast food,
 • do zdrowego jedzenia dorzucamy aktywność fizyczną.

Dieta śródziemnomorska nie tylko dba o serce

Śródziemnomorski styl żywienia pełen jest dobroczynnych związków typu: antyoksydanty (w tym resweratrol), niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe, glutation, likopen, fitoestrogeny, witaminy, minerały, błonnik. Zmniejsza również ryzyko wystąpienia wielu innych chorób, jak nowotwory czy choroba Alzheimera, Parkinsona. Pomaga też dbać o prawidłową masę ciała, a nawet obniża ryzyko wystąpienia alergii. Generalnie dieta śródziemnomorska to styl żywienia do stosowania przez całe życie.

Bibliografia:

 • Mizgier M., Jeszka J., Jarząbek-Bielecka G., Rola diety śródziemnomorskiej w zapobieganiu nadwadze i otyłości, niektórym chorobom dietozależnym oraz jej wpływ na długość życia, https://jms.ump.edu.pl/uploads/2010/6/451_6_79_2010.pdf (dostęp: 27.07.2020).
 • https://dietetycy.org.pl/dieta-srodziemnomorska-zasady/
 • https://kosmos.ptpk.org/index.php/Kosmos/article/view/837/822
Kliknij aby ocenić!
[Głosów: 3 Średnia: 5]