Spis treści
Dieta śródziemnomorska to najlepsza dieta w 2020 roku, tak przynajmniej uważają specjaliści od zdrowego żywienia. Dla kogo najlepsza? Dla wszystkich oczywiście, ze szczególnym uwzględnieniem zdrowego serca.
SHAPE UP – TERMOGENICZNY SPALACZ TŁUSZCZU
✓ czysty skład
✓ aż 10 substancji aktywnych
✓ 5 ekstraktów standaryzowanych
✓ wegański
Dlaczego „śródziemnomorska”?
Nazwę dla tej diety po raz pierwszy sformułował dr Ancel Keys. Skąd taki pomysł? Nie jest to dieta specjalnie opracowana w jakimś konkretnym celu. Po prostu mieszkańcy basenu Morza Śródziemnego rzadziej zapadają na choroby układu krążenia, głównie dzięki swojej diecie i to właśnie zauważył A. Keys. Dieta śródziemnomorska bowiem to modelowy sposób żywienia w profilaktyce chorób sercowo – naczyniowych, polecana każdemu i to niezależnie od wieku.
Dieta śródziemnomorska i „Badanie siedmiu krajów”
Badanie siedmiu krajów (seven countries study) udowodniło wpływ nasyconych kwasów tłuszczowych, które znajdziemy w produktach zwierzęcych, na wysoką umieralność z powodu chorób serca. Mieszkańcy takich krajów, jak Finlandia, USA, Holandia, gdzie spożycie tych tłuszczów jest wysokie, częściej cierpią na choroby układu krążenia. A wysokie spożycie jednonienasyconych kwasów tłuszczowych (oliwa z oliwek) w krajach basenu Morza Śródziemnego sprawia, że ich mieszkańcy mają mniejszą zapadalność na choroby układu krążenia, rzadziej też te choroby są przyczyną zgonu. To właśnie jednonienasycone kwasy tłuszczowe zawarte w oliwie mają tak pozytywny wpływ na układ krwionośny (wpływają na pozytywny profil lipidowy, inne składniki oliwy działają antyoksydacyjnie).
Dieta śródziemnomorska – podstawowe zasady
- różnorodne warzywa, owoce, produkty pełnoziarniste,
- warzywa strączkowe, orzechy i dobrej jakości oliwa z oliwek,
- ryby i owoce morza, co najmniej 2 razy w tygodniu,
- ograniczamy sól, za to do przyprawiania potraw stosujemy dużo ziół,
- mięso białe 2 razy w tygodniu, mięso czerwone 1 raz w tygodniu (duszone, gotowane, grillowane), czasami dobrej jakości wędliny,
- w umiarkowanych ilościach: jajka oraz mleko i jego przetwory.,
- dieta śródziemnomorska pozwala na czerwone, wytrawne wino (też z umiarem),
- do picia poleca wodę, zdecydowanie wyrzucamy z jadłospisu słodkie, gazowane napoje, produkty wysokoprzetworzone i potrawy typu fast food,
- do zdrowego jedzenia dorzucamy aktywność fizyczną.
Dieta śródziemnomorska nie tylko dba o serce
Śródziemnomorski styl żywienia pełen jest dobroczynnych związków typu: antyoksydanty (w tym resweratrol), niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe, glutation, likopen, fitoestrogeny, witaminy, minerały, błonnik. Zmniejsza również ryzyko wystąpienia wielu innych chorób, jak nowotwory czy choroba Alzheimera, Parkinsona. Pomaga też dbać o prawidłową masę ciała, a nawet obniża ryzyko wystąpienia alergii. Generalnie dieta śródziemnomorska to styl żywienia do stosowania przez całe życie.
Bibliografia:
- Mizgier M., Jeszka J., Jarząbek-Bielecka G., Rola diety śródziemnomorskiej w zapobieganiu nadwadze i otyłości, niektórym chorobom dietozależnym oraz jej wpływ na długość życia, https://jms.ump.edu.pl/uploads/2010/6/451_6_79_2010.pdf (dostęp: 27.07.2020).
- https://dietetycy.org.pl/dieta-srodziemnomorska-zasady/
- https://kosmos.ptpk.org/index.php/Kosmos/article/view/837/822