Witamina E - rola w organizmie, niedobór, przedawkowanie, działanie.

Witamina E - rola w organizmie, niedobór, przedawkowanie, działanie.Witamina E jest antyoksydantem o bardzo silnym działaniu. Usuwa ona wolne rodniki oraz chroni cenne, wielonienasycone kwasy tłuszczowe przed utlenianiem do nadtlenków. Witamina E zwana także tokoferolem pełni ważną rolę w organizmie, wpływając korzystnie na stan cery, włosów i paznokci.

Witamina E jako silny przeciwutleniacz ogranicza ryzyko rozwoju chorób nowotworowych i układu krążenia. Poza tym, tokoferol walczy z wolnymi rodnikami przeciwdziałając przedwczesnemu starzeniu się organizmu. W

Profilaktyka z witaminą E

Tokoferol jest najbardziej ceniony za działanie przeciwutleniające. Niemniej nie każdy wie, że ten związek organiczny oddziałuje korzystnie na obniżenie stężenia blaszek miażdżycowych. Poza tym, pobudza on wydzielanie substancji przeciwzakrzepowych chroniących śródbłonek naczyń krwionośnych zapobiegając zakrzepom. Witamina E chroni nici DNA przed uszkodzeniami spowodowanymi przez wolne rodniki tlenowe. W ten sposób tokoferol skutecznie hamuje proces mutagenezy na poziomie komórkowym.

Witamina płodności i eliksir młodości

Witamina E doczekała się dwóch bardzo interesujących przydomków – tokoferol określa się mianem witaminy płodności, ponieważ wpływa istotnie na produkcję nasienia u mężczyzn. Z kolei nazwa eliksiru młodości wzięła się stąd, że witamina E znacząco opóźnia proces starzenia się skóry. Pod względem budowy i właściwości tokoferol należy do witamin rozpuszczalnych w tłuszczach. W tkance tłuszczowej człowieka znajduje się około 20 mg witaminy E. Utrzymanie prawidłowego poziomu tokoferolu w organizmie jest szczególnie istotne ze względu na zachowanie dobrego wzroku. O odpowiednio wysokie spożycie witaminy E powinny zadbać kobiety w ciąży – ten organiczny związek jest niezbędny do utrzymania ciąży i prawidłowego rozwoju dziecka.

Skutki niedoboru witaminy E

Na niedobór witaminy E najbardziej narażone są osoby cierpiące na celiakię, mukowiscydozę, zaburzenia wchłaniania tłuszczu i zespół Bassena – Kornzweiga. Poza tym, dieta uboga w składniki odżywcze stosowana przez dłuższy czas może doprowadzić do niedoboru tokoferolu. Do najczęstszych objawów niedoboru witaminy E należą zmęczenie, anemia, uszkodzenie układu nerwowego i mięśni, a także zwiększona podatność na infekcje. Niedostateczna ilość tokoferolu w organizmie powoduje również intensywne rogowacenie naskórka i starzenie się skóry.

Bezpieczna dawka

Witamina E nie może być dostarczana w ilościach powyżej 1000 mg na dobę. Wtedy organizm ma problem z usunięciem jej nadmiaru i witamina potrzebna mu do sprawnego działania zaczyna wpływać na ustrój toksycznie. Pojawiają się wówczas takie objawy, jak zaburzenia widzenia bóle głowy i zaburzenia jelitowe, a także zmęczenie i osłabienie mięśni. Dzienne zapotrzebowanie na ten składnik wynosi 8 mg u kobiet i 10 mg u mężczyzn. U pań w okresie stosowania tabletek antykoncepcyjnych zapotrzebowanie na tokoferol wzrasta.Naturalne źródła witaminy E

Witamina E występuje w olejach i innych tłuszczach roślinnych. Możemy ją dostarczać organizmowi chrupiąc nasiona i orzechy różnego rodzaju. Mają one sporo kalorii i nie każdy za nimi przepada. Podobnie jest w przypadku olejów – najwięcej witaminy E zawierają olej słonecznikowy, rzepakowy i sojowy. Spośród orzechów za najbogatsze w tokoferole uchodzą orzechy laskowe (39 mg w 100 g produktu) oraz migdały (24 mg w 100 g produktu).

brown coffee beans on white surface

Witamina E w kosmetyce

Od kiedy witamina E jest znana jako silny antyoksydant wykorzystuje się ją w pielęgnacji skóry. Tokoferole są niezastąpione w zwalczaniu rodników odpowiadających za powstawanie zmarszczek. Witamina E sprawdza się również w łagodzeniu podrażnień.

Tokoferole odżywiając komórki skóry działają regenerująco i nawilżająco na cerę. Poza tym, natłuszczają skórę, co jest szczególnie istotne w przypadku cery wrażliwej, skłonnej do podrażnień.

Jako silny antyoksydant działa nie tylko przeciwzmarszczkowo, ale również tworzy ochronny filtr UV. Ze względu na te właściwości witamina E pełni istotną rolę w profilaktyce i leczeniu takich chorób, jak trądzik, łuszczyca, egzema i podrażnienia skórne.  

Bibliografia:

  • https://pl.wikipedia.org/wiki/Witamina_E
  • https://www.poradnikzdrowie.pl/zdrowie/apteczka/witamina-e-wlasciwosci-i-zaststosowanie-witaminy-e-aa-Hkox-DBUy-Hic3.html
  • http://www.medonet.pl/zdrowie,witamina-e—dzialanie-i-wystepowanie,artykul,1725065.html
  • https://www.mp.pl/pacjent/dieta/zasady/62907,witamina-e
  • https://www.jagiellonskiecentruminnowacji.pl/wp-content/uploads/2019/01/witamina_e_co_kryje_swiat_tokoferoli_bozena_milanovic.pdf
  • https://www.akademiadietetyki.pl/dietetyka/witamina-mlodosci-czyli-dzialanie-witaminie-e/
Kliknij aby ocenić!
[Głosów: 5 Średnia: 4.2]


Zostaw komentarz