Kwas L-askorbinowy – witamina C

Kwas L-askorbinowy – witamina CKwas L-askorbinowy jest wykorzystywany w kosmetyce i medycynie. Witamina C pełni rolę skutecznego przeciwutleniacza.

Kwas L-askorbinowy wpływa korzystnie na układ krążenia oraz pełni ważną rolę w profilaktyce przeciwnowotworowej. Antyoksydacyjne właściwości witaminy C skutecznie przeciwdziałają starzeniu się skóry. Głównym źródłem witaminy C są świeże warzywa i owoce. Pod wpływem światła i temperatury kwas l – askorbinowy ulega rozkładowi.

Objawy niedoboru witaminy C

Do najpoważniejszych rezultatów niedoboru witaminy C należy zaliczyć anemię, szkorbut, astmę oraz zmiany w obrębie kości i chrząstek. Pierwszymi objawami niedoboru witaminy C w organizmie są zaś osłabienie i szybkie męczenie się, a także brak apetytu. Osoby z awitaminozą witaminy C cierpią na bóle mięśni i stawów, mogą mieć rozpulchnione i krwawiące dziąsła, a także skłonność do występowania sińców. Niedobór witaminy C powoduje również problemy zgojeniem się ran.

Zwiększone zapotrzebowanie na witaminę C

Zapotrzebowanie na witaminę C jest wyższe w przypadku ciężkiego, długotrwałego wysiłku fizycznego. Zapotrzebowanie na kwas l – askorbinowy będzie też wyższe w przypadku wymiotów, zaburzeń pracy jelit, cukrzycy, nadciśnienia tętniczego, palenia tytoniu i silnego stresu. Zwiększone zapotrzebowanie na witaminę C występuje też u kobiet w ciąży i w okresie laktacji.Witamina C a skutki uboczne

Przedawkowanie witaminy C jest możliwe tylko wtedy, gdy dzienne spożycie kwasu l–askorbinowego przekracza 1000 mg. Wtedy mogą pojawić się nudności, biegunka, wymioty i bóle brzucha. Może pojawić się także wysypka skórna. Duże dawki witaminy C przyczyniają się również do powstawania kamieni nerkowych. Przeciętne zapotrzebowanie na kwas l – askorbinowy wynosi 75 mg u kobiet i 90 mg u mężczyzn.

Korzystny wpływ witaminy C na zdrowie

Witamina C ma bardzo korzystny wpływ na naczynia krwionośne – uszczelnia je i wzmacnia oraz przeciwdziała krwawieniom. Poza tym, kwas l–askorbinowy hamuje utlenianie cholesterolu LDL zapobiegając zmianom miażdżycowym. Witamina C korzystnie wpływa na regulowanie ciśnienia tętniczego i wpływa na wchłanianie żelaza – zwiększa jego przyswajalność. Kwas l–askorbinowy bierze udział w wytwarzaniu erytrocytów.

Wpływ kwasu l–askorbinowego na tkankę tłuszczową

Witamina C uczestniczy w procesach lipolizy polegających na redukcji komórek tłuszczowych. Kwas l–askorbinowy przenika przez krew do komórek organizmu zajmując takie same receptory, co glukoza. Glukoza nie wysyła sygnałów do komórek wątroby, stymulujących do produkcji zapasowego tłuszczu. Witamina C uczestniczy też w przemianach tyrozyny, która odpowiada za metabolizm w organizmie.

Kliknij aby ocenić!
[Głosów: 7 Średnia: 4.4]


Zostaw komentarz