Pokrzywa indyjska - Ekstrakt z korzenia pokrzywy indyjskiej (Coleus forskohlii)

Pokrzywa indyjska - Ekstrakt z korzenia pokrzywy indyjskiej (Coleus forskohlii)Pokrzywa indyjska posiada lecznicze właściwości znane od lat w medycynie ajurwedyjskiej i hinduskiej. Obecnie roślina ta słynie z bogatej zawartości forskoliny – aktywnego składnika wpływającego korzystnie na odchudzanie.

Pokrzywa indyjska pierwotnie była wykorzystywana w leczeniu chorób serca i układu krążenia. Wykorzystywano ją również w leczeniu schorzeń układu pokarmowego i oddechowego. Obecnie roślinie przypisuje się duży potencjał w zwalczaniu otyłości.

Naturalnym środowiskiem pokrzywy indyjskiej są kraje wschodniej części Afryki, Indie, Nepal, Birma i Tajlandia. Roślina ta jest znana także pod nazwą szałwii indyjskiej, pochwiatką i Makandi.

Wpływ pokrzywy indyjskiej na tkankę tłuszczową

Forskolina skutecznie nasila rozkład tkanki tłuszczowej, czyli proces lipolizy. Niemniej dokładne mechanizmy działania nie zostały jeszcze poznane. Efektem suplementacji forskoliny jest obniżenie masy ciała, w tym tkanki tłuszczowej.Forskolina zawarta w ekstrakcie z pokrzywy indyjskiej powoduje również zahamowanie syntezy lipidów w adipocytach. Według doniesień naukowców, ten aktywny składnik może też aktywować enzym HSL (lipaza hormonozależna), żeby uwolnić tłuszcz zapasowy i transportować go do miejsc, które wymagają zaopatrzenia w energię. Pokrzywa indyjska korzystnie wpływa także na pracę tarczycy. Dzięki temu przyspiesza ona przemianę materii.

Przeciwwskazania do stosowania pokrzywy indyjskiej

Pokrzywa indyjska nie powinna być stosowana przez kobiety w ciąży oraz przez kobiety karmiące piersią i dzieci. Kolejnym przeciwwskazaniem do stosowania pokrzywy indyjskiej są niskie ciśnienie tętnicze, choroba wrzodowa żołądka i choroba refluksowa przełyku. Poza tym, przeciwwskazaniem do stosowania pokrzywy indyjskiej jest zażywanie warfaryny, kwasu acetylosalicylowego lub klopidogrelu. Są to substancje stosowane w leczeniu zaburzeń krzepliwości krwi.

Pokrzywa indyjska pomaga nie tylko w stanach zapalnych

Korzyścią płynącą ze stosowania pokrzywy indyjskiej jest również łagodzenie stanu zapalnego – zarówno ostrego, jak i przewlekłego. Ekstrakt z tej rośliny prowadzi również do zmniejszenia poziomu TSH w organizmie i wzrostu ilości wolnych hormonów tarczycy. Obecnie bada się wpływ pokrzywy indyjskiej na leczenie łuszczycy. Poza tym, można stosować ją w profilaktyce insulinooporności, cukrzycy i innych zaburzeń gospodarki cukrowej. Forskolina poprawia także witalność i libido.

Bibliografia:

  • https://www.poradnikzdrowie.pl/zdrowie/metody-alternatywne/pokrzywa-indyjska-forskolina-wlasciwosci-zastosowanie-dawkowanie-aa-Rv7X-3u9S-DJEt.html
  • http://www.czytelniamedyczna.pl/5805,pokrzywa-indyjska-coleus-forskohlii-briq-wlasciwosci-biologiczne-i-aktywnosc-te.html
  • http://www.medonet.pl/zdrowie,pokrzywa-indyjska—pochodzenie–wlasciwosci–dzialanie,artykul,1726713.html
  • https://www.mp.pl/pacjent/leki/lek/89656,Pokrzywa-indyjska-kapsulki
Kliknij aby ocenić!
[Głosów: 3 Średnia: 4.7]


Zostaw komentarz