Antyoksydanty – czym są i jak je pozyskiwać?

Antyoksydanty – czym są i jak je pozyskiwać?Antyoksydanty, zwane inaczej przeciwutleniaczami mają za zadanie walczyć z wolnymi rodnikami. Wolne rodniki są atomami tlenowymi, które prowadzą do uszkodzenia komórek naszego organizmu, a przez to przyspieszają procesy starzenia i zwiększają ryzyko rozwoju chorób cywilizacyjnych. Ich nadmiar prowadzi do chorób układu krążenia, a także do chorób nowotworowych.

Antyoksydanty są nam potrzebne do ich zwalczania i ochrony organizmu przed ich negatywnym działaniem. Najwięcej przeciwutleniaczy znajduje się w warzywach i owocach, ale nie tylko. Obecne są one głównie w produktach pochodzenia roślinnego. Jak powinna wyglądać dieta, która jest bogata w antyoksydanty? Przecież są one niezbędne do przedłużenia życia i utrzymania zdrowia i urody w dobrej kondycji mimo upływu lat. 

Czym są antyoksydanty? 

Antyoksydanty to grupa związków, które zwane są również przeciwutleniaczami lub antyutleniaczami. To związki chemiczne, które są niezbędne do zmniejszania częstotliwości i neutralizowania wolnych rodników. Związki te potrzebne są do zapobiegania powstawania uszkodzeń w komórkach. Kiedy w organizmie dochodzi do zetknięcia się wolnego rodnika z antyoksydantem, ten oddaje jej swój elektron i dzięki temu neutralizuje niekorzystne działanie atomu tlenowego. Po tym procesie przeciwutleniacz staje się cząsteczką o neutralnym działaniu, więc organizm wydala go.

Antyoksydanty możemy dzielić na dwie grupy. Endogenne, czyli enzymy, które znajdują się w komórkach naszego organizmu, a także przeciwutleniacze egzogenne, które należy dostarczać do ustroju wraz z pożywieniem lub w postaci suplementów diety. 

Czym są wolne rodniki? 

W dobie dwudziestego pierwszego wieku człowiek ma coraz większą wiedzę na temat działania swojego ustroju. Dlatego coraz więcej słyszy się na temat wolnych rodników. To atomy, jony i cząsteczki, które mają o jeden elektron za mało, więc są niesparowane. Te atomy tlenowe są wyjątkowo aktywne i krążą one po całym organizmie dążąc do połączenia brakującego elektronu. Przez to przechodzą one do ataku i uszkadzają inne komórki odbierając im elektron.

Wolne rodniki atakują najczęściej białka, nienasycone kwasy tłuszczowe, oraz DNA. Właśnie dlatego wolne rodniki przyczyniają się do rozwoju nowotworów. Powstają one w organizmie w wyniki licznych reakcji metabolicznych. Okazuje się, że ich niewielka ilość jest potrzebna do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Ustrój używa ich w celu niszczenia bakterii chorobotwórczych, a także do utleniania substancji toksycznych. Jednak jeżeli dojdzie do ich nagromadzenia się w wysokich stężeniach, to zaczynają one niszczyć wszystko co napotkają na swojej drodze i mają negatywny wpływ na zdrowie.

Do nagromadzenia się za dużej ilości wolnych rodników może dojść na skutek:  • Zanieczyszczenia organizmu przez dym papierosowy,
  • Długotrwałą ekspozycję skóry na niekorzystne działanie promieni słonecznych,
  • Spożywanie przetworzonej żywności,
  • Przyjmowanie niektórych leków,
  • Prowadzenie złego trybu życia.

Najsilniejsze antyoksydanty

Witamina A

Witamina A jest niezbędna dla organizmu do walki z wolnymi rodnikami. Jednak oprócz tego, wpływa ona na prawidłową pracę narządu wzroku, a także dba o utrzymanie dobrej kondycji skóry. 

Witamina E

Jest jednym z najsilniejszych przeciwutleniaczy witaminowych. Nie bez powodu przez specjalistów opisywana jest, jako witamina młodości. Przeciwdziała ona starzeniu się organizmu. Dba o prawidłowe nawilżenie skóry. Zapobiega szkodliwym zmianom zachodzącym w tkankach i komórkach. Witamina E znajduje się głownie w olejach pochodzenia roślinnego, nasionach zbóż, kiełkach pszenicy, a także orzechach. Jej spożywanie w odpowiednich dawkach dba o układ rozrodczy kobiet i mężczyzn. 

Witamina C

Zwiększa syntezę kolagenu, dzięki temu korzystnie wpływa na stan skóry. Poprawia jakość błon śluzowych, a najczęściej stosuje się ją do zwiększania odporności organizmu. Działa ona w całym organizmie skutecznie zwalczając wolne rodniki. Dodatkowo bierze ona udział w regeneracji witaminy E. Witaminę C można znaleźć w warzywach i owocach. Najlepiej szukać jej w papryce, kapuście, owocach cytrusowych, truskawkach, a także brokułach. 

Koenzym Q10

Jest substancją witamino podobną, która obecna jest w każdej komórce naszego organizmu. Związek ten bierze udział w procesach przemian metabolicznych, które są niezbędne do zachowania prawidłowego funkcjonowania ustroju. Wykazuje silne działanie antyoksydacyjne, a dzięki temu zwalcza wolne rodniki. Jednak oprócz tego zwiększa poziom energii w komórkach, jest związkiem niezbędnym do prawidłowego funkcjonowania tkanek i narządów. Korzystnie wpływa na pracę mięśni i serca.

Jego niedobór może doprowadzić do rozwoju chorób układu krążenia, niewydolności serca, a także do nadciśnienia tętniczego. Badania naukowe wykazują, że prawidłowe stężenie koenzymu Q10 w organizmie może opóźnić proces starzenia się skóry, a także zwiększa ochronę tkanek przed działaniem zanieczyszczeń, promieni słonecznych i wolnych rodników. 

Bibliografia:

Kliknij aby ocenić!
[Głosów: 3 Średnia: 5]


Zostaw komentarz