Dermokosmetyki – czy warto je stosować?

Dermokosmetyki – czy warto je stosować?



Dermokosmetyki to specjalistyczne produkty przeznaczone dla wymagającej cery. Czy kosmetyk kupowany w aptece rzeczywiście jest lepszy? Sprawdźmy jakie są fakty na temat dermokosmetyków.

Dermokosmetyki – definicja

Dermokosmetyki to…kosmetyki tylko o specjalnym przeznaczeniu. Powstają, by wspomóc szczególnie wrażliwą skórę w codziennym funkcjonowaniu, są przeznaczone na określone dolegliwości skórne i odpowiednio dobrane do konkretnych typów skóry. Co więcej, nad ich powstaniem pracują eksperci, a kupić je można jedynie w aptekach. Tylko, że…

Dermokosmetyki mogą być sprzedawane w „zwykłych” drogeriach

W polskim prawie nie funkcjonuje pojęcie „dermokosmetyk”. Stąd wniosek, że jest to określenie bardziej marketingowe niż prawne. Dermokosmetyki tak jak kosmetyki podlegają jedynie przepisom Ustawy o produktach kosmetycznych (Dz.U. 2018 poz. 2227), czyli nie mogą zawierać substancji szkodzących zdrowiu i życiu człowieka oraz muszą przejść testy dermatologiczne przed pojawieniem się na rynku. Czy to oznacza, że nie warto przepłacać za dermokosmetyki? Tak nie jest do końca…

Dermokosmetyki – zalety

Nad dermokosmetykami pracują specjaliści, lekarze dermatolodzy, kosmetolodzy, farmaceuci, chemicy, wszystko po to żeby zapewnić im wyjątkowy skład i unikalne właściwości. Składniki aktywne, jakie znajdziemy w dermokosmetykach są najczęściej hipoalergiczne i w pełni bezpieczne. Dermokosmetyk zanim znajdzie się na rynku jest testowany na skórze wrażliwej. Dlatego po dermokosmetyki mogą spokojnie sięgać osoby o cerze ze szczególnymi potrzebami, jak alergia bądź schorzenia skórne. Składniki dermokosmetyków są dobrane do typu skóry i jej problemów, dlatego przeważnie działają lepiej niż zwykłe kosmetyki.



Dermokosmetyki – skład

Jakie składniki możemy znaleźć w dermokosmetykach? Producenci najczęściej sięgają po takie związki, jak antyoksydanty, czynniki wzrostu, peptydy, substancje o działaniu przeciwzapalnym, oraz α-hydroksykwasy i β-hydroksykwasy, koenzym Q10, witaminy A, E, C, ceramidy. Składniki te mają za zadanie działać upiększająco i poprawiać funkcje skóry, nawilżać, tonizować i łagodzić objawy problemów skórnych.

Dermokosmetyki – na jakie problemy pomagają?

Kto powinien po nie sięgać i dla jakiej cery są szczególnie pomocne? Są to przeważnie preparaty przeciwtrądzikowe i przeciwłojotokowe dla cery tłustej, również takie, które uszczelniają naczynia oraz zawierają substancje działające przeciwstarzeniowo. Dermokosmetyki są też przeznaczone dla bardzo suchej cery oraz normalnej, a ich zadanie to wspieranie leczenia skóry problematycznej, chociaż oczywiście nie zaliczamy ich do leków.

A więc brać czy nie brać dermokosmetyki ze sklepowej półki? Jak zwykle odpowiedź brzmi: to zależy, jeżeli problemy ze skórą nie ustępują po zastosowaniu „zwykłych” kosmetyków, to warto wtedy sięgnąć po te specjalistyczne.

Bibliografia:

  • 1. https://www.kierownik-apteki.pl/eksperci-radza/dermokosmetyki-fakty-i-mity
  • https://docplayer.pl/4886891-D-e-r-m-o-k-o-s-m-e-t-y-k-i.html
  • https://pl.wikipedia.org/wiki/Dermokosmetyki
Kliknij aby ocenić!
[Głosów: 1 Średnia: 5]