Substancje aktywne o działaniu kardioprotekcyjnym

Substancje aktywne o działaniu kardioprotekcyjnymChoroby układu krążenia to wciąż najczęstsza przyczyna zgonów w Polsce. Tymczasem wielu z nas jest w stanie zapobiec chorobom serca, ważny jak zwykle jest odpowiedni styl życia i zdrowa dieta. Istnieją przecież produkty, które szczególnie dbają o układ krążenia, czyli działają kardioprotekcyjnie…

Niezwykłe możliwości NNKT omega-3

Kwasy omega-3 należą do niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych (NNKT), czyli takich które mają podwójne wiązanie między atomami węgla i są konieczne w zdrowej diecie. Mają do spełnienia wiele ważnych funkcji w organizmie, m.in. wpływają na jego prawidłowy wzrost i rozwój, budują błony komórkowe, odpowiadają za kondycję naszej skóry, budują hormony, poprawiają odporność organizmu, ale przede wszystkim NNKT dbają o nasz układ krwionośny, czyli działają kardioprotekcyjnie.

Jak to się stało, że kwasy tłuszczowe działają kardioprotekcyjnie?

Wszystko zaczęło się od Eskimosów, a konkretniej od obserwacji, że Eskimosi rzadziej zapadają na choroby układu krążenia. Dlaczego tak się dzieje? Otóż podstawą eskimoskiej diety są tłuste ryby morskie, które z kolei są źródłem kwasów omega-3 (EPA i DHA).

Kwasy omega-3:

  • Działają przeciwzakrzepowo, zmniejszają agregację płytek krwi, rozkurczają naczynia krwionośne, co w efekcie wpływa na obniżenie ciśnienia krwi i zmniejsza ryzyko wystąpienia zakrzepów.
  • Dzięki temu, że są zdolne do migracji przez błony komórkowe, wzmacniają je i stabilizują strukturę, co z kolei sprawia, że działają antyarytmicznie.
  • Obniżają poziom złego cholesterolu (LDL) we krwi, podnosząc jednocześnie poziom dobrego cholesterolu (HDL), chronią tym samym naczynia krwionośne przed miażdżycą.

Gdzie znajdziemy kwasy omega-3? Występują w olejach roślinnych, takich jak sojowy, lniany, orzechach (kwas alfa-linolenowy) oraz w tłustych rybach morskich: makrela, łosoś, tuńczyk (kwasy EPA i DHA).Paradoks francuski, czyli dlaczego Francuzi rzadziej chorują na serce

Odpowiedź jest prosta i brzmi: piją dobrej jakości czerwone wino. Tylko w tym wszystkim nie chodzi o upojenie alkoholowe, lecz o polifenole, z konkretnie o resweratrol, w który bogate są winogrona. Im ciemniejsza barwa tych owoców, tym mają więcej resweratrolu. Do pozostałych źródeł tego związku należą też korzeń rdestowca ostrokończystego, owoce jagodowe.

Kardioprotekcyjne działanie resweratrolu

Resweratrol, którego źródłem m.in. jest czerwone wino to przede wszystkim silny antyoksydant, który zapobiega skutkom stresu oksydacyjnego. Resweratrol przeciwdziała agregacji płytek krwi, zmniejsza ryzyko powstawania zmian miażdżycowych w naczyniach krwionośnych oraz występowania stanu zapalnego w organizmie. Czy to oznacza, że powinniśmy pić czerwone wino bez ograniczeń? Oczywiście, że nie, jak we wszystkim tutaj też jest potrzebny umiar.

Jaką dietę lubi serce?

Biorąc pod uwagę kardioprotekcyjne działanie antyoksydantów (resweratrol) i kwasów omega-3, bardzo dobra dla serca jest dieta śródziemnomorska, czyli bogata w ryby, warzywa, owoce, pełnoziarniste węglowodany i tłuszcze roślinne. Co jest szczególnie ważne, to w takie właśnie produkty powinniśmy zaopatrzyć się wcześniej, zanim zaczniemy chorować na schorzenia układu krwionośnego.

Bibliografia:

  • Michałowska J., Bobiński R., Kardioprotekcyjne działanie niezbędnych, nienasyconych kwasów tłuszczowych, http://www.monz.pl/KARDIOPROTEKCYJNE-DZIALANIE-NIEZBEDNYCH-NIENASYCONYCH-KWASOW-TLUSZCZOWYCH,73132,0,1.html (dostęp: 20.04.2020).
  • https://www.akademiadietetyki.pl/dietetyka/kwasy-omega-3-najzdrowsze-tluszcze/
  • https://www.mp.pl/pacjent/dieta/zasady/154015,kardioprotekcyjne-wlasciwosci-wina
Kliknij aby ocenić!
[Głosów: 3 Średnia: 4.7]