Co na uspokojenie? Rośliny o działaniu uspokajającym

Co na uspokojenie? Rośliny o działaniu uspokajającymPo uzdrawiającą moc roślin sięgamy już od wieków. Rośliny nadal leczą i pomagają nam funkcjonować w nieprzyjaznym środowisku. W dobie wszędobylskiego stresu na pewno na uwagę zasługują rośliny o działaniu uspokajającym. Należą do nich zarówno nasze rodzime zioła, jak i rośliny stosowane w naturalnej medycynie wschodu.

Zioła o działaniu uspokajającym

To duża grupa roślin, spójrzmy na te, które najczęściej spotykamy w ziołowych preparatach na uspokojenie.

  • Dziurawiec, za jego uspokajające i przeciwdepresyjne działanie odpowiadają hypercyna i hypeforyna, które wpływają na stężenie serotoniny, noradrenaliny i dopaminy, czyli tzw. neuroprzekaźników wpływających na nasz nastrój. Ze stosowaniem dziurawca należy jednak uważać latem, gdyż ma działanie fotouczulające, chociaż jak podkreślają naukowcy, zdarza się to rzadziej niż raz na dziesięć tysięcy przypadków. Co ważne, dziurawca nie można łączyć z lekami przeciwdepresyjnymi, immunosupresyjnymi czy antykoncepcyjnymi. Dlaczego? Może osłabiać ich działanie.
  • Kozłek lekarski, zawiera walepotriaty, kwas walerenowy, walerenal, waleranon, które wspólnie uspokajają, działają nasennie i przeciwlękowo. Związki te powodują zwiększenie stężenia kwasu GABA, związku który działa hamująco na ośrodkowy układ nerwowy.
  • Męczennica lekarska, jako jedno z nielicznych ziół działa szybko, bo uspokojenie można poczuć już po 30 min. Kiedy przyjmujemy ją w dłuższym okresie czasu to męczennica nie tylko uspokaja, ale poprawia również jakość snu. Stosuje się ją również podczas wychodzenia z uzależnień, pomaga odstawić alkohol, nikotynę.

Adaptogeny – to również rośliny o działaniu uspokajającym

Adaptogeny już z definicji mają za zadanie adaptować organizm do niekorzystnych warunków środowiska. A towarzyszący nam codzienny stres z pewnością do takich sytuacji należy. Poza tym roślina, żeby znaleźć się w gronie adaptogenów musi być nieszkodliwa dla organizmu. Adaptogeny oprócz tego, że uspokajają, poprawiają funkcje poznawcze, ułatwiają uczenie się i poprawiają koncentracje, działają również antyoksydacyjnie. Oto najczęściej stosowane adaptogeny.  • Panax ginseng, czyli korzeń żeń-szenia, którego nazwę tłumaczymy jako „esencja życia”, zawiera ginsenozydy, ale również polisacharydy, peptydoglukany (panaksany A-E), oligosacharydy, olejek eteryczny, sterole, lipidy oraz witaminy i związki mineralne. Kiedy zalecany jest wyciąg z korzenia żeń-szenia? Przeważnie sięgamy po niego w stanach wyczerpania fizycznego, psychicznego, zwłaszcza gdy organizm znajduje się w okresie rekonwalescencji.
  • Ashwagandha, czyli witania ospała, od bardzo dawna z jej właściwości korzysta medycyna ajurwedyjska, a związki aktywne, które w niej znajdziemy to witaferyna A, witanolid D, witanolidy. Witania ospała łagodzi stres, wspomaga procesy uczenia się i poznawcze (jest stosowana w leczeniu choroby Alzheimera) oraz poprawia nastrój. Jak dowodzą badania podnosi również odporność organizmu.
  • Różeniec górski, nazywany czasami „arktycznym korzeniem”, za jego adaptogenne właściwości odpowiadają z kolei takie związki, jak: apigenina, luteolina, bakozyd. Różeniec poprawia wydolność fizyczną i działa przeciwstresowo i przeciwdepresyjnie, poprawia pamięć i koncentrację.

Jaka jest największa wada roślin o działaniu uspokajającym? Otóż na działanie ziół trzeba poczekać, średnio jakieś 2 – 3 tygodnie. Nie mają jednak skutków ubocznych i nie uzależniają tak jak leki syntetyczne. Co nie oznacza oczywiście, że zastąpią leki, a przynajmniej nie w każdym przypadku. Jak podkreślają specjaliści rośliny o działaniu uspokajającym przynoszą ulgę w łagodnych stanach lękowych czy depresyjnych. Na pewno, gdy stan w jakim się znajdujemy jest poważny, a objawy nasilone, to trzeba koniecznie skorzystać z pomocy lekarskiej.

Bibliografia:

  • Obidoska G., Sadowska A., Rośliny o działaniu adaptogennym, file:///C:/Users/Izabela/Downloads/Obidoska_Gra%C5%BCyna,_Ala_Sadowska%20(2).pdf (dostęp: 04.05.2020).
  • https://www.naturoterapiawpraktyce.pl/artykul/ziola-o-dzialaniu-uspokajajacym
  • https://www.naturoterapiawpraktyce.pl/artykul/adaptogeny-roslinne-w-redukcji-stresu
Kliknij aby ocenić!
[Głosów: 2 Średnia: 5]