Czy istnieją skuteczne sposoby na męskie łysienie?

Czy istnieją skuteczne sposoby na męskie łysienie?

Któż nie marzy o pięknej i gęstej czuprynie. Niestety, podobno aż 60% panów, którzy przekroczyli 50 rok życia może spodziewać się utraty włosów z powodu…testosteronu. Ten typ utraty włosów to tzw. łysienie androgenowe, typu męskiego i jak sama nazwa wskazuje dotyczy mężczyzn. Czy istnieje skuteczny sposób, by powstrzymać łysienie?


LOOK UP – WŁOSY SKÓRA PAZNOKCIE
czysty skład
aż 11 substancji aktywnych
3 opatentowane składniki
wegański


 

Przeważnie na naszej głowie ubywa ok. 100 włosów dziennie i jest to zjawisko normalne. Problem zaczyna się, gdy w miejsce włosów, które wypadły nie pojawiają się nowe, a taka jest właśnie cecha łysienia androgenowego.

Najczęstszą przyczyną łysienia są geny

Czyli generalnie skłonność do łysienia panowie dziedziczą po swoich męskich przodkach. A proces ten może ich dotknąć nawet przed dwudziestymi urodzinami. Jak zaczyna się łysienie androgenowe i jak je skutecznie powstrzymać?

Na początku powstają delikatne zakole, a męskie czoło zaczyna się podnosić coraz wyżej. Stąd już krok do pojawienia się ubytku włosów na czubku głowy, a w najgorszym przypadku łysienie dotyka całej głowy.

Jak skutecznie powstrzymać łysienie?

Zdecydowane kroki trzeba podjąć jak najwcześniej, co niestety nie oznacza, że łysienie da się raz na zawsze powstrzymać. Warto na początku zadbać o kondycję skóry i…właściwą dietę.

Na pewno zawsze trzeba dbać o skórę głowy, więc gdy pojawią się łupież i łojotok, to trzeba sięgnąć po specjalistyczne preparaty do pielęgnacji skóry głowy. Łupież, oprócz łysienia androgenowego, dodatkowo osłabia włosy i również może być powodem ich nadmiernego wypadania.

Warto też zadbać o odpowiednią dietę. To między innymi odpowiednie odżywienie organizmu, dieta bogata w składniki mineralne i witaminy wpływają na kondycję skóry i włosów. Jaka dieta jest najlepsza dla włosów? Przede wszystkim bogata w witaminy z grupy B (zwłaszcza witaminę B7), witaminę E, C i A oraz takie składniki mineralne, jak miedź, żelazo, cynk i siarka.

To wszystko można zrobić na własną rękę. Niestety nie jest to idealny sposób na łysienie androgenowe. Dlatego panowie, którzy cierpią na nadmierne wypadanie włosów, powinni po poradę udać się do dermatologa. Łysienie bowiem można leczyć farmakologicznie. Istnieją leki, które są w stanie powstrzymać łysienie, a nawet spowodować wzrost włosów. Niestety trzeba się liczyć z tym, że trochę to kosztuje, terapia jest długotrwała, a po zakończeniu kuracji problem z wypadaniem włosów powraca.

Laser, mezoterapia, a może przeszczep?

Oprócz leczenia farmakologicznego są dostępne inne metody, które obiecują powstrzymać łysienie. Mezoterapia to zabieg, podczas którego skórę głowy obstrzykuje się specjalnym, witaminowym preparatem. Mezoterapię trzeba regularnie powtarzać, niewątpliwie wzmacnia ona włosy, ale niestety jeśli chodzi o łysienie androgeniczne to nie daje specjalnie zadowalających efektów.

Laser z kolei ma za zadanie poprawić krążenie krwi i pobudzić wzrost włosów. W tym przypadku trzeba uzbroić się w cierpliwość, bo na efekty kuracji laserem czeka się długo, trzeba go stosować około roku i jest to również dość kosztowna metoda.

Przeszczep włosów to chyba najbardziej radykalny sposób by powstrzymać łysienie. Sięga się więc po niego już w ostateczności. Zabieg ten generuje zdecydowanie najwyższe koszty, ale jest też bardzo skuteczny. W zależności od zastosowanej metody przeszczepu na efekty czeka się od 6 miesięcy do 2 lat.

Jakie metody w takim razie najskuteczniej powstrzymają łysienie? Nie ma na to pytanie jednoznacznej odpowiedzi. Na pewno trzeba szukać rozwiązania dopasowanego do indywidualnego przypadku. Zdecydowanie jednak nie zaszkodzi dbanie o siebie oraz prawidłowa i zróżnicowana dieta.

Bibliografia:

  • https://www.poradnikzdrowie.pl/uroda/wlosy/lysienie-u-mezczyzn-przyczyny-i-leczenie-wypadania-wlosow-aa-87Wq-9ZJq-szSh.html
  • www.mp.pl/pacjent/dermatologia/choroby/chorobyskory/170697,wypadanie-wlosow
  • https://www.moment.pl/blog/sposoby-na-lysienie-u-mezczyzn/
Kliknij aby ocenić!
[Głosów: 2 Średnia: 4.5]