Żywieniowe sposoby na miażdżycę

Żywieniowe sposoby na miażdżycę

Technicznie rzecz ujmując o miażdżycy mówimy, gdy w wewnętrznej warstwie naczyń krwionośnych zaczyna pojawiać się tzw. blaszka miażdżycowa. Tworzą ją odkładające się złogi cholesterolu, wapnia i innych substancji. A wszystko to prowadzi do stwardnienia naczyń i zwężenia ich światła. Co może skończyć się naprawdę nieciekawie.


NOOXI – ANTYOKSYDANTY
NoOxi to formuła antyoksydacyjna, bez barwników i substancji wypełniających, która dzięki swoim składnikom dostarcza do Twojego organizmu bezcenne przeciwutleniacze (kurkuma, ekstrakt z pestek winogron). Zwalcza wolne rodniki oraz redukuje stres oksydacyjny (witamina C i E, korzenia rdestowca ostrokończystego). Produkt odpowiedni dla wegetarian.Na powstanie miażdżycy ma wpływ kilka czynników, m.in. starzenie się organizmu czy występowanie rodzinne na które nie mamy większego wpływu. Miażdżycę może również powodować zła dieta oraz brak ruchu, a na te czynniki mamy naprawdę spory wpływ.

Jedno jest pewne, bezkarne odkładanie się blaszki miażdżycowej niesie ze sobą poważne kłopoty zdrowotne.

Miażdżyca – konsekwencje dla zdrowia

 • Choroba niedokrwienna serca, objawy tej choroby mogą być niespecyficzne, ale najczęściej charakteryzuje się nawracającym bólem w klatce piersiowej, który pojawia się, gdy serce nie otrzymuje odpowiedniej ilości tlenu. Ostry napad tej choroby może np. wywołać ciężkostrawny posiłek. Najgorzej jednak, gdy pierwszym objawem choroby niedokrwiennej serca, jest…zawał serca.
 • Zawał serca, mamy z nim do czynienia, gdy dochodzi do gwałtownego zmniejszenia lub nawet zatrzymania dopływu krwi do mięśnia sercowego. Do najbardziej powszechnych objawów zawału należą: silny ból zlokalizowany najczęściej w okolicy zamostkowej klatki piersiowej, który promieniuje do ramion, szyi, żuchwy. Nie trzeba nikomu przypominać, że jest to stan będący zagrożeniem dla życia.

Miażdżyca naczyń to nie tylko zagrożenie dla serca:

 • Udar mózgu, blaszka miażdżycowa zlokalizowana w tętnicach szyjnych może powodować również zaburzenia w czynności mózgu. Jakie mogą być objawy udaru? Najczęściej należą do nich zaburzenia mowy, problemy z chodzeniem, widzeniem, zachowaniem równowagi, silny ból głowy. Ryzyko wystąpienia udaru rośnie wraz z wiekiem, a sam udar często dotyczy osób, które palą papierosy i cierpią na nadciśnienie, cukrzycę, choroby serca.

Odkładająca się blaszka miażdżycowa może również skutkować chorobami nerek lub kończyn dolnych. Daleko dobrze jest uważnie przyjrzeć się swojemu stylowi życia, zanim jakiekolwiek schorzenia się pojawią.

Czynniki, które pomogą w walce z miażdżycą

 • Aktywność fizyczna, optymalnie 30 minut dziennie przez 5 dni.
 • Rzucenie palenia tytoniu.
 • Zdrowa dieta oparta na produktach pełnoziarnistych, warzywach, owocach i rybach, czyli styl żywienia zbliżony do diety śródziemnomorskiej.

Dieta śródziemnomorska – polecana na problemy z miażdżycą

Wiemy, że zdrowa, ale jakie ma zasady?

 • różnorodne warzywa, owoce i zboża (pełnoziarniste),
 • ryby i owoce morza, to znakomite źródło kwasów omega-3,
 • warzywa strączkowe, orzechy, oleje roślinne, oliwa z oliwek,
 • mięso czerwone, najwyżej 1 raz w tygodniu, mięso białe dwa razy w tygodniu,
 • potrawy duszone, grillowane, pieczone w piekarniku,
 • najlepiej ograniczyć sól, nasycone kwasy tłuszczowe, wysoko przetworzone potrawy, jedzenie typu fast food.

Dieta korzystna dla serca powinna być bogata w błonnik pokarmowy, który m.in. wiąże cholesterol i pomaga go usuwać z organizmu oraz w polifenole roślinne, które są znakomitymi antyoksydantami. Zdecydowanie powinny przeważać w niej tłuszcze roślinne i ryby.

Bibliografia:

 • Szostak W., Miażdżyca – choroba cywilizacyjna na tle wadliwego żywienia, https://ncez.pl/choroba-a-dieta/choroby-ukladu-krazenia/miazdzyca—–cz–1–choroba-cywilizacyjna-na-tle-wadliwego-zywienia (dostęp: 13.02.2020).
 • Żywienie człowieka zdrowego i chorego, Jan Gawęcki (red.), Wydawnictwo Naukowe PWN, Warszawa 2012.
Kliknij aby ocenić!
[Głosów: 1 Średnia: 5]