EVNolMax™ – mieszanina tokotrienoli i tokoferoli z olejowca gwinejskiego

EVNolMax™ – mieszanina tokotrienoli i tokoferoli z olejowca gwinejskiegoEVNolMax™ to unikalna na rynku mieszanka tokoferoli i tokotrienoli i opatentowany związek, który powstaje z olejowca gwinejskiego. Znajdziemy w nim również fitosterole roślinne i skwalen. Przede wszystkim jednak pisząc o tym produkcie trzeba wspomnieć o tokotrienolach.

Jak działa witamina E i dlaczego musi znaleźć się w naszej diecie?

Przede wszystkim witamina E działa antyoksydacyjnie, przeciwdziała utlenianiu i niszczeniu białek, lipidów, DNA, czyli skutkom działania wolnych rodników w naszym organizmie. Czy to ważne? Bardzo, bo nadmiar wolnych rodników wiąże się z podwyższonym ryzykiem rozwoju wielu chorób (w tym chorób serca, nowotworów) i szybszym starzeniem się skóry. Witamina E dodana do kosmetyków sprawia, że skóra staje się jędrna i odpowiednio nawilżona.

Niedobór witaminy E w organizmie może objawiać się zaburzeniami ze strony układu nerwowego, problemami z koncentracją, wzrokiem, układem krwionośnym, starzeniem się skóry, podatnością na infekcje.

Tokotrienole, tokoferole i EVNolMax™

Niewątpliwie witamina E to znakomity antyoksydant, który skutecznie neutralizuje wolne rodniki. Na pewno jednak nie jest to jednolity związek. Pod nazwą „witamina E” kryje się grupa 8 związków, która zawiera 4 tokoferole i 4 tokotrienole. W literaturze utarło się przekonanie, że to tokoferole, a zwłaszcza alfa-tokoferol odpowiadają za niezwykłe właściwości witaminy E; nawet witaminę E często nazywamy tokoferolem. Ale istnieją również badania, które wskazują że tokotrienole też mogą wiele nam zaoferować.

Czym różnią się tokotrienole od tokoferoli? Do każdej z tych grup zaliczamy związki typu alfa, beta, gamma i delta. Każdy ma pierścień chromanowy oraz nasycony lub nienasycony izoprenowy łańcuch boczny. W tym tokoferole mają nasycone (pojedyncze) wiązania pomiędzy atomami węgla, a tokotrienole – nienasycone (podwójne) wiązania. To właśnie nienasycone wiązania pomiędzy atomami węgla sprawiają, że tokotrienole nazywa się wielonienasyconą witaminą E lub superwitaminą E. Jakie właściwości w takim razie mają tokotrienole?

Źródła tokoferoli i tokotrienoli

Tokoferole znajdziemy w oleju rzepakowym, słonecznikowym, sojowym, oliwie, kiełkach pszenicy, migdałach, orzechach. Znacznie trudniejsze do znalezienia są tokotrienole, ich źródłem jest ryż, pszenica. Jednak najwięcej tokotrienoli zawiera właśnie olejowiec gwinejski, do tego znajdują się w nim również tokoferole, dlatego po to źródło sięgnął producent EVNolMax™.Właściwości tokotrienoli

Chociaż specjalne właściwości witaminy E przypisuje się tokoferolom, to istnieją badania, które potwierdzają prozdrowotne właściwości tokotrienoli. Co mówią badania nad tokotrienolami?

Wpływają na stan skóry i włosów; tokotrienole mają bardzo silne działanie antyoksydacyjne, neutralizują nadmiar wolnych rodników. A jak doskonale wiemy, to właśnie wolne rodniki negatywnie wpływają na stan skóry i włosów. Do tego, jak wykazują nam badania, tokotrienole dzięki nienasyconym wiązaniom łatwiej przenikają w głąb skóry, szybciej neutralizują wolne rodniki, poprawiają kondycję skóry, wspomagają leczenie ran, blizn, ale również wzrost włosów. Oprócz pozytywnego wpływu na włosy i skórę, tokotrienole:

Działają neuroprotekcyjnie; wpływają na prawidłową pracę wątroby, wspierają leczenie niealkoholowego stłuszczenia wątroby; pozytywnie wpływają na serce: pomagają utrzymać prawidłowy profil lipidowy, w tym niższy poziom cholesterolu LDL (zły cholesterol), który jak wiadomo wpływa na powstawanie miażdżycy; wspierają również odporność organizmu.

EVNolMax™ ma w sobie wszystko

A właściwie wszystko co potrzeba, by w pełni czerpać z właściwości tokoferoli i tokotrienoli i cieszyć się ładnym wyglądem. Nie sposób również nie wspomnieć o pozostałych związkach jakie znalazły się w EVNolMax™, czyliskawalenie, który doskonale nawilża skórę i o fitosterolach roślinnych, które działają antyoksydacyjnie, pozytywnie wpływają na układ krążenia i na stan skóry.

Bibliografia:

  • https://www.excelvite.com/
  • https://tocotrienol.org/en/
  • https://www.jagiellonskiecentruminnowacji.pl/wp-content/uploads/2019/01/witamina_e_co_kryje_swiat_tokoferoli_bozena_milanovic.pdf
  • Żywienie człowieka. Podstawy nauki o żywieniu, Gawęcki Jan (red.), Wydawnictwo Naukowe PWN, Warszawa 2011.
Kliknij aby ocenić!
[Głosów: 2 Średnia: 5]


Zostaw komentarz