W jaki sposób powstają wolne rodniki i jak wpływają na organizm?

W jaki sposób powstają wolne rodniki i jak wpływają na organizm?

Wolne rodniki, czyli cząsteczki, które występują w organizmie człowieka. W ustroju powinna zostać zachowana równowaga między wolnymi rodnikami, a antyoksydantami, które zwane są również przeciwutleniaczami. Jeżeli jest ona zachowana, to nie ma powodu do zmartwień, ponieważ organizm pracuje prawidłowo.

Wiele czynników prowadzić może do sytuacji, w której stężenie wolnych rodników znacząco się zwiększa, a przez to pojawić się może problem ze stresem oksydacyjnym. Jest to zaburzenie równowagi antyoksydacyjnej, a doprowadza to do licznych powikłań zdrowotnych, zwiększa ryzyko rozwoju wielu nowotworów, a także przyśpiesza proces starzenia się organizmu.

Czym są wolne rodniki?

Wolne rodniki są uznawane za atomy, które nie mają pary. Atomy, które znajdują się w organizmie człowieka zawsze powinny mieć parzystą liczbę elektronów. Istnieją jednak procesy, takie jak przemiana tlenowa zachodząca w mitochondriach, w których dochodzi do zgubienia jednego z elektronów. Przez to atomy tlenowe tracą swoją parę i zaburzona zostaje ich pierwotna równowaga. Atom niesparowany szuka w takiej sytuacji komórki, od której odbierze jeden elektron. To sprawia, że w organizmie powstają kolejne komórki niekompletne tlenowo. Atomy wolnych rodników mogą odebrać komórki nie tylko od atomów tlenowych, ale również od komórek białkowych.

Długotrwały proces transplantacji elektronów sprawia, że niszczą się struktury białka w organizmie. Konsekwencje tego, to między innymi uszkodzenie błon komórkowych i struktur DNA, a takie procesy mają katastrofalne skutki dla naszego zdrowia. Do tego prowadzi nadmiar wolnych rodników w organizmie.

Komórki niesparowane są zdolne do niszczenia dosłownie wszystkiego co napotkają na swojej drodze. Jeżeli jest ich więcej niż antyoksydantów, to dojść może do zaburzenia pracy ustroju człowieka. Jest to bardzo niebezpieczny stan dla zdrowia, który może prowadzić do rozwoju groźnych chorób, uszkodzenia układu nerwowego i zaburzenia pracy układu sercowo-naczyniowego.

Jak powstają wolne rodniki?

Wolne rodniki i proces ich powstawania to niestety nieodłączny element procesu oddychania. Jeżeli jednak człowiek dba o swoje zdrowie i przestrzega zasad zdrowego żywienia, to istnieje duża szansa na to, by równowaga między antyoksydantami, a wolnymi rodnikami została zachowana.

Istnieje wiele czynników, które znacząco utrudniają zachowanie równowagi między antyoksydantami, a wolnymi rodnikami . Przez to zwiększa się stężenie wolnych rodników, znacząco przeskakując ilość przeciwutleniaczy. Czynniki, które najbardziej wpływają na zdrowie, to przede wszystkim żywienie i styl życia.

Do powstawania dużej ilości niesparowanych atomów dochodzi najczęściej podczas palenia papierosów. W trosce o swoje zdrowie warto więc zrezygnować z korzystania z tej używki.

Uważać powinny również osoby, które żyją w stresie. Podczas długotrwałego stresu powstaje w organizmie wysokie stężenie niesparowanych atomów tlenowych, dlatego tak ważne jest, by znać sposoby radzenia sobie ze stresem.

Jedzenie niezdrowych, wysoko przetwarzanych potraw, a także wędzonych i grillowanych produktów może doprowadzić do zachwiania równowagi antyoksydacyjnej.

Dodatkowo długotrwała ekspozycja skóry na promienie słoneczne sprawia, że zwiększa się ilość wolnych rodników w ustroju. Tak więc należy uważać, by nie doszło do poparzenia słonecznego, a także przed każdym wyjściem z domu na słońce nakładać na skórę kremy z filtrami przeciwsłonecznymi.

Działanie niektórych leków również może być przyczyną powstawania niesparowanych atomów, jednak trzeba pamiętać, że bez zgody i konsultacji z lekarzem nie można zrezygnować ze spożywania zalecanych leków.

Dla zachowania równowagi konieczne jest dbanie o zachowanie prawidłowego rytmu doby. Tak więc nie można zarywać nocy i zaleca się spać od sześciu do dziewięciu godzin. Jak wiadomo picie alkoholu nie ma dobrego wpływu na zdrowie i w tym przypadku również prowadzi do zwiększenia stężenia wolnych rodników, a więc należy wyeliminować go ze swojej diety lub przynajmniej zminimalizować jego spożywaną ilość.

W obecnych czasach trudno jest zadbać o zdrowie, ponieważ zewsząd czekają na nasz pułapki, takie jak zanieczyszczenia środowiska, które zatruwają organizm. Do ich pozbycia się konieczne jest przeprowadzanie detoksykacji.

Jakie choroby powodują wolne rodniki?

Wolne rodniki przyczyniają się do rozwoju wielu schorzeń. Najczęstszym skutkiem zwiększonej ilości niesparowanych atomów w organizmie, jest miażdżyca, ponieważ wolne rodniki przyczyniają się do powstawania uszkodzeń w naczyniach krwionośnych, a także utleniają lipidy, co sprawia, że na ściankach tętnic osiada tłuszcz.

Niesparowane atomy tlenowe prowadzą do przedwczesnego starzenia się skóry, a także mogą zwiększać ryzyko występowania łuszczycy, egzemy i nowotworów skóry. To komórki, które atakują mózg, a dowodzą tego badania, które wskazują, że ich nadmiar może prowadzić do występowania choroby alzheimera, choroby Parkinsona, demencji i udarów mózgu. To atomy tlenowe, które atakują wszystkie narządy i układy w organizmie. Prowadzą do uszkodzenia nerek, dwunastnicy, żołądka, trzustki i nowotworów układu pokarmowego.

Bibliografia:

  • http://www.nowinylekarskie.ump.edu.pl/uploads/2006/6/582_6_75_2006.pdf
  • https://pl.wikipedia.org/wiki/Rodniki
  • http://www.rynekzdrowia.pl/Badania-i-rozwoj/Wolne-rodniki-jednak-nie-sa-szkodliwe,141040,11.html
  • https://repozytorium.umk.pl/bitstream/handle/item/3056/Wolne-rodniki-RUMAK.pdf?sequence=1
  • http://www.biomedic-klinika.pl/diagnostyka/test-na-poziom-wolnych-rodnikow/
Kliknij aby ocenić!
[Głosów: 2 Średnia: 5]
Zostaw komentarz