Niacyna – witamina wszechstronna

Niacyna – witamina wszechstronnaPrzebojowość, pewność siebie, śmiałe dążenie do celu to marzenia wielu ludzi, którzy na co dzień muszą walczyć ze swoją nieśmiałością. Jak donoszą naukowcy z Lozanny można uporać z tym problemem za pomocą… niacyny, bo ta niewinna witamina jak udowodniono w badaniach, dodaje pewności siebie i poprawia nastrój.

Niacyna (witamina B3, witamina PP), wiele nazw i wiele zadań odpowiada za prawidłowe funkcjonowanie mózgu i układu nerwowego, bierze udział w syntezie hormonów płciowych, insuliny, kortyzolu i tyroksyny, obniża poziom cholesterolu we krwi, co zmniejsza ryzyko wystąpienia miażdżycy, a nawet wspomaga antybiotyk w walce z bakteriami, a nastoletni organizm w walce z trądzikiem. 

Skuteczność niacyny potwierdzają badania naukowe

Niacyna wspiera dobry humor

Niacyna wykazuje powinowactwo do receptorów GABA (neuroprzekaźnik odpowiedzialny za nasz spokój i relaks), co zmniejsza depresję i lęk. Jak donoszą również badania – zbyt mała ilość niacyny w organizmie prowadzi do obniżenia poziomu serotoniny (hormonu szczęścia). Wnioski z badań: suplementacja niacyną poprawia nastrój, łagodzi depresję, koi stres i lęk. Stąd już mamy prostą drogę do potwierdzenia informacji ze wstępu: niacyna dodaje pewności siebie.

Badania nad chorobą Alzheimera z kolei pokazały, że niacyna ogranicza umieralność komórek nerwowych, a sama witamina korzystnie wpływa na rozwój zdolności poznawczych.

Niacyna pomaga sercu

Wpływa na obniżenie poziomu złego cholesterolu (LDL) we krwi i jednocześnie podnosi poziom dobrego cholesterolu (HDL), przy czym jak podkreślają badacze, mechanizm tego działania nie jest wciąż do końca poznany. Obniżając poziom złego cholesterolu we krwi niacyna stanowi element profilaktyki miażdżycy, ponieważ cholesterol buduje blaszkę miażdżycową. A jak wiadomo od miażdżycy do zawału serca jest już blisko…Niacyna wpływa na skórę

Naukowcy donoszą również, że witamina B3 działa – przeciwzmarszczkowo… Obniża poziom GAG (glikozaminoglikanu), który ma wpływ na powstawanie zmarszczek w dojrzałej skórze. Pomaga również młodszej cerze, bo łagodzi stan zapalny skóry wywołany przez trądzik.

Źródła niacyny

Niacyna w przeciwieństwie do pozostałych witamin z grupy B jest produkowana w ludzkim organizmie. Jednak są to za małe ilości w stosunku do potrzeb i zdecydowanie trzeba ją dostarczać z zewnątrz. Znajdziesz ją w mięsie drobiowym, wieprzowym, rybach, produktach zbożowych i w suplementach diety.

Skutki niedoboru i nadmiaru niacyny

Poważny niedobór niacyny ma swoją nazwę – pelagra. Objawy tej choroby to: szorstkość i zaczerwienienie skóry, biegunki, bezsenność, zawroty głowy, osłabienie, zapalenie nerwów, a nawet zmiany osobowości. Nieleczona pelagra prowadzi nawet do śmierci. Jest to choroba bardzo rzadka, występuje właściwie tylko tam gdzie panują głód i niedożywienie.

Niewielki niedobór z kolei to wolniejsza przemiana materii i ciągłe odczucie zimna.
Nadmiar (powyżej 3000 mg na dobę) też nie jest korzystny dla zdrowia i może spowodować: wrzody, zaburzenia widzenia, uszkodzenie wątroby, arytmię.

Bibliografia:

  • https://pl.wikipedia.org/wiki/Witamina_B3
  • http://www.rynekzdrowia.pl/Serwis-Kardiologia/Bardzo-wysoki-poziom-quot-dobrego-quot-cholesterolu-tez-moze-byc-grozny,187095,1014.html
  • https://www.mp.pl/pacjent/dieta/zasady/63281,niacyna-witamina-pp
  • https://www.poradnikzdrowie.pl/zdrowie/apteczka/witamina-b3-pp-niacyna-na-co-pomaga-w-jakich-produktach-wystepuje-aa-kf15-Hixd-yLb3.html
  • http://www.phmd.pl/api/files/view/2150.pdf
Kliknij aby ocenić!
[Głosów: 2 Średnia: 5]


Zostaw komentarz