Opatentowane (premium) a generyczne składniki suplementów diety.

Opatentowane (premium) a generyczne składniki suplementów diety.

Określenie „opatentowany” bądź „generyczny” kojarzy nam się raczej z lekami niż suplementami diety. Jednak to właśnie opatentowane składniki (składniki premium) świadczą o tym, że dany suplement jest wysokiej jakości i daje naszemu organizmowi określone korzyści. Dlaczego warto sięgać po opatentowane składniki suplementów diety?

Różnica pomiędzy suplementem a lekiem i dlaczego ważna jest jakość składników

Lek przed wprowadzeniem do obrotu musi spełnić bardziej rygorystyczne wymagania, przejść szereg badań, udowodnić jakość, skuteczność i bezpieczeństwo. Suplement diety to produkt spożywczy i zanim trafi do obiegu przechodzi prostsze procedury, dlatego to dobra wola producenta decyduje o jego jakości.

Zadaniem suplementu jest uzupełnienie diety w składniki, których w niej brakuje: witamin, związków mineralnych lub innych substancji o efekcie odżywczym lub fizjologicznym [1]. I co zawsze musi znaleźć się na opakowaniu suplementu – nie zastępuje zdrowej diety. Niewątpliwie o wysokiej jakości suplementu diety świadczy jego skład i bardzo dobrze, gdy znajdzie się w nim opatentowany składnik premium.

Opatentowane składniki suplementów diety

Opatentowane składniki premium suplementów mają zastrzeżony znak towarowy i podlegają ochronie patentowej na terenie danego kraju. Co to oznacza? Między innymi to, że producent danego składnika musiał się szczególnie postarać, by do takiej procedury przystąpić.


Grinday Vegan D3 - wegańska witamina D3

Potwierdzona zawartość witaminy D3.
Zawiera ppatentowany składnik premium.


 • Wpływ na organizm opatentowanego składnika premium jest potwierdzony badaniami klinicznymi. Badania takie muszą spełniać wszystkie konieczne standardy, często są to tzw. badania z podwójnie ślepą próbą. Co oznacza, że nikt, ani uczestnik badania, ani zespół badawczy nie wiedzą, czy uczestnik otrzymuje badany środek, czy placebo. Taki rodzaj badania sprawia, że jest obiektywne i nic nie wpływa na jego wynik. Poza tym badania nad skutecznością danego składnika nie kończą się wraz z uzyskanie patentu, są na bieżąco aktualizowane.
 • Porcja substancji aktywnej w takim składniku jest stała i na najwyższym, możliwym poziomie. Co sprawia, że po prostu działa.
 • Opatentowanie składnika to nie koniec. Taka substancja jest ciągle kontrolowana, bada się m.in. czy jest wolna od szkodliwych substancji i czy spełnia założone standardy jakości.
 • Najwyższe standardy jakości spełnia nie tylko sam składnik, ale również zakład, w którym jest produkowany (m.in. bezpieczeństwo przed zanieczyszczeniem).
 • Surowiec, z którego produkuje się opatentowane składniki premium, pochodzi tylko z pewnych źródeł (i tutaj znowu powtórzymy stwierdzenie): spełniających najwyższe standardy jakości.

A gdzie jest haczyk, dlaczego opatentowane składniki premium to wciąż na naszym rynku rzadkość? Odpowiedź jest prosta, chodzi o pieniądze. Te składniki są po prostu droższe, jeśli znajdują się w składzie suplementu, to automatycznie jest to droższy produkt.

Co to znaczy generyczny?

Leki generyczne to zamiennik leku oryginalnego, który ma taką samą substancję czynną. Czy tak samo jest w przypadku składników suplementów diety? Nie, nazywając składniki suplementów diety „generycznymi” mamy raczej na myśli takie składniki, które mają wprawdzie w swoim składzie daną substancję aktywną, ale o znacznie gorszej jakości, czyli jednym słowem: ekstrakt ziołowy może podobnie się nazywać, ale nie przynosi spodziewanych efektów. Są to przeważnie składniki, które chociaż powołują się na te same badania, jak składnik opatentowany, to z powodu bardzo niskiej jakości, nie są skuteczne.

Czy warto szukać w składzie suplementu opatentowanych składników premium? Jak najbardziej, przed wprowadzeniem na rynek przeprowadzono badania, które potwierdziły ich bezpieczeństwo i wpływ na organizm. Na pewno zawsze warto czytać etykiety suplementów, szukać tych o najwyższej jakości, czyli zawierających opatentowane składniki premium i standaryzowane ekstrakty roślinne.

Bibliografia:

 • Ustawa o bezpieczeństwie żywności i żywienia z 25 sierpnia 2006 r. ze zmianami (Dz. U. z 2015 r. poz. 594).
 • https://pl.wikipedia.org/wiki/Lek_generyczny
 • https://www.nutracapusa.com/why-use-trademarked-ingredients-in-private-label-supplements
 • http://wsse.waw.pl/nadzory/oddzial-bezpieczenstwa-zywnosci-zywienia-i-kosmetykow/suplementy-diety
 • https://www.kierunekfarmacja.pl/patent-na-zdrowie,4927,art.html
 • https://www.kagedmuscle.com/blogs/supplementation/patented-vs-generic-supplement-ingredients
Kliknij aby ocenić!
[Głosów: 1 Średnia: 5]

Grinday Vegan D3 - wegańska witamina D3

Potwierdzona zawartość witaminy D3.
Zawiera ppatentowany składnik premium.


Zostaw komentarz