Jak media społecznościowe wpływają na naszą zdolność zapamiętywania?

Jak media społecznościowe wpływają na naszą zdolność zapamiętywania?W erze cyfrowej, gdzie media społecznościowe stały się nieodłącznym elementem naszego życia, pojawiają się pytania dotyczące ich wpływu na naszą pamięć. Czy korzystanie z mediów społecznościowych wpływa na naszą zdolność do zapamiętywania informacji? Oto, co mówią najnowsze badania na ten temat.

1. Media społecznościowe a retencja nowych wspomnień.

Korzystanie z mediów społecznościowych po nauce może wpływać na proces konsolidacji pamięci. Konsolidacja to proces, w którym krótkotrwałe wspomnienia przekształcają się w trwałe. W badaniu przeprowadzonym przez Markus Martini i współpracowników uczestnicy uczyli się listy słów, a następnie mieli krótką przerwę. W trakcie tej przerwy jedna grupa korzystała z mediów społecznościowych, podczas gdy druga grupa odpoczywała. Wyniki pokazały, że grupa korzystająca z mediów społecznościowych miała gorsze wyniki w testach pamięci. Może to sugerować, że aktywność w mediach społecznościowych zakłóca proces konsolidacji pamięci1.

Delighted female relatives sitting together on wooden bench in park and browsing mobile phone while learning using

2. Korzyści z korzystania z mediów społecznościowych dla starszych osób.

Korzystanie z mediów społecznościowych przez osoby starsze może mieć pozytywny wpływ na ich funkcje poznawcze. Jednym z aspektów funkcji poznawczych jest kontrola hamująca, która odnosi się do zdolności jednostki do hamowania impulsywnych reakcji lub zachowań. Kontrola hamująca jest kluczowym elementem funkcji wykonawczych mózgu i odgrywa ważną rolę w codziennych zadaniach, takich jak podejmowanie decyzji czy kontrola impulsów. Badanie przeprowadzone przez Kelly Quinn wykazało, że starsi dorośli, którzy regularnie korzystali z mediów społecznościowych, mieli lepszą kontrolę hamującą w porównaniu z tymi, którzy nie korzystali z mediów społecznościowych2.

3. Wpływ efemerycznych mediów społecznościowych na autobiograficzną pamięć.

Efemeryczne media społecznościowe, takie jak Snapchat, pozwalają użytkownikom na publikowanie treści, które znikają po pewnym czasie. Badanie przeprowadzone przez Andrew J. Johnsona i Emily G Morley wykazało, że dzielenie się wspomnieniami w takich mediach może faktycznie poprawić zdolność do zapamiętywania tych wspomnień. Może to wynikać z faktu, że akt dzielenia się wspomnieniami wymaga aktywnej refleksji nad danym wydarzeniem, co może wzmacniać ślady pamięciowe3.

Red haired charming schoolgirl in blue dress browsing smartphone while sitting on rustic wooden table with legs crossed beside books against big window at home

4. Media społecznościowe a samoocena wśród nastolatków.

Korzystanie z mediów społecznościowych może wpływać na samoocenę, zwłaszcza wśród nastolatków. W erze cyfrowej młodzież jest narażona na ciągłe porównywanie się z innymi, co może prowadzić do niezdrowych standardów piękna i niskiej samooceny. Badanie przeprowadzone przez Hwajin Yang i współpracowników wykazało, że nadmierne korzystanie z mediów społecznościowych może prowadzić do niższej samooceny wśród młodzieży. Może to wynikać z faktu, że młodzież jest bardziej podatna na presję społeczną i porównywanie się z innymi w mediach społecznościowych4.Podsumowanie.

Media społecznościowe stały się integralną częścią naszego codziennego życia, wpływając na różne aspekty naszej funkcji poznawczej, w tym zdolność zapamiętywania. Chociaż korzystanie z mediów społecznościowych może mieć pewne korzyści, takie jak poprawa niektórych funkcji poznawczych u osób starszych, istnieją również potencjalne ryzyka, takie jak zakłócenie procesu konsolidacji pamięci czy wpływ na samoocenę wśród nastolatków.

Aby korzystać z mediów społecznościowych w sposób odpowiedzialny i minimalizować potencjalne negatywne skutki dla zdolności zapamiętywania i zdrowia psychicznego, warto zastosować się do kilku porad:

Laughing multiracial female colleagues wearing uniform flipping pages of papers while discussing work together
  1. Ogranicz czas spędzany w mediach społecznościowych. Ustal konkretne ramy czasowe dla korzystania z mediów społecznościowych i przestrzegaj ich. Może to być na przykład 30 minut dziennie.
  2. Przerwy od ekranu. Po intensywnym korzystaniu z mediów społecznościowych zrób przerwę, odłóż telefon i zrelaksuj się. Może to pomóc w procesie konsolidacji pamięci.
  3. Świadomość porównań. Pamiętaj, że to, co ludzie prezentują w mediach społecznościowych, to często idealizowana wersja ich życia. Unikaj porównywania się z innymi.
  4. Aktywność fizyczna. Regularne ćwiczenia fizyczne mogą pomóc w redukcji stresu i poprawie zdolności poznawczych, w tym pamięci.
  5. Rozmowy twarzą w twarz. Chociaż media społecznościowe są świetnym narzędziem do komunikacji, nic nie zastąpi prawdziwych, bezpośrednich interakcji z innymi ludźmi.

Korzystając z mediów społecznościowych w sposób świadomy i odpowiedzialny, możemy czerpać z nich korzyści, jednocześnie minimalizując potencjalne ryzyko dla naszej zdolności zapamiętywania i ogólnego zdrowia psychicznego.

Przypisy:

  1. https://onlinelibrary.wiley.com/doi/pdfdirect/10.1002/acp.3641
  2. https://journals.sagepub.com/doi/pdf/10.1177/2056305118787203
  3. http://eprints.bournemouth.ac.uk/35467/1/JohnsonMainManuscriptCB%26SN_RapidComm_PrePrint.pdf
  4. https://www.mdpi.com/2227-9067/7/9/148/pdf?version=1600772788
Kliknij aby ocenić!
[Głosów: 1 Średnia: 5]


Zostaw komentarz