Hormony lipolityczne wpływają na masę ciała?

Hormony lipolityczne wpływają na masę ciała?Hormony to związki, które regulują pracę całego organizmu człowieka, wydzielane są przez gruczoły stanowiące układ hormonalny. Wszystko to po to, żeby utrzymać organizm w stanie homeostazy. Hormony mają wpływ na praktycznie każdy aspekt funkcjonowania organizmu, w tym na lipolizę tkanki tłuszczowej.

Tkanka tłuszczowa i jej funkcje

Chociaż jej nadmiar spędza wielu z nas sen z powiek, to niewątpliwie tkanka tłuszczowa ma poważne zadania do wykonania w naszym organizmie.

  • Funkcja izolacyjna i amortyzująca, czyli chroni narządy wewnętrzne przed urazami mechanicznymi.
  • Funkcja energetyczna, to również magazyn, z którego zasobów korzystamy w sytuacji większego zapotrzebowania na energię.
  • Tkanka tłuszczowa pełni również bardzo ważną funkcję endokrynną, czyli wydziela wiele różnych substancji (adipokiny) o charakterze hormonów, które m.in. regulują procesy głodu i sytości, wpływają na układ krążenia, układ immunologiczny i rozrodczy.

Tkanka tłuszczowa składa się głównie z adipocytów, znajdziemy w niej również preadipocyty, fibroblasty, leukocyty, monocyty, makrofagi. Oprócz tego, że sama wpływa na wydzielanie hormonów, tkanka tłuszczowa ma receptory dzięki którym następuje regulacja takich procesów jak lipoliza.

Hormony lipolityczne

Lipoliza to proces rozpadu tkanki tłuszczowej, a hormony, które wpływają na ten proces nazywamy hormonami lipolitycznymi. Kiedy dochodzi do lipolizy? Oczywiście, w sytuacji, gdy mamy większe zapotrzebowanie na energię, kiedy intensywnie ćwiczymy, kiedy jest nam zimno. Do procesu lipolizy dochodzi również, gdy nie dostarczamy organizmowi wystarczającej ilości pokarmu oraz w sytuacjach stresowych.

Głównie za proces lipolizy odpowiedzialne są katecholaminy, do których należą adrenalina i noradrenalina. Katecholaminy regulują proces lipolizy poprzez stymulację receptorów β-adrenergicznych znajdujących się w tkance tłuszczowej. Oprócz katecholamin hormonami lipolitycznymi są hormony tarczycy (TSH), glukagon, cholecystokinina, glikokortykoidy. Na lipolizę mają również wpływ hormony płciowe estrogeny i testosteron.Jak przyspieszyć proces lipolizy?

Odpowiedzią jest wysiłek fizyczny, który zwiększa stężenie hormonów lipolitycznych jakimi są katecholaminy, stąd zwiększa się tempo lipolizy, czyli spalania tkanki tłuszczowej.

Hamowanie lipolizy

Hormonem, który najsilniej powstrzymuje lipolizę jest insulina. Insulina hamuje proces rozpadu tkanki tłuszczowej i stymuluje syntezę kwasów tłuszczowych. Podobnie jak insulina działają: adenozyna, prostaglandyny E1 i E2, neuropeptydy i ciała ketonowe. Lipolityczne działanie katecholamin zmienia się również wraz z wiekiem i maleje u osób starszych.

Do niedawna tkankę tłuszczową uważaliśmy jedynie za magazyn energii. Obecnie wiemy, że pełni też ważne funkcje regulujące w organizmie. Mamy również wpływ na jej prawidłową pracę, bo nadmierne spożycie produktów z niskim indeksem glikemicznym i brak ruchu sprawiają, że zaburzone zostają procesy lipolizy i lipogenezy oraz pojawiają się problemy z utrzymaniem prawidłowej masy ciała.

Bibliografia:

  • Murawska-Ciałowicz E., Tkanka tłuszczowa – charakterystyka morfologiczna i biochemiczna różnych depozytów, https://phmd.pl/api/files/view/198253.pdf (dostęp: 01.04.2020).
  • https://pl.wikipedia.org/wiki/Lipoliza
  • https://www.medicover.pl/o-zdrowiu/hormony-a-metabolizm,3877,n,3707
    4.https://www.sfd.pl/art/Badania_naukowe/Jak_spala_si%C4%99_t%C5%82uszcz_Proces_spalania_tkanki_t%C5%82uszczowej-a3143.html
Kliknij aby ocenić!
[Głosów: 3 Średnia: 4.7]