Forskolina jest substancją pozyskiwaną z pokrzywy indyjskiej Coleus pochodzącej z rodziny Labiatae.

Forskolina jest substancją pozyskiwaną z pokrzywy indyjskiej Coleus pochodzącej z rodziny Labiatae.Pokrzywa indyjska jest rośliną ozdobną występującą w różnych odmianach. Każda z odmian charakteryzuje się specyficznym ubarwieniem i wzorem liści. Przypominają one pokrzywę porastającą łąki i tereny przydrożne w Polsce. Niemniej pokrzywę indyjską można spotkać wyłącznie w ciepłym klimacie subtropikalnym, głównie w krajach południowej i wschodniej części Azji.

Coleonol, czyli forskolina

Pokrzywa indyjska nazywana Coleus forskohlii jest jedynym poznanym dotąd źródłem forskoliny. Cenna substancja naturalna bywa też określana jako coleonol. Wyciąg z korzenia pokrzywy indyjskiej jest od wieków stosowany w tradycyjnej medycynie hinduskiej, w tym m.in. w chorobach układu krążenia, oddechowego i moczowego. Pomaga on również w leczeniu bezsenności. Szereg korzyści dla zdrowia wynikających ze stosowania forskoliny zostało potwierdzonych naukowo.

Zwiększa metabolizm

Coleonol znajdujący się w pokrzywie indyjskiej powoduje zwiększenie stężenia cAMP i aktywuje cyklazę adenylową – enzym modyfikujący wiele procesów metabolicznych. Podobne działanie mają hormony lipolityczne (aktywujące proces spalania tkanki tłuszczowej) – np. adrenalina. Niemniej w odróżnieniu od tych hormonów, forskolina nie powoduje nerwowości, ani niepokoju i pozostaje neutralna dla ośrodkowego układu nerwowego.

Zwalcza stany zapalne

Forskolina może być używana w celu łagodzenia ostrych i przewlekłych stanów zapalnych. Łagodzi ona również ból i działa przeciw procesom wysiękowym. Działając przeciwzapalnie pomaga w prewencji i leczeniu niektórych chorób autoimmunologicznych, takich jak choroba Hashimoto i reumatoidalne zapalenie stawów.

Wspomaga układ krążenia

Forskolina skutecznie wspomaga układ krążenia, w tym zwłaszcza krążenie w obrębie naczyń wieńcowych. Dzięki temu serce jest lepiej ukrwione i pracuje ono bardziej efektywnie. Badania wykazały, że forskolina może mieć także zdolność do obniżania ciśnienia krwi.

Zwiększa tempo spalania tkanki tłuszczowej

Jak zostało wcześniej przedstawione, forskolina wpływa na procesy metaboliczne. Jej działanie koncentruje się głównie na nasileniu lipolizy polegającej na rozkładu tłuszczu w tkance tłuszczowej. Niemniej forskolina wspomaga odchudzanie także na inne sposoby. Może ona hamować syntezę lipidów w adipocytach – komórkach tkanki tłuszczowej żółtej. Forskolina aktywuje enzym lipazy hormonozależnej (HSL) w komórkach tłuszczowych uwalniając tłuszcz zapasowy i transportuje go do miejsc, które wymagają zaopatrzenia w energię, a zatem przede wszystkim do tkanki tłuszczowej.Poprawia pracę tarczycy

Forskolina może pomóc w zaburzeniach tarczycy polegających na niedoczynności tego gruczołu. Naturalna substancja poprawia ukrwienie tarczycy powodując spadek TSH i zwiększenie poziomu wolnych hormonów tarczycy. W ten sposób forskolina dodatkowo przyspiesza metabolizm.

Pomaga utrzymać równowagę hormonalną

Oprócz korzystnego wpływu na pracę tarczycy, badania wykazały pozytywne oddziaływanie forskoliny na pracę trzustki. Naturalna substancja stymuluje trzustkę do produkcji insuliny. Dzięki temu przeciwdziała cukrzycy, insulinooporności oraz innym zaburzeniom gospodarki cukrowej. Ponadto, forskolina wspomaga syntezę testosteronu poprawiając witalność, libido i samopoczucie u mężczyzn. Naturalna substancja jest pomocna w przypadku syndromu zmęczenia nadnerczy i niewydolności kory nadnerczy wspomagając syntezę adrenokortykotropiny (ACTH).

Chroni przed nowotworami

Forskolina może hamować transformację nowotworową oraz przerzuty. Poprzez pobudzenie wydzielania testosteronu hamuje on rozwój nowotworu gruczołu krokowego.

Jak stosować forskolinę?

Forskolina jest dostępna w postaci suplementów diety, jako ekstrakt z pokrzywy indyjskiej. Według obowiązujących norm za bezpieczną dawkę uznaje się 400 mcg sproszkowanego korzenia pokrzywy indyjskiej na dobę.

Możliwe skutki uboczne i przeciwwskazania

Negatywne skutki uboczne i przeciwwskazania do stosowania forskoliny dotyczą wyłącznie kobiet w ciąży i karmiące piersią. Oczywiście, nie powinny zażywać jej też dzieci. Ostrożnie do stosowania preparatów tego typu powinny podejść także osoby cierpiące na choroby nerek i wątroby. Dodatkowe stosowanie suplementów diety mogłyby doprowadzić do dodatkowego obciążenia tych narządów wewnętrznych. Jak dotąd nie pojawiły się żadne informacje o skutkach ubocznych długotrwałego stosowania forskoliny. Zachowaj ostrożność i stosuj tylko takie dawki preparatów z forskoliną, jakie zaleca producent.

Kliknij aby ocenić!
[Głosów: 2 Średnia: 5]


Zostaw komentarz