Chrom (pikolinian chromu)

Chrom (pikolinian chromu)

Chrom należy do podstawowych pierwiastków, które powinniśmy dostarczać organizmowi wraz pożywieniem. Pełni on wiele funkcji biologicznych, a do tego wspomaga odchudzanie.

Chrom jest dodawany do suplementów diety w różnych postaciach, między innymi w formie pikolinianu chromu. Jego podstawowa rola jako środka wspomagającego odchudzanie sprowadza się do tego, że ogranicza on ochotę na słodycze i niweluje napady głodu. Dzięki temu tkanka tłuszczowa jest spalana w szybszym tempie.

Chrom przeciwdziała zaburzeniom gospodarki cukrami

Chrom jest elementem czynnika tolerancji glukozy (GTF). Obniżony poziom chromu w organizmie sprzyja zaburzeniom gospodarki cukrowej, m.in. cukrzycy.

Suplementowanie chromu pomaga zapobiegać cukrzycy i hipoglikemii, a także podwyższonemu poziomowi trójglicerydów we krwi. Pierwiastek dostarczany wraz z pożywieniem może być łatwo wyeliminowany z organizmu przez stres. Na niedobór chromu są również bardziej narażone osoby spożywające duże ilości cukrów prostych.

Wzmaga działanie insuliny

Chrom jako składnik GTF zapobiegając nagłym wahaniom glukozy we krwi. Dzięki temu wzmożony apetyt na słodycze znika. Suplementy diety zawierające ten minerał poprawiają nie tylko gospodarkę cukrową, ale również lipidową.

Chrom uczestniczy w przemianach glukozy

Chrom bierze udział w przemianach glukozy. Pierwiastek zmniejsza zapotrzebowanie organizmu na insulinę. Dzięki temu chrom przeciwdziała nadmiernym wahaniom poziomu glukozy we krwi. W ten sposób pomaga utrzymać apetyt w ryzach oraz zapobiega napadom głodu.

Poprawia profil lipidowy

Pomaga on również obniżyć poziom złego cholesterolu i podnieść poziom dobrego cholesterolu. W ten sposób chroni serce i układ krążenia przed chorobami rozwijającymi się na podłożu podwyższonego poziomu cholesterolu LDL, takich jak miażdżyca i nadciśnienie tętnicze.Chrom wspomaga metabolizm!

Chrom jest składnikiem enzymów trawiennych. Pierwiastek bierze udział w procesach przemiany białek, tłuszczów i węglowodanów – podstawowych składników odżywczych potrzebnych do produkcji energii. Chrom łagodzi również bóle głowy.

Naturalne źródła chromu

Chrom znajduje się w pełnoziarnistych produktach zbożowych, takich jak kasze, płatki i pieczywo. Bogatym źródłem tego pierwiastka są też orzechy brazylijskie i jabłka oraz zielone warzywa. Niektóre produkty pochodzenia zwierzęcego zawierają duże ilości chromu. Mowa o owocach morza, rybach, jajach, chudym mięsie, gotowanej wołowinie i drożdżach.

Zapotrzebowanie organizmu na chrom

Dzienne zapotrzebowanie dorosłego człowieka na chrom wynosi w granicach od 0,05 do 0,2 mg dziennie. Wyższe zapotrzebowanie na chrom występuje u osób, które uprawiają sport, pracują fizycznie, albo stosują dietę wysokowęglowodanową. Do najczęstszych objawów niedoboru tego pierwiastka należą takie objawy, jak bóle głowy, zmęczenie, niepokój i zwiększona drażliwość. U niektórych osób występują też nudności.

Nie powoduje skutków ubocznych

Suplementowanie chromu nie powoduje żadnych skutków ubocznych. Bezpieczne dawki są wchłaniane przez organizm, a niewielki nadmiar zostaje usunięty z organizmu. Ostrożnie do suplementów diety powinny podchodzić osoby chore na zaburzenia nerek i wątroby. 

Suplementowanie chromu nie jest polecane kobietom w ciąży, kobietom w okresie laktacji oraz dzieciom. Pierwiastek powinien być zażywany wyłącznie zgodnie z zasadami dawkowania. Znaczny nadmiar chromu jest toksyczny dla organizmu.  

Bibliografia:

Kliknij aby ocenić!
[Głosów: 13 Średnia: 4.2]


Zostaw komentarz