Pokrzywa indyjska – Ekstrakt z korzenia pokrzywy indyjskiej (Coleus forskohlii)

Pokrzywa indyjska posiada lecznicze właściwości znane od lat w medycynie ajurwedyjskiej i hinduskiej. Obecnie roślina ta słynie z bogatej zawartości forskoliny – aktywnego składnika wpływającego korzystnie na odchudzanie.

Pokrzywa indyjska pierwotnie była wykorzystywana w leczeniu chorób serca i układu krążenia. Wykorzystywano ją również w leczeniu schorzeń układu pokarmowego i oddechowego. Obecnie roślinie przypisuje się duży potencjał w zwalczaniu otyłości.

Naturalnym środowiskiem pokrzywy indyjskiej są kraje wschodniej części Afryki, Indie, Nepal, Birma i Tajlandia. Roślina ta jest znana także pod nazwą szałwii indyjskiej, pochwiatką i Makandi.

Spis treści

Wpływ pokrzywy indyjskiej na tkankę tłuszczową

Forskolina skutecznie nasila rozkład tkanki tłuszczowej, czyli proces lipolizy. Niemniej dokładne mechanizmy działania nie zostały jeszcze poznane. Efektem suplementacji forskoliny jest obniżenie masy ciała, w tym tkanki tłuszczowej.


ShapeUp - Termogeniczny Spalacz Tłuszczu
ShapeUp to innowacyjny suplement diety wspomagający odchudzanie. Dzięki specjalnie dobranej formule pobudza metabolizm tłuszczów i węglowodanów, zwiększa wydatki energetyczne ciała oraz przyspiesza spalanie tkanki tłuszczowej. Dodatkowo wspomaga detoksykację i oczyszczanie organizmu, pobudza i zwiększa koncentrację, redukuje zmęczenie oraz przyczynia się do utrzymania prawidłowego metabolizmu makroskładników odżywczych.
Przeczytaj również:
Naturalne sposoby na odchudzanie

Forskolina zawarta w ekstrakcie z pokrzywy indyjskiej powoduje również zahamowanie syntezy lipidów w adipocytach. Według doniesień naukowców, ten aktywny składnik może też aktywować enzym HSL (lipaza hormonozależna), żeby uwolnić tłuszcz zapasowy i transportować go do miejsc, które wymagają zaopatrzenia w energię. Pokrzywa indyjska korzystnie wpływa także na pracę tarczycy. Dzięki temu przyspiesza ona przemianę materii.

Przeciwwskazania do stosowania pokrzywy indyjskiej

Pokrzywa indyjska nie powinna być stosowana przez kobiety w ciąży oraz przez kobiety karmiące piersią i dzieci. Kolejnym przeciwwskazaniem do stosowania pokrzywy indyjskiej są niskie ciśnienie tętnicze, choroba wrzodowa żołądka i choroba refluksowa przełyku. Poza tym, przeciwwskazaniem do stosowania pokrzywy indyjskiej jest zażywanie warfaryny, kwasu acetylosalicylowego lub klopidogrelu. Są to substancje stosowane w leczeniu zaburzeń krzepliwości krwi.

Przeczytaj również:
Top 10 mitów o odchudzaniu

Pokrzywa indyjska pomaga nie tylko w stanach zapalnych

Korzyścią płynącą ze stosowania pokrzywy indyjskiej jest również łagodzenie stanu zapalnego – zarówno ostrego, jak i przewlekłego. Ekstrakt z tej rośliny prowadzi również do zmniejszenia poziomu TSH w organizmie i wzrostu ilości wolnych hormonów tarczycy. Obecnie bada się wpływ pokrzywy indyjskiej na leczenie łuszczycy. Poza tym, można stosować ją w profilaktyce insulinooporności, cukrzycy i innych zaburzeń gospodarki cukrowej. Forskolina poprawia także witalność i libido.

Bibliografia:

  • https://www.poradnikzdrowie.pl/zdrowie/metody-alternatywne/pokrzywa-indyjska-forskolina-wlasciwosci-zastosowanie-dawkowanie-aa-Rv7X-3u9S-DJEt.html
  • http://www.czytelniamedyczna.pl/5805,pokrzywa-indyjska-coleus-forskohlii-briq-wlasciwosci-biologiczne-i-aktywnosc-te.html
  • http://www.medonet.pl/zdrowie,pokrzywa-indyjska—pochodzenie–wlasciwosci–dzialanie,artykul,1726713.html
  • https://www.mp.pl/pacjent/leki/lek/89656,Pokrzywa-indyjska-kapsulki
Kliknij i oceń ten wpis
[Razem: 1 Średnia: 5]