Zdrowe orzechy - dlaczego trzeba je jeść

Zdrowe orzechy - dlaczego trzeba je jeśćOrzechy to niewątpliwie źródło zdrowia i…kalorii. Ale ich zalety zdecydowanie rekompensują zawartość kaloryczną. Dlaczego warto wprowadzić do diety zdrowe orzechy?

Na początek, jeżeli chodzi o wybór orzechów to dobrze, gdy korzystamy z kilku ich rodzajów. Każdy ma do zaoferowania wiele różnych korzyści. I jeżeli już jesteśmy przy wyborze, to zdecydowanie unikajmy orzechów solonych, otoczonych karmelem, itp. Dostarczają ogromnej ilości kalorii i niezdrowych dodatków. Jakie więc orzechy wybierać? Najlepiej świeże. Czasami mogą być zdrową przekąską, czasami ciekawym dodatkiem do dań głównych. Zawsze dostarczają wielu potrzebnych do zdrowego funkcjonowania składników odżywczych. I to nie tylko jako dodatek do ciast…

Orzechy włoskie, laskowe, arachidowe, nerkowca, migdały i wiele innych. Jak podkreślają dietetycy najlepsza dla zdrowia jest garść mieszanych orzechów. Tak zdecydowanie jest najzdrowiej.Zdrowe orzechy – co w sobie kryją?

Orzechy to przede wszystkim źródło nienasyconych kwasów tłuszczowych i białka, ale zawierają również potas, wapń, magnez, żelazo, cynk i miedź. Zdrowe orzechy mają również witaminę E, witaminy z grupy B. Jakie korzyści zdrowotne zawdzięczamy orzechom?

  • Dzięki zawartości nienasyconych kwasów tłuszczowych dbają o korzystny profil lipidowy i układ krwionośny oraz o prawidłową pracę mózgu. Do tego po prostu jest nam wygodnie je zjeść, przeważnie wystarczy garść, by zaopatrzyć się w zdrowe tłuszcze.
  • Witamina E, którą również znajdziemy w orzechach to znakomity antyoksydant. Wpływa na młody wygląd skóry oraz na mocne włosy i paznokcie. Witamina E zmniejsza również agregację płytek krwi, wzmacnia i uelastycznia naczynia krwionośne. W przypadku jej niedoboru zwiększa się ryzyko infekcji i chorób sercowo – naczyniowych.
  • Jedzenie orzechów poleca się również chorym na cukrzycę ze względu na ich niski indeks glikemiczny.
  • Orzechy to również źródło błonnika, który znakomicie wpływa na nasz układ pokarmowy. Kolejna ich zaleta jest na pierwszy rzut oka niezbyt oczywista, otóż orzechy pełnią też ważną rolę w profilaktyce próchnicy. Po pierwsze mają w swoim składzie niewiele cukrów prostych, które wpływają na rozwój i powstanie próchnicy. Po drugie mają twardą strukturę, która ułatwia oczyszczanie zębów.

Zdrowe orzechy – jak najlepiej je jeść?

Oczywiście w jak najmniej przetworzonej postaci. Stanowią świetny dodatek np. do owsianek, sałatek lub jako samodzielna przekąska. Jedna uwaga dla dbających o linię. Orzechy mają powyżej 500 kcal w 100g, czyli sporo. Dlatego trzymajmy się zasady, że jedna ich porcja to jedna garść.

Bibliografia:

  • Gawęcki J (red.), Żywienie człowieka. Podstawy nauki o żywieniu, wyd. PWN, Warszawa 2010.
  • Zielińska A., Nowak I., Tokoferole i tokotrienole jako witamina E, CHEMIK 2014, 68, 7, 585–591
  • https://www.akademiadietetyki.pl/dietetyka/co-tkwi-w-orzechach-ich-wplyw-na-zdrowie/
Kliknij aby ocenić!
[Głosów: 1 Średnia: 5]