Witanozydy – adaptogenna moc Ashwagandhy

Witanozydy – adaptogenna moc AshwagandhyWitanozydy to substancje aktywne, które odpowiadają za adaptogenne właściwości ashwagandhy, rośliny która od wielu stuleci wzmacnia siły witalne organizmu, poprawia pamięć i koncentrację oraz łagodzi stres.

Ashwagandhę (Withania somnifera, witania ospała) możemy spotkać w górach Afganistanu i Pakistanu, na Sri Lance oraz w Indiach. To właśnie w Indiach ashwagandha funkcjonuje od stuleci jako ważny element medycyny ajurwedyjskiej ze względu na właściwości lecznicze. Chociaż sama nazwa „ashwagandha” nie kojarzy się zbyt przyjemnie i oznacza „zapach konia”. Wszystko przez specyficzny i niezbyt ciekawy zapach, jakim charakteryzuje się korzeń tej rośliny.

Witanozydy – substancje aktywne obecne w witanii ospałej:

 • witanolidy, które działają przeciwbakteryjnie i przeciwnowotworowo,
 • glikowitanolidy, do których należą sitoindozydy oraz witanozydy, które odpowiadają za właściwości adaptogenne ashwagandhy.

Ashawagandhę zaliczamy do grupy adaptogenów, co znaczy że chroni organizm przed szkodliwym wpływem stresu różnego pochodzenia i dodaje mu energii do działania. Najważniejsze jest to, że ashwagandha działa naturalnie, nie stymuluje sztucznie organizmu, tak jak np. kofeina.

Dzięki obecności witanozydów ashwagandha:

 • ma sine właściwości antyoksydacyjne,
 • pomaga usuwać z organizmu niebezpieczne toksyny,
 • poprawia funkcje mózgowe, takie jak uczenie się i zapamiętywanie,
 • zwiększa wydolność fizyczną organizmu,
 • wzmacnia układ odpornościowy.

Właściwości witanozydów – wnioski z badań

Jak wykazały badania witanozydy chronią przed stresem oraz wrzodami żołądka, które stres może powodować. Ponadto zwiększają psychiczną i fizyczną wydolność organizmu, zwłaszcza w sytuacji zwiększonego wysiłku fizycznego.

Witanozydy również poprawiają zdolność uczenia się i zapamiętywania oraz działają antydepresyjnie. Ponieważ mają również właściwości odtruwające, witanozydy chronią wątrobę przed szkodliwym wpływem metali ciężkich.Ashwagandha działa również na inne zdrowotne potrzeby

Wpływa m.in. na obniżenie poziomu cholesterolu oraz glukozy we krwi. Ponadto witanolidy obecne w liściach ashwagandhy mogą wspomagać leczenie niektórych nowotworów (rak piersi, płuc, jelita grubego).

Dla kogo ashwagandha?

Ponieważ ma bardzo szerokie zastosowanie, to polecana jest w wielu przypadkach, szczególnie:

 • w stanach wyczerpania fizycznego i psychicznego,
 • w sytuacji nadmiernego stresu, lęku, depresji, wzmożonej aktywności fizycznej,
 • przy problemach z tarczycą.

Przeciwwskazania do stosowania

Preparatów z ashwagandhą nie powinny zażywać kobiety w ciąży, małe dzieci. Nie powinno się też łączyć przyjmowania ashwagandhy z alkoholem, ani z lekami uspokajającymi lub przeciwlękowymi.

Bibliografia:

 • Chandrasekhar K, Kapoor J, Anishetty S., A prospective, randomized double-blind, placebo-controlled study of safety and efficacy of a high-concentration full-spectrum extract of ashwagandha root in reducing stress and anxiety in adults, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/23439798 (dostęp: 18.02.2020).
 • Obidoska G., Sadowska A., Rośliny o działaniu adaptogennym, Biuletyn Instytutu Hodowli i Aklimatyzacji Roślin, nr 233, 2004 r.
 • https://dietetycy.org.pl/ashwagandha-krotka-historia/
Kliknij aby ocenić!
[Głosów: 1 Średnia: 5]