Witanozydy – adaptogenna moc Ashwagandhy

Witanozydy – adaptogenna moc Ashwagandhy

Witanozydy to substancje aktywne, które odpowiadają za adaptogenne właściwości ashwagandhy, rośliny która od wielu stuleci wzmacnia siły witalne organizmu, poprawia pamięć i koncentrację oraz łagodzi stres.

Ashwagandhę (Withania somnifera, witania ospała) możemy spotkać w górach Afganistanu i Pakistanu, na Sri Lance oraz w Indiach. To właśnie w Indiach ashwagandha funkcjonuje od stuleci jako ważny element medycyny ajurwedyjskiej ze względu na właściwości lecznicze. Chociaż sama nazwa „ashwagandha” nie kojarzy się zbyt przyjemnie i oznacza „zapach konia”. Wszystko przez specyficzny i niezbyt ciekawy zapach, jakim charakteryzuje się korzeń tej rośliny.

Witanozydy – substancje aktywne obecne w witanii ospałej:

 • witanolidy, które działają przeciwbakteryjnie i przeciwnowotworowo,
 • glikowitanolidy, do których należą sitoindozydy oraz witanozydy, które odpowiadają za właściwości adaptogenne ashwagandhy.

Ashawagandhę zaliczamy do grupy adaptogenów, co znaczy że chroni organizm przed szkodliwym wpływem stresu różnego pochodzenia i dodaje mu energii do działania. Najważniejsze jest to, że ashwagandha działa naturalnie, nie stymuluje sztucznie organizmu, tak jak np. kofeina.

Dzięki obecności witanozydów ashwagandha:

 • ma sine właściwości antyoksydacyjne,
 • pomaga usuwać z organizmu niebezpieczne toksyny,
 • poprawia funkcje mózgowe, takie jak uczenie się i zapamiętywanie,
 • zwiększa wydolność fizyczną organizmu,
 • wzmacnia układ odpornościowy.

Właściwości witanozydów – wnioski z badań

Jak wykazały badania witanozydy chronią przed stresem oraz wrzodami żołądka, które stres może powodować. Ponadto zwiększają psychiczną i fizyczną wydolność organizmu, zwłaszcza w sytuacji zwiększonego wysiłku fizycznego.

Witanozydy również poprawiają zdolność uczenia się i zapamiętywania oraz działają antydepresyjnie. Ponieważ mają również właściwości odtruwające, witanozydy chronią wątrobę przed szkodliwym wpływem metali ciężkich.


Grinday Mind Up – Pamięć Koncentracja

Wspieraj pamięć i koncnetrację dzięki adaptogenom.
Zawiera opatentowane składniki premium.


Ashwagandha działa również na inne zdrowotne potrzeby

Wpływa m.in. na obniżenie poziomu cholesterolu oraz glukozy we krwi. Ponadto witanolidy obecne w liściach ashwagandhy mogą wspomagać leczenie niektórych nowotworów (rak piersi, płuc, jelita grubego).

Dla kogo ashwagandha?

Ponieważ ma bardzo szerokie zastosowanie, to polecana jest w wielu przypadkach, szczególnie:

 • w stanach wyczerpania fizycznego i psychicznego,
 • w sytuacji nadmiernego stresu, lęku, depresji, wzmożonej aktywności fizycznej,
 • przy problemach z tarczycą.

Przeciwwskazania do stosowania

Preparatów z ashwagandhą nie powinny zażywać kobiety w ciąży, małe dzieci. Nie powinno się też łączyć przyjmowania ashwagandhy z alkoholem, ani z lekami uspokajającymi lub przeciwlękowymi.

Bibliografia:

 • Chandrasekhar K, Kapoor J, Anishetty S., A prospective, randomized double-blind, placebo-controlled study of safety and efficacy of a high-concentration full-spectrum extract of ashwagandha root in reducing stress and anxiety in adults, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/23439798 (dostęp: 18.02.2020).
 • Obidoska G., Sadowska A., Rośliny o działaniu adaptogennym, Biuletyn Instytutu Hodowli i Aklimatyzacji Roślin, nr 233, 2004 r.
 • https://dietetycy.org.pl/ashwagandha-krotka-historia/
Kliknij aby ocenić!
[Głosów: 1 Średnia: 5]

Grinday Mind Up – Pamięć Koncentracja

Wspieraj pamięć i koncnetrację dzięki adaptogenom.
Zawiera opatentowane składniki premium.