Krzemionka jest główną postacią występowania krzemu. Pojawia się ona w pożywieniu i ziołach.

Krzemionka jest główną postacią występowania krzemu. Pojawia się ona w pożywieniu i ziołach.

Krzemionka nie jest substancją toksyczną. Nie ma przeciwwskazań do jej stosowana. Powinno się jej dostarczać każdego dnia wraz z pożywieniem. Niemniej zazwyczaj są przeciwwskazania do stosowania preparatu, który krzemionkę zawiera – z reguły w skład takich środków wchodzą także inne składniki.

Budulec narządów i gruczołów

Krzemionka występuje w wielu narządach i gruczołach wewnętrznych. Krzemu jest w organizmie znacznie więcej niż innych minerałów – np. żelaza i cynku. Krzemionka wchodzi w skład trzustki, mózgu, śledziony, serca. Poza tym, należy ona do podstawowych elementów współtworzących włosy i paznokcie. Krzem jest także niezbędny do produkcji kolagenu, który odpowiada za utrzymanie odpowiedniej elastyczności skóry. Krzemionka jest niezbędna do utrzymania mocnej struktury kości i stawów. Krzem regeneruje kości i chrząstkę stawową, dlatego dieta bogata w ten pierwiastek jest szczególnie polecana osobom, które doznały urazu ortopedycznego. Minerał wspiera też pracę serca i układu krwionośnego.

Przykre skutki niedoboru krzemu

Każdego dnia należy zażywać około 20–50 mg krzemu. Zapotrzebowanie na ten pierwiastek wzrasta w okresie ciąży. Więcej krzemu potrzebują również dzieci i seniorzy. Nawet osoby, które spożywają duże ilości pokarmu bogatego w ten pierwiastek mogą mieć problem z zaspokojeniem codziennego zapotrzebowania na krzem.

Organizm ma słabszą zdolność przyswajania i magazynowania krzemu. Przyswajanie krzemionki jest ograniczone przez spożywanie nasyconych kwasów tłuszczowych. Krzem źle przyswaja się też wtedy, gdy jadłospis obfituje w wysoko przetworzoną żywność oraz witaminy z grupy B.

Niedobór krzemionki w organizmie może doprowadzić do poważnych konsekwencji zdrowotnych. Początkowo objawy niedoboru krzemu są raczej nieszkodliwe i przybierają postać:

  • rozdwajania się paznokci i ich łamliwości,
  • wypadania włosów,
  • pogorszenia stanu skóry w związku z nadmierną produkcją sebum.

W miarę pogłębiania się niedoboru krzemu dochodzi do osłabienia kości, chorób oczu i zębów, trądziku. Deficyt tego pierwiastka sprzyja rozwojowi kamicy nerkowej i chorób układu krążenia.

Pokarmowe źródła krzemionki

Bogatym źródłem krzemionki jest kasza jaglana. Drugim cenionym źródłem tego pierwiastka jest natomiast skrzyp polny. Krzem znajdziesz również w rzodkiewce i ogórkach, w pokrzywie i płatkach owsianych, a także w łuskach ziaren zbóż i skórkach owoców. Te ostatnie nie są jednak polecany – skórki owoców pochodzących z tradycyjnych upraw zwykle zawierają toksyczne pestycydy oraz metale ciężkie.

Ekstrakt ze skrzypu polnego pokrywa dzienne zapotrzebowanie na krzem – receptura suplementu diety jest zawsze przygotowywana w taki sposób, aby podany warunek był spełniony. Regularne stosowanie krzemu w formie ekstraktu ze skrzypu polnego prowadzi do uzupełnienia poziomu tego pierwiastka w organizmie. Pierwsze efekty w postaci poprawy stanu skóry, paznokci i włosów pojawiają się po upływie kilku lub kilkunastu tygodni – tkanki potrzebują czasu na regenerację. W pierwszej kolejności niedobór krzemu trafia do gruczołów i narządów, którym go brakuje.

Krzemionka jako forma krzemu dostarczana organizmowi jest niezbędna nie tylko do zachowania urody. Trzeba dbać o poziom tego pierwiastka ze względu na zdrowie. W przeciwnym razie problemem będzie nie tylko słaba kondycja włosów i paznokci, ale także osłabienie układu ruchu, serca i układu krwionośnego oraz inne schorzenia będące następstwem pogłębiającego się deficytu krzemu.

Kliknij aby ocenić!
[Głosów: 5 Średnia: 5]
Zostaw komentarz