Witanolidy są naturalnymi substancjami, które pochodzą z ekstraktu Witanii ospałej (łac. Withania somnifera).

Witanolidy są naturalnymi substancjami, które pochodzą z ekstraktu Witanii ospałej (łac. Withania somnifera).

Witania ospała jest rośliną z kwiatami o zielonym lub żółto-zielonym kolorze. Kwiaty przekształcają się w jagody w ciemnopomarańczowej bądź czerwonej barwie. Witanolidy zawarte w witani znalazły zastosowanie w medycynie alternatywnej Bliskiego Wschodu – wykorzystuje się ją m.in. w Indiach, Bangladeszu, Sri–Lance, Pakistanie, Izraelu i Iranie.

Zastosowanie witanolidów

Witanolidy odpowiadają za cenne właściwości Witanii ospałej. Omawiana roślina będąca prawdopodobnie jedynym źródłem witanolidów występuje także pod innymi nazwami, m.in. Ashwagandha, Winter cherry oraz indyjski żeń–szeń. W ajurwedyjskiej medycynie witanolidy są wykorzystywane w terapii reumatyzmu, obniżonej sprawności seksualnej, wyczerpania i osłabienia pamięci. Witanolidy są pozyskiwane z korzeni i owoców Witanii.

Witaferyna A – cenny witanolid

Spośród witanolidów szczególnie ceniona jest witaferyna A. Jej strukturę odkryli i opisali izraelscy naukowcy w 1968 r. Witaferyna A odpowiada za większość właściwości witanolidów. Wspomniany związek jest steroidowym laktonem, podobnie jak inne witanolidy.

Główne właściwości witanolidów

Witanolidy są rodzajem alkaloidów należącym do laktonów steroidowych. Związki tego typu są określane literami od A do Y. Witanolidy są znane z właściwości antynowotworowych, cytotoksycznych i antymitotycznych. Właśnie dlatego ceni się je w profilaktyce chorób nowotworowych. Poza tym, witanolidy jako związki o działaniu hipotensyjnym obniżają ciśnienie tętnicze krwi. Aktywne substancje działają także kojąco na układ nerwowy oraz pomagają zwalczać infekcje, bo mają właściwości uspokajające.

Witanolidy – efekty działania

Witanolidy są stosowane głównie w postaci suchego ekstraktu z Witanii ospałej (Ashwagandhy). W świetle aktualnej wiedzy witanolidy zawarte w ekstrakcie z żeń–szenia indyjskiego zapewniają efekty po upływie około 4 – 8 tygodni, przy suplementacji na poziomie 500mg dziennie. Zaobserwowano, że witanolidy prowadzą do zwiększenia wrażliwości receptorów 5 – HT – serotoninowych, które wiążą serotoninę. W efekcie, poprawie ulegają zdolności do zapamiętywania i uczenia się. Odpowiednia suplementacja prowadzi do poprawy samopoczucia. Z właściwości witanolidów skorzystają szczególnie osoby, które cierpią na chorobę Alzheimera. Ekstrakt z Ashwagandhy łagodzi objawy tego schorzenia.

Witanolidy są polecane także pacjentom zmagającym się z zaburzeniami pamięci i kojarzenia, stanami lękowymi i depresją oraz każdemu, kto jest na co dzień narażony na duży stres. Inne schorzenia, w przebiegu których witanolidy mogą okazać się bardzo przydatne, ale w roli pomocniczej – jako wsparcie dla konwencjonalnej medycyny. Jako przykład można wymienić nadciśnienie, reumatyzm, migrena i choroby nowotworowe. Z właściwości witanolidów korzystają też sportowcy – ekstrakt z Witanii ospałej zwiększa syntezę tlenku azotu, poprawia wyniki treningowe i łagodzą stres przed zawodami.

Witanolidy – Przeciwwskazania do stosowania

Witanolidy nie powinny być suplementowane przez kobiety w ciąży i w okresie laktacji. Nie wolno też zażywać witanolidów, gdy stosuje się leki barbiturany. Sproszkowany korzeń Witanii ospałej dostarczający witanolidów organizmowi najczęściej stosuje się w formie tabletek lub kapsułek. Olejki z Ashwagandhy nie nadają się do spożycia – można używać ich tylko zewnętrznie. Proszek z korzenia Witanii ospałej ma z kolei dość nieprzyjemny smak

Zazwyczaj witanolidy są kojarzone z substancjami, które stabilizują nastrój. Niemniej zakres ich właściwości jest znacznie szerszy niż można byłoby się spodziewać.

Kliknij aby ocenić!
[Głosów: 4 Średnia: 4.8]
Zostaw komentarz