Centella asiatica - właściwości lecznicze

Centella asiatica - właściwości leczniczeCentella asiatica, wąkrotka azjatycka, Gotu kola, to jedna niezwykła roślina o wielu nazwach, której składnik aktywne potrafią uspokoić, poprawić funkcjonowanie mózgu, wspomóc gojenie się rany, a nawet zredukować cellulit. To jednak nie wszystkie jej możliwości…

Centella asiatica (Gotu kola) naturalnie występuje w Indiach, Chinach, Japonii, Ameryce Południowej, Sri Lance, gdzie stosowano ją w medycynie ludowej przez wiele wieków. Była używana do leczenia ran, blizn, oparzeń, łuszczycy, wrzodów. W ajurwedzie stosuje się ją m.in. w leczeniu bielactwa, łuszczycy, chorobach dróg moczowych, astmie oraz jako środek wspierający pracę mózgu i odmładzający.
Obecnie te tradycyjne zastosowania wąkrotki znajdują swoje potwierdzenie w badaniach naukowych. I jak to zwykle bywa, za leczniczymi właściwościami tej rośliny stoją jej składniki aktywne.Centella asiatica (Gotu kola) – składniki aktywne

 • związki triterpenowe,
 • flawonoidy (m.in. kwercetyna, kemferol, katechina, apigenina, luteolina),
 • kwasy fenolowe (kwas chlorogenowy),
 • fitosterole (kampesterol, b-stigmasterol),
 • polisacharydy.

Centella asiatica (Gotu kola) – działanie lecznicze

 • Dzięki obecności olejku eterycznego wykazuje działanie przeciwbakteryjne i przeciwgrzybicze, zwłaszcza na bakterie Escherichia coli i grzyby z rodzaju Aspergillus.
 • Pozytywnie wpływa na układ sercowo-naczyniowy, ponieważ bierze udział w syntezie kolagenu, co poprawia elastyczność i napięcie ścian naczyń krwionośnych. Ponadto działa ochronnie na śródbłonek i przeciwdziała agregacji płytek krwi. Dlatego stosowanie wąkrotki zaleca się w takich schorzeniach, jak nadciśnienie żylne, zespół pozakrzepowy, niewydolność żylna. Jak wykazały badania, wyciąg z wąkrotki azjatyckiej przyspiesza gojenie się wrzodów żołądka.
 • Wpływ na syntezę kolagenu sprawia również, ze Centella asiatica przyspiesza gojenie się ran, zwiększa wytrzymałość tkanek poddanych leczeniu na rozciąganie. Substancje aktywne znajdujące się w tej roślinie, sprawiają że jest skuteczna w leczeniu blizn, ponieważ stymulują powstawania tkanki bliznowatej poprzez syntezę kolagenu typu 1 i działa przeciwzapalnie.
 • Centella asiatica wpływa również na ośrodkowy układ nerwowy, przez co działa uspokajająco i antydepresyjnie. Ponadto poprawia jakość i długość snu oraz wykazuje działanie przeciwbólowe.
 • Szczególne znaczenia ma jej wpływ na tzw. funkcje poznawcze i powstawanie nowych komórek nerwowych. Ta właściwość wynika po pierwsze z faktu, że Centella asiatica jest znakomitym antyoksydantem, chroni więc komórki mózgu przed wolnymi rodnikami. Z drugiej strony wpływa na aktywację białka odpowiedzialnego właśnie za tworzenie się komórek nerwowych.
 • Centella asiatica to również częsty składnik kremów dla cery dojrzałej, ponieważ wpływa na produkcję kolagenu, niezbędnego dla jędrnej i młodej skóry oraz działa antyoksydacyjnie i chroni komórki przed wolnymi rodnikami. Zawarte w tej roślinie substancje aktywne są wykorzystywane również jako składniki kremów antycellulitowych. Aktywują lipolizę i zapobiegają tym samym gromadzeniu się tłuszczu w adipocytach (komórki tłuszczowe), hamując proces powstawanie cellulitu.

Kiedy stosować wyciągi z Centella asiatica? Jak widać, można ją stosować w bardzo wielu przypadkach. Stosowana wewnętrznie usprawnia pamięć i poprawia napięcie ścian naczyń krwionośnych. Zastosowana zewnętrznie w postaci maści lub kremu walczy z cellulitem, wspomaga leczenie ran, oparzeń, blizn, zmian skórnych.

Bibliografia:

 • Król D., Wąkrota azjatycka ( Centella asiatica L.) – właściwości lecznicze, http://www.czytelniamedyczna.pl/3546,wakrota-azjatycka-centella-asiatica-l-wlasciwosci-lecznicze.html (dostęp: 17.02.2020).
 • Ratz-Łyko A., Arct J., Kosmetyczne i dermatologiczne właściwości Centella asiatica, https://www.researchgate.net/publication/273446134_Kosmetyczne_i_dermatologiczne_wlasciwosci_Centella_asiatica_Cosmetic_and_dermatological_properties_of_Centella_asiatica (dostęp: 17.02.2020).
Kliknij aby ocenić!
[Głosów: 4 Średnia: 4.8]