Rośliny, które najlepiej wpływają na pamięć


Pamięć wydaje się pojęciem abstrakcyjnym jednak w rzeczywistości – zwłaszcza z perspektywy biologii – jest to wypadkowa różnych procesów biochemicznych i funkcjonowania tkanek układu nerwowego. 
Można zatem mieć na nią wpływ, zarówno negatywny, jak i pozytywny – my stawiamy zdecydowanie na ten drugi. Proponujemy wykorzystać niżej wymienione i pokrótce opisane rośliny do tego, aby poprawić zdolności do zapamiętywania.

Ashwagandha

Ashwagandha zwana też witanią ospałą wywiera niezwykle korzystny wpływ na układ nerwowy. Z jednej strony działa uspokajająco i poprawia tolerancję na stres. Kobietom zapewne poprawi także samopoczucie, bo działa odmładzająco. Wpływ witanii ospałej na pamięć jest pośredni. Poprzez wzmocnienie układu nerwowego i jego tolerancji na stres wpływa na zdolność do zapamiętywania skorelowaną ze zdolnością do koncentracji uwagi.

Przeczytaj również:
Dieta dobra dla mózgu

Panax ginseng

Na liście roślin korzystnie wpływających na pamięć znajduje się także Panax ginseng, czyli żeń – szeń. Dla odróżnienia go od żeń – szenia indyjskiego (Ashwagandha) jest nazywany żeń – szeniem koreańskim. Panax ginseng zawdzięcza swoje właściwości ginsenozydom, które znajdują się w jego korzeniu. Są to naturalne substancje, które zwiększają zdolność hemoglobiny do transportowania tlenu. Dzięki temu mózg jest lepiej dotleniony, a zdolność do zapamiętywania ulega poprawie. Korzystny wpływ zaobserwują zarówno osoby zdrowe, jak i pacjenci cierpiący na zaburzenia pamięci.

Rhodiola rosea L.

Rhodiola rosea L. (różeniec górski) ma bardzo korzystny wpływ na pamięć. Kłącze i korzeń tej rośliny zawierają rozawiny wpływają na poziom neurotransmiterów – serotoniny i dopaminy. W ten sposób różeniec oddziałuje na pracę mózgu (usprawnia jego funkcjonowanie).


MindUp – Umysł Pamięć Koncentracja
MindUp to innowacyjny suplement diety zwiększający wydajność i szybkość pracy mózgu oraz całego układu nerwowego. Dzięki specjalnie dobranej formule, składniki aktywne zawarte w MindUp wspomagają pamięć i koncentrację, stymulują oraz wspierają układ nerwowy w stanach zmęczenia, utraty koncentracji i stresu.
Przeczytaj również:
Jaki wpływ na nasze zdrowie ma sen?

Ginkgo biloba

Ginkgo biloba to roślina znana także jako miłorząb japoński. Jej właściwości prozdrowotne są wykorzystywane w leczeniu zaburzeń pamięci. W roli surowca leczniczego wykorzystuje się liście miłorzębu. W ich skład wchodzą glikozydy flawonowe, wśród których najistotniejszy wpływ na pracę umysłu mają bilobetynę, ginkgetynę i apigeninę.

Bacopa monnieri

Bacopa monnieri, czyli bakopa drobnolistna należy do roślin wspierających zwalczanie zaburzeń pamięci. Prozdrowotne działanie Bacopa monnieri polega na zwiększeniu poziomu serotoniny i dopaminy. Za te właściwości odpowiadają aktywne substancje – bakozydy.

Centella asiatica

W zwalczaniu zaburzeń pamięci i poprawie zdolności do zapamiętywania pomoże też Centella asiatica. Wspomniana roślina znana też jako wąkrotka azjatycka ma korzystny wpływ na różne narządy wewnętrzne. Wykorzystuje się ją również w zapobieganiu depresji. Roślinie przypisuje się działanie odmładzające oraz pozytywne oddziaływanie na pracę mózgu.

Przeczytaj również:
Witaminy i suplementy na pamięć i koncentrację dla studentów i uczniów. Które z nich pomogą w nauce?

Bibliografia:

  • https://www.izielnik.pl/blog/jakie-ziola-na-pamiec-i-koncentracje-sa-najlepsze
  • http://naukawpolsce.pap.pl/aktualnosci/news%2C409475%2Cpriony—pamiec-roslin.html
  • http://www.czytelniamedyczna.pl/4911,bacopa-monnieri-l-pennell-rolina-o-wielokierunkowym-dziaaniu-leczniczym.html
  • http://www.dlcables.pl/naturalne-sposoby-na-wzmocnienie-pamieci-i-koncentracji/
  • https://bodyhouse.pl/Naturalny-doping-mozgu-suplementy-blog-pol-1524125502.html
Kliknij i oceń ten wpis
[Razem: 0 Średnia: 0]