Zioła dla mózgu — co jest najlepsze dla naszego umysłu

Istnieje wiele naturalnych środków, które potęgują pracę umysłu. Działanie to jest najczęściej wielotorowe. Polega na zwiększaniu możliwości kognitywnych, koncentracji oraz jasności myślenia. Istnieje również możliwość podnoszenia jakości pamięci.

Jednak trzeba pozostać bardzo uważnym, ponieważ na rynku istnieje wiele substancji, które po przekroczeniu pewnego stężenia we krwi, mogą wywołać skutki odwrotne od zamierzonych. Jednak jest gama produktów szczególnie bezpiecznych, które zawierają jedynie sprawdzone zioła dla mózgu. Jakie to rośliny i czego można oczekiwać po ich zastosowaniu?

Ashwagandha — siła spokoju

Wyciąg z tej rośliny znalazł wielu zwolenników w ostatnim czasie. Ekstrakt z części podziemnej tego niezwykłego ziela, zmniejsza negatywny skutki stresu i poziom hormonu odpowiedzialnego za te skutki — kortyzolu. Jest on wytwarzany w korze nadnerczy i zaliczany do glikokortykosteroidów. Jest potocznie nazywany hormonem stresu, ponieważ jego poziomy zwiększają się podczas stanów niepokoju, głodu oraz zmniejszonej ilości snu. 

Przeczytaj również:
Jak radzić sobie ze stresem? Kilka przydatnych sposobów

Ashwagandha zmniejsza uczucie napięcia nerwowego, obniża poziom tego hormonu oraz reguluje nasz nastrój. Ma to wpływ na pracę mózgu, ponieważ polepsza możliwość koncentracji, zwiększa pamięć oraz racjonalne myślenie. 


MindUp – Umysł Pamięć Koncentracja
MindUp to innowacyjny suplement diety zwiększający wydajność i szybkość pracy mózgu oraz całego układu nerwowego. Dzięki specjalnie dobranej formule, składniki aktywne zawarte w MindUp wspomagają pamięć i koncentrację, stymulują oraz wspierają układ nerwowy w stanach zmęczenia, utraty koncentracji i stresu.

Popraw swój nastrój z Różeńcem

Różeniec górski, funkcjonuje również pod nazwą Rhodiola lub Rhodiola rosea to roślina znana ze swoich możliwości wpływu na samopoczucie. Jest nazywana również adaptogenem, czyli substancją wpływającą na możliwości naszego umysłu oraz pozytywnie modyfikującą nasze samopoczucie. Jednak jest ona bezpieczna i nie powoduje uzależnień.

Przeczytaj również:
Najlepsze rośliny wspomagające pamięć i koncentrację

Poprawia również funkcję mózgu. Jej właściwości sprawiają, że oprócz polepszania nastroju, wpływa na procesy myślowe. Koncentracja oraz pamięć ulegają wzmocnieniu. Można również odczuć zwiększenie jasności umysłu, co pomaga w codziennym podejmowaniu decyzji, pracy oraz treningu.

Ekstrakt z korzenia tej rośliny zmniejsza negatywne skutki stresu. Jest bardzo pomocny w okresach wzmożonej pracy umysłowej, jak i w czasie zmniejszonej odporności na stres. 

Najlepsze zioła dla mózgu – Żeń-szeń

Tę roślinę ludzkość zna od czasów starożytnych. Istnieje kilka jej gatunków, które będą różniły się działaniem. Największy, dobroczynny wpływ na umysł będzie miała odmiana koreańska. Od zarania dziejów jest używana jako czynnik polepszający pracę mózgu, koncentrację oraz pobudzający. Dzieje się tak za sprawą substancji nazywanych ginsenozydami. Dzięki nim posiada ona takie niezwykłe właściwości i otrzymała miano wszech ziela. Doceniana przede wszystkim za polepszanie funkcji kognitywnych mózgu, czyli zdolności uczenia się i zwiększenie bystrości centralnego układu nerwowego.

Przeczytaj również:
Jaka jest odpowiednia dieta dla mózgu?

Polecana wszystkim osobom, którym zależy na zachowaniu odpowiednich właściwości myślenia i pamięci. Istnieją badania, które potwierdzają również, iż żeń-szeń zmniejsza tempo procesu starzenia się mózgu. Jego regularne stosowanie obniżają znacząco procesy degradacji komórek nerwowych, przyczyniając się do zachowania dobrej kondycji układu nerwowego przez długie lata. 

Bibliografia:

  • https://www.izielnik.pl/blog/jakie-ziola-na-pamiec-i-koncentracje-sa-najlepsze
  • https://www.poradnikzdrowie.pl/zdrowie/apteczka/ziola-poprawiajace-koncentracje-aa-Rq6y-KAoa-cs7g.html
  • https://portal.abczdrowie.pl/medycyna-naturalna-co-jest-dobre-dla-mozgu
  • https://www.aptekagemini.pl/poradnik/zdrowie/ziola-na-pamiec-i-koncentracje/
Kliknij i oceń ten wpis
[Razem: 0 Średnia: 0]