Rośliny, które najlepiej wpływają na pamięć

Rośliny, które najlepiej wpływają na pamięć
Pamięć wydaje się pojęciem abstrakcyjnym jednak w rzeczywistości – zwłaszcza z perspektywy biologii – jest to wypadkowa różnych procesów biochemicznych i funkcjonowania tkanek układu nerwowego. 
Można zatem mieć na nią wpływ, zarówno negatywny, jak i pozytywny – my stawiamy zdecydowanie na ten drugi. Proponujemy wykorzystać niżej wymienione i pokrótce opisane rośliny do tego, aby poprawić zdolności do zapamiętywania.

Ashwagandha

Ashwagandha zwana też witanią ospałą wywiera niezwykle korzystny wpływ na układ nerwowy. Z jednej strony działa uspokajająco i poprawia tolerancję na stres. Kobietom zapewne poprawi także samopoczucie, bo działa odmładzająco. Wpływ witanii ospałej na pamięć jest pośredni. Poprzez wzmocnienie układu nerwowego i jego tolerancji na stres wpływa na zdolność do zapamiętywania skorelowaną ze zdolnością do koncentracji uwagi.

Panax ginseng

Na liście roślin korzystnie wpływających na pamięć znajduje się także Panax ginseng, czyli żeń – szeń. Dla odróżnienia go od żeń – szenia indyjskiego (Ashwagandha) jest nazywany żeń – szeniem koreańskim. Panax ginseng zawdzięcza swoje właściwości ginsenozydom, które znajdują się w jego korzeniu. Są to naturalne substancje, które zwiększają zdolność hemoglobiny do transportowania tlenu. Dzięki temu mózg jest lepiej dotleniony, a zdolność do zapamiętywania ulega poprawie. Korzystny wpływ zaobserwują zarówno osoby zdrowe, jak i pacjenci cierpiący na zaburzenia pamięci.

Rhodiola rosea L.

Rhodiola rosea L. (różeniec górski) ma bardzo korzystny wpływ na pamięć. Kłącze i korzeń tej rośliny zawierają rozawiny wpływają na poziom neurotransmiterów – serotoniny i dopaminy. W ten sposób różeniec oddziałuje na pracę mózgu (usprawnia jego funkcjonowanie).Ginkgo biloba

Ginkgo biloba to roślina znana także jako miłorząb japoński. Jej właściwości prozdrowotne są wykorzystywane w leczeniu zaburzeń pamięci. W roli surowca leczniczego wykorzystuje się liście miłorzębu. W ich skład wchodzą glikozydy flawonowe, wśród których najistotniejszy wpływ na pracę umysłu mają bilobetynę, ginkgetynę i apigeninę.

Bacopa monnieri

Bacopa monnieri, czyli bakopa drobnolistna należy do roślin wspierających zwalczanie zaburzeń pamięci. Prozdrowotne działanie Bacopa monnieri polega na zwiększeniu poziomu serotoniny i dopaminy. Za te właściwości odpowiadają aktywne substancje – bakozydy.

Centella asiatica

W zwalczaniu zaburzeń pamięci i poprawie zdolności do zapamiętywania pomoże też Centella asiatica. Wspomniana roślina znana też jako wąkrotka azjatycka ma korzystny wpływ na różne narządy wewnętrzne. Wykorzystuje się ją również w zapobieganiu depresji. Roślinie przypisuje się działanie odmładzające oraz pozytywne oddziaływanie na pracę mózgu.

Bibliografia:

  • https://www.izielnik.pl/blog/jakie-ziola-na-pamiec-i-koncentracje-sa-najlepsze
  • http://naukawpolsce.pap.pl/aktualnosci/news%2C409475%2Cpriony—pamiec-roslin.html
  • http://www.czytelniamedyczna.pl/4911,bacopa-monnieri-l-pennell-rolina-o-wielokierunkowym-dziaaniu-leczniczym.html
  • http://www.dlcables.pl/naturalne-sposoby-na-wzmocnienie-pamieci-i-koncentracji/
  • https://bodyhouse.pl/Naturalny-doping-mozgu-suplementy-blog-pol-1524125502.html
Kliknij aby ocenić!
[Głosów: 0 Średnia: 0]


Zostaw komentarz