Witanolidy są naturalnymi substancjami, które pochodzą z ekstraktu Witanii ospałej (łac. Withania somnifera).

Witania ospała jest rośliną z kwiatami o zielonym lub żółto-zielonym kolorze. Kwiaty przekształcają się w jagody w ciemnopomarańczowej bądź czerwonej barwie. Witanolidy zawarte w witani znalazły zastosowanie w medycynie alternatywnej Bliskiego Wschodu – wykorzystuje się ją m.in. w Indiach, Bangladeszu, Sri–Lance, Pakistanie, Izraelu i Iranie.

Zastosowanie witanolidów

Witanolidy odpowiadają za cenne właściwości Witanii ospałej. Omawiana roślina będąca prawdopodobnie jedynym źródłem witanolidów występuje także pod innymi nazwami, m.in. Ashwagandha, Winter cherry oraz indyjski żeń–szeń. W ajurwedyjskiej medycynie witanolidy są wykorzystywane w terapii reumatyzmu, obniżonej sprawności seksualnej, wyczerpania i osłabienia pamięci. Witanolidy są pozyskiwane z korzeni i owoców Witanii.

Witaferyna A – cenny witanolid

Spośród witanolidów szczególnie ceniona jest witaferyna A. Jej strukturę odkryli i opisali izraelscy naukowcy w 1968 r. Witaferyna A odpowiada za większość właściwości witanolidów. Wspomniany związek jest steroidowym laktonem, podobnie jak inne witanolidy.

Przeczytaj również:
Rośliny o właściwościach nootropowych

Główne właściwości witanolidów

Witanolidy są rodzajem alkaloidów należącym do laktonów steroidowych. Związki tego typu są określane literami od A do Y. Witanolidy są znane z właściwości antynowotworowych, cytotoksycznych i antymitotycznych. Właśnie dlatego ceni się je w profilaktyce chorób nowotworowych. Poza tym, witanolidy jako związki o działaniu hipotensyjnym obniżają ciśnienie tętnicze krwi. Aktywne substancje działają także kojąco na układ nerwowy oraz pomagają zwalczać infekcje, bo mają właściwości uspokajające.


MindUp – Umysł Pamięć Koncentracja
MindUp to innowacyjny suplement diety zwiększający wydajność i szybkość pracy mózgu oraz całego układu nerwowego. Dzięki specjalnie dobranej formule, składniki aktywne zawarte w MindUp wspomagają pamięć i koncentrację, stymulują oraz wspierają układ nerwowy w stanach zmęczenia, utraty koncentracji i stresu.
Przeczytaj również:
Cholina, czyli niezastąpiona witamina B4

Witanolidy – efekty działania

Witanolidy są stosowane głównie w postaci suchego ekstraktu z Witanii ospałej (Ashwagandhy). W świetle aktualnej wiedzy witanolidy zawarte w ekstrakcie z żeń–szenia indyjskiego zapewniają efekty po upływie około 4 – 8 tygodni, przy suplementacji na poziomie 500mg dziennie. Zaobserwowano, że witanolidy prowadzą do zwiększenia wrażliwości receptorów 5 – HT – serotoninowych, które wiążą serotoninę. W efekcie, poprawie ulegają zdolności do zapamiętywania i uczenia się. Odpowiednia suplementacja prowadzi do poprawy samopoczucia. Z właściwości witanolidów skorzystają szczególnie osoby, które cierpią na chorobę Alzheimera. Ekstrakt z Ashwagandhy łagodzi objawy tego schorzenia.

Witanolidy są polecane także pacjentom zmagającym się z zaburzeniami pamięci i kojarzenia, stanami lękowymi i depresją oraz każdemu, kto jest na co dzień narażony na duży stres. Inne schorzenia, w przebiegu których witanolidy mogą okazać się bardzo przydatne, ale w roli pomocniczej – jako wsparcie dla konwencjonalnej medycyny. Jako przykład można wymienić nadciśnienie, reumatyzm, migrena i choroby nowotworowe. Z właściwości witanolidów korzystają też sportowcy – ekstrakt z Witanii ospałej zwiększa syntezę tlenku azotu, poprawia wyniki treningowe i łagodzą stres przed zawodami.

Przeczytaj również:
Legalne boostery dla mózgu

Witanolidy – Przeciwwskazania do stosowania

Witanolidy nie powinny być suplementowane przez kobiety w ciąży i w okresie laktacji. Nie wolno też zażywać witanolidów, gdy stosuje się leki barbiturany. Sproszkowany korzeń Witanii ospałej dostarczający witanolidów organizmowi najczęściej stosuje się w formie tabletek lub kapsułek. Olejki z Ashwagandhy nie nadają się do spożycia – można używać ich tylko zewnętrznie. Proszek z korzenia Witanii ospałej ma z kolei dość nieprzyjemny smak

Zazwyczaj witanolidy są kojarzone z substancjami, które stabilizują nastrój. Niemniej zakres ich właściwości jest znacznie szerszy niż można byłoby się spodziewać.

Kliknij i oceń ten wpis
[Razem: 1 Średnia: 5]