Prawda o adaptogenach. Możliwe skutki uboczne i wskazówki bezpieczeństwa.

Prawda o adaptogenach. Możliwe skutki uboczne i wskazówki bezpieczeństwa.Dzisiaj przybliżymy temat ewentualnych skutków ubocznych adaptogenów – naturalnych substancji, które pomagają naszemu organizmowi dostosować się do stresu. Chociaż adaptogeny są uznawane za bezpieczne, mogą wystąpić pewne skutki uboczne, o których warto wiedzieć.

Co to są adaptogeny?

Adaptogeny to grupa roślin i ziół, które pomagają zwiększyć odporność organizmu na stres fizyczny i emocjonalny. Niektóre z najpopularniejszych adaptogenów to:

 1. Żeń-szeń
 2. Ashwagandha
 3. Różeniec górski (Rhodiola Rosea)
 4. Święty Bazyl (Tulsi)
 5. Bakopa
 6. Wąkota azjatycka (Centella asiatica, gotu kola)
 7. Maca
green leaf plant

Jak działają adaptogeny?

Adaptogeny działają na organizm subtelnie, wspierając jego zdolność do radzenia sobie z różnymi rodzajami stresu. Efekt ich działania nie jest tak natychmiastowy i wyraźny jak w przypadku leków, co niekiedy może być mylące. Dla niektórych osób różnica w samopoczuciu może nie być od razu zauważalna, podczas gdy inni mogą odczuwać wyraźną poprawę.

Możliwe skutki uboczne.

Co do skutków ubocznych, na ogół są one rzadko spotykane i łagodne. Mogą obejmować:

 1. Lekki rozstrój żołądka
 2. Ból głowy
 3. Uczucie zmęczenia
 4. Problemy ze snem
 5. Reakcje alergiczne

Warto podkreślić, że każdy z nas jest inny i to, co działa korzystnie dla jednej osoby, dla innej może okazać się mniej efektywne lub powodować skutki uboczne.

Adaptogeny a leki na receptę.

person holding brown and black round ornament

Mimo że adaptogeny są naturalne, nie oznacza to, że są bezpieczne dla każdego. Przyjmowanie adaptogenów, szczególnie w połączeniu z lekami na receptę, może prowadzić do nieoczekiwanych interakcji. Niektóre adaptogeny mogą wpływać na tempo, w jakim organizm metabolizuje leki. Dlatego też zawsze warto skonsultować się z lekarzem przed rozpoczęciem przyjmowania adaptogenów.Adaptogeny a choroby.

Jeżeli jesteś chory, również powinieneś porozmawiać z lekarzem przed rozpoczęciem lub kontynuowaniem przyjmowania adaptogenów. Choć mogą one pomóc organizmowi radzić sobie ze stresem związanym z chorobą, mogą wpływać na działanie leków lub terapii, które są stosowane w leczeniu.

Adaptogeny a używki.

Również używki, takie jak alkohol, nikotyna czy kofeina, mogą mieć wpływ na działanie adaptogenów.

 1. Alkohol – Regularne spożywanie alkoholu może zniwelować korzyści płynące z adaptogenów, a sporadyczne może wpływać na tempo ich metabolizowania.
 2. Nikotyna – Nikotyna jest stresorem dla organizmu, co może zniwelować korzyści z adaptogenów, które mają na celu zmniejszenie stresu.
 3. Kofeina – Może intensyfikować działanie niektórych adaptogenów, co może prowadzić do efektów takich jak bezsenność czy nadmierne pobudzenie.

Jeśli regularnie korzystasz z używek, warto skonsultować się z lekarzem przed rozpoczęciem przyjmowania adaptogenów.

Podsumowanie.

Adaptogeny są cennym narzędziem, które może wspomagać nasze zdrowie poprzez pomoc w radzeniu sobie ze stresem. Ale jak z każdą substancją wpływającą na nasze ciała, ważne jest rozważne i świadome podejście. Zawsze skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą przed rozpoczęciem przyjmowania jakiegokolwiek suplementu w połączeniu z lekami lub terapiami. Dbaj o swoje zdrowie!

Bibliografia

 1. Panossian, A., & Wikman, G. (2010). Effects of Adaptogens on the Central Nervous System and the Molecular Mechanisms Associated with Their Stress—Protective Activity. Pharmaceuticals, 3(1), 188-224. https://doi.org/10.3390/ph3010188
 2. Liao, L. Y., He, Y. F., Li, L., Meng, H., Dong, Y. M., Yi, F., & Xiao, P. G. (2018). A preliminary review of studies on adaptogens: comparison of their bioactivity in TCM with that of ginseng-like herbs used worldwide. Chinese medicine, 13, 57. https://doi.org/10.1186/s13020-018-0214-9
 3. Chandrasekhar, K., Kapoor, J., & Anishetty, S. (2012). A prospective, randomized double-blind, placebo-controlled study of safety and efficacy of a high-concentration full-spectrum extract of Ashwagandha root in reducing stress and anxiety in adults. Indian journal of psychological medicine, 34(3), 255. https://doi.org/10.4103/0253-7176.106022
Kliknij aby ocenić!
[Głosów: 3 Średnia: 4.7]


Zostaw komentarz