L-tyrozyna – aminokwas, który może więcej niż myślisz

L-tyrozyna – aminokwas, który może więcej niż myśliszBiałka są zbudowane z różnych aminokwasów. Do budowy protein służą 22 aminokwasy, a jednym z nich jest L-tyrozyna. Do podstawowych funkcji l – tyrozyny należy także pełnienie roli prekursora w procesie syntezy dopaminy, noradrenaliny i adrenaliny. Wspiera ona organizm w okresie zwiększonego wysiłku fizycznego oraz w stanach przemęczenia. L-tyrozyna jest produkowana w organizmie z fenyloalaniny w wątrobie.

L – tyrozyna jako suplement diety

Składnik ten może występować nie tylko jako aminokwas produkowany przez organizm. Może być pozyskiwana także w warunkach laboratoryjnych i dostarczana organizmowi w postaci tabletek. Preparaty zawierające l – tyrozynę mogą mieć charakter mono- lub wieloskładnikowy. Z dodatkowej dawki cennego aminokwasu najczęściej korzystają sportowcy oraz inne osoby, które poświęcają dużo czasu na aktywność fizyczną. Ponadto, L-tyrozyna może być pomocna w stanach przemęczenia i w razie negatywnych skutków stresu.

Co dzieje się w razie niedoboru l – tyrozyny?

Nie zawsze organizm jest w stanie wyprodukować odpowiednią ilość l – tyrozyny. Może być to spowodowane różnymi czynnikami, nie tylko niedoborem fenyloalaniny. Utrzymywanie się deficytu omawianego aminokwasu może ostatecznie doprowadzić do:

Jak działa l – tyrozyna?

Utrzymywanie prawidłowego poziomu l – tyrozyny w organizmie jest niezwykle istotne, zwłaszcza w stanach wzmożonego wysiłku fizycznego i psychicznego, kiedy usuwa ona zmęczenie wspierając regenerację. Odbywa się to w drodze utrzymania odpowiedniego stężenia neurotransmiterów – adrenaliny, noradrenaliny i dopaminy. Między innymi dlatego wspiera ona także utrzymanie zdolności do zapamiętywania i koncentracji oraz dobrego samopoczucia. Po l – tyrozynę sięgają również osoby, które:  • stosują dietę redukcyjną,
  • chcą poprawić odporność na stres,
  • mają za duży apetyt.

L-tyrozyna zmniejsza apetyt i wspiera układ nerwowy, w tym pracę mózgu. Niewiele osób wie, że wspomniany aminokwas stymuluje produkcję melaniny odpowiadającej za zabarwienie skóry i jednocześnie za ochronę komórek przed promieniami UV.

Kapsułki, tabletki i proszek

W suplementach diety dostępnych na rynku znajduje się l – tyrozyna podzielona na porcje o wielkości od 0,5 do 2 g. Szczególnie uciążliwe może być odmierzanie odpowiednich dawek proszku, który jest dodawany do koktajli i innych napojów. Za górną granicę bezpiecznego dawkowania uważa się 10 g. Stosowanie zbyt dużych dawek nie tylko nie przynosi pożądanych efektów, ale dodatkowo może doprowadzić do wystąpienia skutków ubocznych.

a man sitting in front of a laptop computer

Kto nie powinien stosować l – tyrozyny?

Oczywiste jest, że suplementów z l – tyrozyną nie mogą stosować kobiety w ciąży i w okresie laktacji. Preparaty te nie powinny być też stosowane przez osoby poniżej 18. roku życia. Pamiętaj, że niektóre leki mają w swoim składzie l – tyrozynę (np. glatiramel – lek immunomodulujący), dlatego jeśli stale stosujesz określone preparaty, skonsultuj się z lekarzem przed rozpoczęciem suplementacji tego aminokwasu. L – tyrozyna nie powinna być suplementowana przez pacjentów cierpiących z powodu chorób tarczycy, ponieważ aminokwas jest wykorzystywany do produkcji jej hormonów. Byłoby ryzykowne ingerować w leczenie prowadzone przez endokrynologa.

Nie ma skutków ubocznych – mogą być efekty przedawkowania

L-tyrozyna jest naturalną substancją, która nie powoduje żadnych efektów ubocznych, gdy jest prawidłowo stosowana. W zalecanych dawkach może zaszkodzić tylko tym, których dotyczą opisane wyżej przeciwwskazania. Nadmiar tego aminokwasu zdarza się rzadko i w skrajnych przypadkach zażywania tyrozyny ponad normę. Mogą pojawić się symptomy charakterystyczne dla zatrucia organizmu – mdłości, wymioty, bóle głowy. Inne objawy przedawkowania l – tyrozyny to zaburzenia pracy serca, lęk i nadmierne pobudzenie. 

Kliknij aby ocenić!
[Głosów: 23 Średnia: 4.1]


Zostaw komentarz