Tego unikaj w suplementach diety!

Tego unikaj w suplementach diety!

Suplementy diety to uzupełnienie tego, co spożywamy na co dzień. Są chętnie stosowane zwłaszcza przez osoby dbające o zdrowy tryb życia. Warto uważnie czytać ich etykiety, aby zapoznać się z pełną listą składników i mieć pewność, że przez przypadek nie dostarczymy do organizmu czegoś zbędnego, czegoś co może nam zaszkodzić.

Niektóre dodatki mogą mieć na nas niekorzystny wpływ. Poznaj je, aby wiedzieć, czego unikać.


1. Stearynian magnezu / sole magnezowe kwasów tłuszczowych

Stearynian magnezu (sole magnezowe kwasów tłuszczowych) to chemiczny związek, którego nasz organizm nie trawi. Może więc osadzać się na ścianach jelit tworząc nieprzepuszczalną powłokę, kumulować się w organizmie a przez to hamować wchłanianie substancji odżywczych. Dodaje się go do tabletek i kapsułek aby poprawić właściwości fizyczne produktu podczas procesu produkcji.


2. Dwutlenek tytanu

Dwutlenek tytanu jest barwnikiem żywności (E171) nadającym żywności bardziej atrakcyjną białą barwę. Aktualna ocena EFSA (Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności) stwierdza, że dwutlenek tytanu nie może już być uważany za bezpieczny jako dodatek do żywności. Istnieją uzasadnione obawy związane z genotoksycznością po spożyciu cząstek dwutlenku tytanu, które mogą kumulować się w organizmie. Genotoksyczność może prowadzić do skutków rakotwórczych.


3. Żelatyna wieprzowa – powłoka kapsułek

Jest najczęściej stosowany rodzaj kapsułek. Jest on pozyskiwana ze skór i kości świń żelatyna wieprzowa. Alternatywą są kapsułki roślinnego pochodzenia, na przykład celulozowe (hydroksypropylometyloceluloza).


4. Szelak

To substancja produkowana z odchodów owadów żyjących na drzewach szelakowych. Bardzo często nabłyszcza się nim otoczkę suplementów.

Nie posiada pozytywnego wpływu na organizm.


5. Cukier / słodziki

Cukier to jedna z głównych przyczyn otyłości wśród dzieci i dorosłych, próchnicy, cukrzycy i chorób układu krążenia. Może zaburzać wchłanianie witamin. Podobnie sprawa się ma ze słodzikami. Są odpowiedzialne za epidemię otyłości. Łączy się je z alergiami, rakiem, chorobami skóry. Szczególnie zwróćmy uwagę na aspartam, acesulfam K, sacharynian sodu, syrop glukozowo-fruktozowy.

Twój organizm tego nie potrzebuje i nie chce!


6. Sztuczne barwniki

Najczęściej występujące to żółcień pomarańczowa, która może wywoływać alergie. Żółcień chinolinowa mogąca powodować reakcje astmatyczne oraz działać alergizująco. Koszelina, wytwarzana z owadów, może wywoływać ataki astmy, a nawet wstrząs anafilaktyczny. Tlenek żelaza, który może być toksyczny w przypadku nadmiaru żelaza w organizmie.

Te wszystkie substancje nie posiadają pozytywnego wpływu na ludzki organizm. Dzięki nim produkt ma tylko ładnie wyglądać.

Lista dodatków, którymi raczą nas producenci jest znacznie dłuższa. Nie wspomnieliśmy choćby o takich substancjach jak regulatory kwasowości, utwardzony olej sojowy, difosforany, fosforany stabilizatory i konserwanty, karboksymetyloskrobia sodowa, guma ksantanowa, guma guar.


Wybieraj czyste suplementy bez chemicznych dodatków.


Dobór odpowiedniego suplementu to nie tylko kwestia unikania niekorzystnych składników. To przede wszystkim skupienie się na jakości. Kluczem jest wybór produktów o czystym składzie, bazujących na składnikach o potwierdzonym wpływie na organizm.

Jednym z producentów, który stawia na takie wartości, jest Grinday. Marka ta oferuje roślinne suplementy z czystym składem, oparte na składnikach premium.


Nie ma sensu oszczędzać, gdy chodzi o nasze zdrowie. Wybierając produkty marki Grinday, możemy być pewni, że codziennie dostarczamy naszemu organizmowi to, co najlepsze. Suplementy stworzone z myślą o wspieraniu nas każdego dnia dzięki składnikom premium. Zadbaj o siebie z Grinday!”

Kliknij aby ocenić!
[Głosów: 11 Średnia: 3.5]
Zostaw komentarz