Ekstrakty standaryzowane – pewna jakość wyciągów roślinnych

Ekstrakty standaryzowane – pewna jakość wyciągów roślinnych

Ekstrakty, ekstrakty standaryzowane, a do tego wyciągi roślinne w postaci tabletek, herbatek, nalewek…Co wybrać i jak odnaleźć się w gąszczu docierających do nas ze wszystkich stron informacji? To, że substancje roślinne są cenne i mają ogromny wpływ na nasze zdrowie wiadomo już od starożytności. Sięgając po nie trzeba jednak zachować zdrowy rozsądek, a przede wszystkim czytać etykiety, bo jak się okazuje, nie każdy ekstrakt jest taki sam.

Ekstrakt roślinny to wyciąg z roślin

Nazwa „ekstrakt” pochodzi od łacińskiego słowa „extractum”, czyli „wyciąg”. Sama ekstrakcja to proces w wyniku którego otrzymujemy z roślin cenne substancje aktywne. Które części roślin wykorzystujemy w tym procesie? Różne, to zależy od tego, gdzie kryją się najcenniejsze związki, może to być cała roślina lub poszczególne jej części. Sam proces ekstrakcji przebiega z zastosowaniem rozpuszczalnika, którym może być woda, alkohol lub olej roślinny. Oczywiście nad prawidłowym przebiegiem tych procesów czuwają właściwe procedury. Wyciąg, który powstanie, zależnie od stopnia zagęszczenia może mieć postać płynną, gęstą (o zawartości wody do 30%) lub suchą (o zawartości wody do 5%).

Tak brzmi teoria, w praktyce mamy do wyboru przeróżne ziołowe herbatki, zioła, nalewki i suplementy diety i tak jak w przypadku każdego innego produktu chcemy stosować ten o najwyższej jakości. Tutaj trzeba zaznaczyć, że ekstrakt ekstraktowi może nie być równy. Dlatego świadomy konsument musi zwrócić uwagę na fakt, że istnieje takie pojęcie jak ekstrakt standaryzowany.

Co to jest ekstrakt standaryzowany?

To taki ekstrakt, który zawiera określoną i stałą ilość substancji aktywnej. Wiemy ile w pojedynczej dawce znajduje się związku o pozytywnym działaniu na nasz organizm. Sprawdźmy na przykładzie, jak potrafią różnić się np. ekstrakty z witanii ospałej – inaczej Ashwagandhy, gdzie substancjami aktywnymi odpowiedzialnymi za jej dobroczynne działanie są m.in. glikozydy witanolidowe i oligosacharydy.


Grinday Vegan D3 - wegańska witamina D3

Potwierdzona zawartość witaminy D3.
Zawiera ppatentowany składnik premium.


  • Ekstrakt z witanii ospałej – nie wiadomo ile tam znajduje się glikozydów i oligosacharydów.
  • Ekstrakt z witanii ospałej standaryzowany na obecność glikozydów i oligosacharydów [10% glikozydów, 32% oligosacharydów] – Sensoril ®. W jednej dawce znajduje się 10% glikozydów i 32% oligosacharydów (zawsze taka sama ilość). No dobrze, ale ile jest dokładnie tej substancji aktywnej? Na to pytanie odpowie nam królowa nauk, czyli matematyka. Jeżeli mamy 125 mg ekstraktu standaryzowanego na zawartość 32% substancji aktywnej, to ilość tejże substancji wynosi 40 mg (125 mg x 0,32 = 40 mg).

Zdarza się też, że na opakowaniu suplementu diety nie ma oznaczenia substancji standaryzowanej, jest za to podane DER. Co to oznacza?

DER (Drug Extract Ratio), mówi nam z jakiej ilości surowca otrzymano wyciąg, nie wiadomo jednak ile tak naprawdę zawiera substancji czynnej. Np. DER 50:1 oznacza, że z 50 g surowca mamy 1 g wyciągu.

Niezależnie od tego, czy nazywamy je ekstraktami, czy wyciągami, to związki aktywne pochodzące z roślin mają nam wiele do zaoferowania. Są pełne substancji odżywczych, polifenoli, flawonoidów, witamin i związków mineralnych. Potrafią znakomicie uzupełniać zdrową dietę, tylko pod warunkiem, że wybierając produkt robimy to świadomie i stawiamy przede wszystkim na jego jakość.

Bibliografia:

  • Piechota-Urbańska M., Zawadzka E., Preparatyka galenowa, http://cib.umed.lodz.pl/pliki/Preparatyka-galenowa-2015.pdf (dostęp: 30.10.2019).
  • http://www.farmakognozjaonline.pl/index.php?podstrona=extracta (dostęp: 30.10.2019).
Kliknij aby ocenić!
[Głosów: 6 Średnia: 4.8]

Grinday Vegan D3 - wegańska witamina D3

Potwierdzona zawartość witaminy D3.
Zawiera ppatentowany składnik premium.


Comments are closed.