Olej makadamia i jego niezwykłe właściwości

Olej makadamia i jego niezwykłe właściwości

W sklepach z kosmetykami pełno jest różnego rodzaju olejów o egzotycznych nazwach, których producenci zapewniają nas o ich cudownych właściwościach. Olej makadamia brzmi orientalnie, sprawdźmy jaki ma skład i możliwości…

Makadamia (Macadamia ternifolia) to drzewo, które naturalnie występuje w Australii. Słynie z tego, że gdy już raz zaowocuje to produkuje owoce przez 100 lat. Owocem drzewa makadamia są…orzechy, które z kolei znane są ze swojej dużej kaloryczności (70% tłuszczu) i z tego, że mają bardzo dużo cennych właściwości. To z orzechów właśnie powstaje olej makadamia, ceniony i w kosmetyce, i w kuchni.

Olej makadamia i jego skład

Wiemy już, że orzechy makadamia pełne są tłuszczu, ale…tłuszcz tłuszczowi nierówny. W orzechach i oleju makadamia znajdziemy zdrowe, nienasycone kwasy tłuszczowe, jak kwas oleinowy i oleopalmitynowy. Olej makadamia to znacznie więcej niż tłuszcz, zawiera również witaminy z grupy B (B1, B2, B3), witaminę E, prowitaminę A oraz składniki mineralne, jak miedź, selen, potas, ponadto olejki eteryczne i związki siarkowe.



Olej makadamia w kosmetyce

Nie podrażnia i nie powoduje alergii, dlatego chętnie stosujemy go do pielęgnacji twarzy i ciała. Sprawdza się stosowany samodzielnie lub jako dodatek do kremów, maseczek, balsamów, itp.

  • „Pogromca cellulitu” – dzięki wysokiej zawartości tłuszczu nawilża i ujędrnia skórę, wspiera jej regenerację. Do tego wszystkiego jest bezpieczny, dlatego zalecana się go również kobietom w ciąży.
  • „Znikający olej” – mimo, że ma tłustą konsystencję to wchłania się szybko i nie pozostawia na skórze tłustej maski. Co jest zasługą kwasu olepalmitynowego (omega-7). Dlatego szczególnie lubi go cera sucha i wrażliwa.
  • Pielęgnacja skóry dojrzałej – olej makadamia ma właściwości antyoksydacyjne (witaminy A i E) i antybakteryjne. Wzmacnia naturalną barierę ochronną skóry i poprawia jej napięcie. Chroni przed utratą wody i promieniami słonecznymi.
  • Pielęgnacja włosów – dzięki swojemu świetnemu wchłanianiu i składowi olej makadamia nawilża skórę głowy, wzmacnia i regeneruje włosy. Kiedy stosujemy go regularnie ochrania strukturę włosów przed czynnikami zewnętrznymi i widocznie poprawia ich wygląd.

Olej makadamia w kuchni

Oprócz szerokiego zastosowania w kosmetyce tłoczony na zimno olej makadamia jest jadalny. Bogaty skład oraz lekko orzechowy zapach i smak sprawiają, że świetnie sprawdza się dodany np. do sałatki. Można go również stosować do smażenia, pieczenia ciast, a nawet do wzbogacenia smaku kawy lub koktajlu (bo jest słodki). Ze względu na zawartość nienasyconych kwasów tłuszczowych jest polecany osobom cierpiącym na choroby serca.

Bibliografia:

  • Griel AE, Cao Y, Bagshaw DD, Cifelli AM, Holub B, Kris-Etherton PM, A macadamia nut-rich diet reduces total and LDL-cholesterol in mildly hypercholesterolemic men and women, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/18356332 (dostęp: 29.10.2019).
  • Moodley R., Kindness  A. and Jonnalagadda S., Elemental composition and chemical characteristics of five dible nuts (almond, Brazil, pecan, macadamia and walnut) consumed in Southern Africa, https://cutt.ly/Rej9QmP (dostęp: 30.10.2019).
  • Olej makadamia – zastosowanie i działanie, https://poznajsienatluszczach.pl/2018/10/01/olej-makadamia-zastosowanie-dzialanie/ (dostęp: 30.10.2019).
Kliknij aby ocenić!
[Głosów: 1 Średnia: 5]