Witamina B12 (cyjanokobalamina)

Witamina B12 (cyjanokobalamina)Witamina B12 jest związkiem, który jest niezbędny dla zachowania zdrowia i regulowania prawidłowego funkcjonowania organizmu. Jej właściwości zdrowotne są znane i cenione, dlatego jest ona uważana za jeden z najważniejszych związków w organizmie.

Jej zadaniem jest między innymi regulować pracę układu nerwowego, dzięki czemu dba ona o naszą wydajność umysłową, a także psychiczną. Spożywanie w odpowiednich stężeniach może zwiększać naszą odporność na stres, a także koić nerwy, kiedy jest to konieczne.

Witamina B12 poprawia apetyt, a także przyczynia się do zmniejszenia ryzyko rozwoju Alzhaimera, a także niektórych nowotworów i chorób psychicznych. Warto dowiedzieć się, jakie działanie ma witamina B12, kiedy warto rozpocząć suplementację i jak należy ją dawkować. 

Witamina B12 jest zwana potocznie witaminą czerwoną lub kobalaminą. Jest to witamina, która ceniona jest za swoje liczne właściwości zdrowotne, które są nieprzecenione w medycynie naturalnej.

man sitting on sofa chair playing classic guitar

Podobnie jak inne związki z grupy B, tak samo i witamina B12  ma szczególny wpływ na pracę układu nerwowego, dlatego ma ona znaczenie dla naszego zdrowia psychicznego i zdolności umysłowych. Jest ona również niezbędna dla zachowania zdrowia układu krwionośnego, a także reguluje ona pracę układu trawiennego.

Na temat działania czerwonej witaminy na organizm człowieka, przeprowadzono wiele badań, a większość z nich wykazuje, że witamina B12 może okazać się sposobem na zmniejszenie ryzyka występowania choroby Alzhaimera. Jest ona również sposobem na zmniejszenie ryzyko rozwoju niektórych nowotworów, a także chroni nas przed niekorzystnymi zmianami w układzie nerwowym, które mogą doprowadzić do rozwoju chorób psychicznych. 

Witamina B12 dba o nasze zdrowie psychiczne 

Czerwona witamina jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania układu nerwowego, a robi to ona na kilka równych sposobów. Po pierwsze bierze ona udział w biosyntezie nukleotydów, a także choliny, która wchodzi w skład mielinowej osłonki, a jej zadaniem jest kojenie nerwów.

Przez to przy niedoborze witaminy B12 może dojść do pojawienia się niebezpiecznych objawów ze strony układu nerwowego, a będą to między innymi uczucie mrowienia, zaburzenia równowagi, a także drętwienie kończyn.

Dodatkowo witamina ta ma swój udział w procesie przetwarzania białek, węglowodanów i tłuszczy w czystą energię. Tak więc przy jej niedoborach może pojawić się u nas uczucie osłabienia,  także zmęczenia i znużenia. Ze względu na to jej działanie witamina B12 wpływa na naszą pamięć, a także umożliwia nam utrzymanie prawidłowej koncentracji.

Czerwona witamina bierze udział w syntezie serotoniny, czyli jednego z neuroprzekaźników w organizmie człowieka, który ma działanie antydepresyjne. Tak więc jeżeli w organizmie jest za niskie stężenie witaminy B12, to jednocześnie zmniejsza się poziom serotoniny, a to powodować może u nas osłabienie nastroju, zmęczenie i rozdrażnienie.  Witamina B12 zmniejsza ryzyko anemii 

Witamina B12 dba o zdrowie układu krwionośnego, a jest tak, ponieważ bierze ona czynny udział w procesie tworzenia nowych czerwonych krwinek w naszym szpiku. Przez to jej niedobory mogą być bardzo niebezpieczne dla zdrowia, a mianowicie mogą one doprowadzić do rozwoju anemii.

Dodatkowo witamina B12 może zapobiegać gromadzeniu się homocysteiny w organizmie, a nadmiar tego składnika jest bardzo niebezpieczny dla zdrowia. Może on również doprowadzić do uszkodzenia układu krążenia, a to prowadzić może do rozwoju chorób krążenia. Okazuje się więc, że witamina B12 może zmniejszyć ryzyko rozwoju zawało, udaru, a także zmian zakrzepowych. 

Witamina B12 – zapalenie wątroby 

Jak się okazuje czerwona witamina może przyczyniać się do leczenia zapalenia wątroby typu C. O tym działaniu tej wyjątkowej witaminy przekonują nas naukowcy, a artykuł na ten temat został opublikowany na stronach czasopisma Gut.

Zdaniem naukowców witamina B12 może zostać włączona do terapii, a dzięki temu zwiększa ona szanse na pozbycie się wirusa HCV. Na temat tego działania witaminy B12 wykonano badania, które potwierdziły, że może ona rzeczywiście wspomóc leczenie zapalenia wątroby, a włączenie jej do terapii daje większe szanse na wyleczenie i powrót do zdrowia. 

Niedobór witaminy B12 

brak czasu dla siebie samego

W niektórych przypadkach może dojść do niedoboru witaminy B12 w organizmie człowieka. Jest to stan bardzo niebezpieczny dla zdrowia. Pojawić się mogą zaburzenia ze strony układu nerwowego, co przyczynić się może do pogorszenia się naszej pamięci, a także może pojawić się problem z koncentracją. Dojść może do osłabienia, a także pogorszenia się samopoczucia.

Do niedoborów witaminy B12 może dojść przez nieprawidłową dietę, u kobiet w ciąży, czy aktywnych fizycznie. A jego konsekwencją będzie niedokrwistość, zaburzenia układu nerwowego, zakłócenia wchłaniania składników odżywczych. Dojść może również do pojawienia się zmian zwyrodnieniowych na błonie śluzowej żołądka. Jest to szczególnie ważna witamina dla naszego zdrowia, więc warto zadbać o uzupełnienie jej niedoborów. 

Jak zapobiec niedoborom witaminy B12?

Jeżeli chcemy uniknąć problemów związanych z niedoborem czerwonej witaminy w organizmie, to najlepszym sposobem będzie sięgnięcie po suplementy diety. Jednak możemy również zadbać o swoją dietę, a mianowicie wprowadzić do niej składniki, które bogate są w witaminę B12.

Ten składnik znajduje się między innymi w:

 • Mięsie,
 • Mleku,
 • Rybach,
 • Jajkach,
 • Przetworach mlecznych,
 • Wędlinach.,
 • Śledziach,
 • Pstrągu. 

Bibliografia:

 • https://pl.wikipedia.org/wiki/Witamina_B12
 • http://www.medonet.pl/zdrowie/diety,witamina-b12—czym-grozi-niedobor-witaminy-b12-,artykul,1718379.html
 • https://www.mp.pl/pacjent/dieta/zasady/63297,witamina-b12
 • https://www.poradnikzdrowie.pl/zdrowie/apteczka/witamina-b12-wlasciwosci-wystepowanie-i-dawkowanie-witaminy-b12-aa-buXv-KLWC-tNWv.html
 • https://wylecz.to/badania-laboratoryjne/badanie-poziomu-witaminy-b12-jak-wykryc-niedobor-witaminy-b12/
Kliknij aby ocenić!
[Głosów: 2 Średnia: 5]