Magnez – pierwiastek o wielu zadaniach?

Magnez – pierwiastek o wielu zadaniach?Magnez obok potasu odpowiada za kurczliwość mięśni oraz powstawanie wielu enzymów. To jednak nie wszystko, magnez bowiem jak donoszą badania naukowe, reguluje również ciśnienie krwi i może łagodzić skutki depresji…

Magnez i jego rola w organizmie

Magnez (Mg) jest składnikiem kości i zębów oraz tkanek miękkich. Wraz z potasem odpowiada za podstawowe procesy jakie zachodzą w komórkach:

 • uczestniczy w przewodnictwie nerwowym i kurczliwości mięśni,
 • bierze udział w syntezie białek, DNA, w metabolizmie lipidów oraz w termoregulacji i krzepnięciu krwi,
 • jest katalizatorem ok. 300 enzymów,
 • jego niedobór ma wpływ na wystąpienie m.in. nadciśnienia tętniczego, zespołu metabolicznego oraz zaburzeń rytmu serca i nasilenie się objawów depresji.

Zalecane dzienne spożycie (RDA) magnezu dla osób w wieku 19-50 lat to 320 mg dla kobiet i 420 mg dla mężczyzn.

Pokarmy bogate w magnez

Przeciętnie wykorzystujemy z diety 30-40% magnezu, dlatego warto pamiętać, że jego wchłanianie ułatwiają m.in. laktoza, witamina B6 i białko. Z drugiej strony absorpcję wapnia utrudnia duża ilość tłuszczu w pożywieniu. Gdzie są najlepsze źródła magnezu? Znajdziemy go w produktach zbożowych, nasionach roślin strączkowych, ziemniakach, orzechach, gorzkiej czekoladzie, mleku i jego przetworach. Źródłem magnezu jest też woda pitna.Gdy mamy za mało magnezu…

Podstawowym powodem zbyt niskiego stężenia magnezu (hipomagnezemii) w organizmie jest to, że nie dostarczamy odpowiednich jego ilości wraz z pożywieniem. Poziom magnezu może też obniżyć się w przypadku przewlekłych biegunek (zmniejszenie wchłaniania) lub zwiększonego wydalania przez nerki (np. gdy zażywamy diuretyki).

Jakie są konsekwencje zdrowotne niedoboru magnezu?

 • zaburzenia rytmu serca (uczucie kołatania),
 • nadciśnienie tętnicze,
 • zaburzenia na tle nerwowym (apatia, depresja),
 • osłabienie mięśni.

Gdy mamy za dużo magnezu…

Najczęstszą przyczyną zbyt dużego poziomu magnezu (hipermagnezemii) jest niewydolność nerek i nadmierne stosowanie preparatów magnezowych.

Czym objawia się hipermagnezemia?

 • osłabienie, porażenie mięśni,
 • obniżenie ciśnienia tętniczego krwi.

Wiemy już, że magnez jest nam niezbędny do zdrowego funkcjonowania. Ale jakie są związki magnezu z depresją? Jak to bywa z doniesieniami naukowymi, mechanizm działania magnezu w depresji nie jest do końca poznany. Jednak pierwsze informacje o jego pozytywnym wpływie na leczenie depresji pojawiły się już 100 lat temu. Obecnie nadal prowadzone są badania, a ich wyniki potwierdzają antydepresyjne działanie magnezu.

Bibliografia:

 • Iskra M., Krasińska B., Tykarski A., Magnez — rola fizjologiczna, znaczenie kliniczne niedoboru w nadciśnieniu tętniczym i jego powikłaniach oraz możliwości uzupełniania w organizmie człowieka, https://journals.viamedica.pl/arterial_hypertension/article/viewFile/38318/26939 (dostęp: 05.10.2019).
 • Normy żywienia dla populacji polskiej, red. Jarosz M., http://www.izz.waw.pl/attachments/article/33/NormyZywieniaNowelizacjaIZZ2012.pdf (dostęp: 05.10.2019).
 • Żywienie człowieka. Podstawy nauki o żywieniu, red. J. Gawęcki, Warszawa 2011, Wydawnictwo Naukowe PWN.
Kliknij aby ocenić!
[Głosów: 1 Średnia: 5]