Jak radzić sobie z nadmiarem obowiązków i stresującymi oczekiwaniami w pracy?

Jak radzić sobie z nadmiarem obowiązków i stresującymi oczekiwaniami w pracy?

W dzisiejszych czasach wielu z nas doświadcza uczucia przytłoczenia spowodowanego nadmiarem obowiązków. Często jest to wynik przeciążenia pracą i nierealistycznych oczekiwań. Ale jakie są konsekwencje takiego stanu? I jak możemy sobie z nim radzić?

Przeciążenie pracą – co to takiego?

Przeciążenie pracą to stan, w którym ilość obowiązków przekracza nasze zdolności do ich realizacji w danym czasie. Może to być spowodowane:

 • Zbyt dużą ilością zadań: Kiedy mamy na głowie więcej zadań, niż jesteśmy w stanie zrealizować, łatwo czuć się przytłoczonym.
 • Krótkimi terminami: Często pod presją czasu popełniamy błędy i czujemy się bardziej zestresowani.
 • Zbyt wysokimi oczekiwaniami: Gdy oczekuje się od nas wykonania zadania powyżej naszych kompetencji, może to prowadzić do frustracji i uczucia nieadekwatności.

Nierealistyczne oczekiwania – dlaczego są szkodliwe?

Photo of Woman Holding Her Head

Kiedy oczekiwania wobec nas są zbyt wysokie, łatwo czuć się przytłoczonym i zestresowanym. Często prowadzi to do:

 • Uczucia nieadekwatności: Czujemy, że nie spełniamy oczekiwań, co może obniżać naszą samoocenę.
 • Wypalenia: Ciągłe dążenie do spełnienia nierealistycznych oczekiwań może prowadzić do wypalenia zawodowego.
 • Zaburzeń zdrowia psychicznego: Stres i ciągłe napięcie mogą prowadzić do problemów takich jak depresja czy lęk.

Konsekwencje przeciążenia pracą i nierealistycznych oczekiwań.

 1. Wypalenie zawodowe: To stan, w którym czujemy się wyczerpani emocjonalnie, tracimy zainteresowanie pracą i mamy obniżoną efektywność. Aby temu zapobiec, warto regularnie robić przerwy w pracy, korzystać z urlopu i dbać o hobby poza pracą.
 2. Zaburzenia zdrowia psychicznego: Depresja, lęk czy zaburzenia snu mogą być wynikiem przeciążenia. Ważne jest regularne konsultacje z psychologiem lub psychiatrą oraz korzystanie z technik relaksacyjnych.
 3. Problemy z relacjami: Stres i przeciążenie mogą wpływać negatywnie na nasze relacje z bliskimi. Aby temu zapobiec, warto rozmawiać z bliskimi o swoich uczuciach, korzystać z mediacji lub terapii rodzinnej.

Jak radzić sobie z przeciążeniem i nierealistycznymi oczekiwaniami?

sticky notes on paper document beside pens and box

1. Ustal priorytety:

 • Technika Eisenhowera: Dzieli zadania na cztery kategorie: pilne i ważne, niepilne ale ważne, pilne ale nieważne, niepilne i nieważne. Skup się na zadaniach, które są ważne, ale niekoniecznie pilne, aby unikać ciągłego poczucia presji czasu.
 • Lista zadań: Codziennie rano sporządź listę zadań na dany dzień. Zaczynaj od najważniejszych i najbardziej skomplikowanych zadań, kiedy masz najwięcej energii.

2. Ucz się mówić „nie”:

 • Asertywność: Pracuj nad swoją asertywnością. To umiejętność wyrażania własnych potrzeb i granic w sposób jasny, ale nieagresywny. Może to wymagać treningu lub konsultacji z psychologiem.
 • Planuj swoje obowiązki: Jeśli wiesz, że masz już dużo na głowie, nie przyjmuj dodatkowych zadań. Jeśli to możliwe, deleguj je innym.

3. Dbaj o zdrowie psychiczne:

 • Techniki relaksacyjne: Regularnie praktykuj techniki takie jak medytacja, joga czy głębokie oddychanie. Pomagają one obniżyć poziom stresu i poprawić koncentrację.
 • Aktywność fizyczna: Regularne ćwiczenia, nawet krótkie spacery, mogą pomóc w redukcji stresu i poprawie nastroju.
 • Hobby: Znajdź czas na rzeczy, które sprawiają ci przyjemność i pozwalają oderwać się od codziennych obowiązków.

4. Komunikuj się:

 • Rozmowy z przełożonymi: Jeśli czujesz się przeciążony w pracy, porozmawiaj o tym z przełożonym. Może to prowadzić do dostosowania Twoich obowiązków lub uzyskania dodatkowego wsparcia.
 • Wsparcie społeczne: Dziel się swoimi uczuciami z bliskimi. Często rozmowa z kimś, kto nas rozumie, może pomóc w radzeniu sobie z trudnościami.

Podsumowanie.

A Woman Having a Phone Call in the Office

Przeciążenie pracą i nierealistyczne oczekiwania mogą prowadzić do poważnych konsekwencji dla naszego zdrowia i dobrostanu. Ważne jest, aby nauczyć się rozpoznawać te sygnały i podejmować odpowiednie kroki w celu ochrony naszego zdrowia psychicznego.

Przeciążenie pracą i nierealistyczne oczekiwania to wyzwania, z którymi wielu z nas się boryka. Jednak dzięki odpowiednim strategiom i narzędziom możemy skutecznie radzić sobie z tymi problemami. Kluczem jest samoświadomość, umiejętność komunikacji oraz dbanie o własne zdrowie psychiczne.

Pamiętajmy, że nasze zdrowie i dobrostan są najważniejsze, a odpowiednie zarządzanie obowiązkami i oczekiwaniami to inwestycja w naszą przyszłość.

Kliknij aby ocenić!
[Głosów: 1 Średnia: 5]
Zostaw komentarz