Zła dieta przyczyną problemów z zajściem w ciążę?

Zła dieta przyczyną problemów z zajściem w ciążę?

Dane jakie podaje Polskie Towarzystwo Ginekologiczne są zatrważające. Otóż aż 1,5 mln par ma w naszym kraju problem z doczekaniem się potomstwa. Oczywiście przyczyn niepłodności może być wiele i nie zawsze mamy na nie wpływ.

To co jednak możemy zmienić… to dieta. Bowiem niezdrowa żywność, wysoko przetworzona i uboga w składniki odżywcze ma wpływ na powstanie problemów z zajściem w ciążę.

Dieta a płodność

Składniki pokarmowe, które powinny znaleźć się w diecie par starających się o potomstwo:

 • Węglowodany złożone, czyli produkty pełnoziarniste z dużą ilością błonnika (jak makaron razowy, brązowy ryż, ciemne pieczywo). Jakość węglowodanów jest szczególnie ważna, gdyż mają wpływ na poziom glukozy i insuliny we krwi, które z kolei wpływają na gospodarkę hormonalną organizmu. Zła dieta, bogata w wysoko przetworzone produkty jak jasne pieczywo, biały ryż, makaron, słodycze obniża możliwość zajścia w ciążę.
 • Rodzaj białka ma znaczenie. Badania, które przeprowadził Harvard School of Public Health wykazały, że prawdopodobieństwo niepłodności u kobiet jest tym większe im więcej w diecie znajdzie się białka pochodzenia zwierzęcego. Stąd wniosek, że gdy planujemy potomstwo to lepiej, gdy w diecie znajdzie się więcej warzyw (typu warzywa strączkowe) niż mięsa.
 • Właściwe tłuszcze, czyli dieta bogata w nienasycone kwasy tłuszczowe, które znajdziemy w tłustych rybach morskich (jak śledź, łosoś, makrela), oliwie z oliwek, olejach roślinnych i w nasionach. Dlaczego? Nasycone kwasy tłuszczowe, czyli takie w które bogate są produkty zwierzęce (tłuste mleko, mięso, śmietana) wpływają na problemy z owulacją u kobiet i na złą jakość nasienia u mężczyzn. Czy to oznacza, że powinniśmy zupełnie z nich zrezygnować? Nie, ponieważ są dla nas źródłem m.in. witamin rozpuszczalnych w tłuszczach (A,D,E,K), ale w zdrowej diecie musi rządzić umiar.

Skoro o witaminach mowa, to ich wpływ na zapewnienie prawidłowych funkcji rozrodczych jest ogromny.

 • Badania dowodzą, że witamina D (związek steroidowy), która znajduje się we wspomnianym już mleku wpływa na gospodarkę hormonalną kobiet, w tym właśnie na płodność. Dlatego lepiej jest wprowadzić do diety rozsądną ilość mleka np. 2% niż pić tylko mleko odłuszczone.
 • Witaminy B6 i B12, które wpływają na obniżenie poziomu homocysteiny we krwi, aminokwasu którego nadmiar wpływa na zaburzenia rozrodczości. Dobrym źródłem witaminy B6 są: szpinak, soja, orzechy, a witaminy B12: jaja, mleko.
 • Kwas foliowy, który nie tylko zapobiega wadom rozwojowym cewy nerwowej u płodu, ale również obniża poziom homocysteiny. Znajdziemy go w produktach pełnoziarnistych, sałacie, szpinaku i brokułach.
 • Witamina C, która wpływa na zwiększenie poziomu hormonów płciowych, jej dobrym źródłem są: cytrusy, czerwona papryka, porzeczki.
 • Witamina E, czyli świetny antyoksydant, który chroni nasze komórki przed stresem oksydacyjnym, a jej niedobór wpływa na zaburzenia owulacji i występowanie poronień.

Składniki mineralne, które mają wpływ na płodność

Niedobór pierwiastków takich jak żelazo, magnez, cynk, selen oraz jod może być jedną z przyczyn problemów z zajściem w ciążę.

 • Żelazo to składnik hemoglobiny niezbędny do transportu tlenu w naszym organizmie. A jaki jest wpływ żelaza na płodność? Jak mówią badania żelazo wpływa na występowanie prawidłowych cyklów owulacyjnych u kobiet, dlatego tak ważna jest jego odpowiednia podaż. Co więcej, kobiety są szczególnie narażone na jego straty i często cierpią na jego niedobory. Gdzie są najlepsze źródła żelaza? To oczywiście mięso i jego podroby, jajka oraz rośliny strączkowe.
 • Niedobór magnezu w diecie wiąże się z powstaniem insulinooporności, co z kolei wpływa na obniżenie płodności.
 • Cynk z kolei bierze udział w syntezie wielu enzymów. Wpływa ponadto na prawidłowy proces owulacji oraz na powstanie hormonów męskich i żeńskich. Podobnie selen, który również jest składnikiem enzymów oraz wpływa na płodność u mężczyzn (wpływa na ilość i jakość plemników).
 • Prawidłowy poziom jodu to prawidłowa praca tarczycy, jod bowiem bierze udział w produkcji hormonów tyroksyny (T4) i trijodotyroniny (T3). Czyli w pływa na procesy metaboliczne w organizmie. Niedobór jodu prowadzi do niedoczynności tarczycy i w konsekwencji do zachwiania gospodarki hormonalnej oraz do zaburzeń owulacji i problemów z płodnością u kobiet.

Oprócz diety warto zwrócić uwagę na pozostałe składniki zdrowego stylu życia. Na pojawienie się problemów z zajściem w ciążę mają również wpływ siedzący tryb życia, alkohol i papierosy. Czyli do zdrowej diety jak zwykle trzeba dorzucić aktywność fizyczną i pożegnać się z używkami.

Bibliografia:

 • Bojanowska M., Kostecka B., Dieta i styl życia jako czynniki wpływające na płodność, http://kosmos.icm.edu.pl/PDF/2018/425.pdf (dostęp: 23.10.2019).
 • Górna I., Wpływ sposobu żywienia oraz wybranych parametrów stylu życia na płodność i rozrodczość kobiet, http://www.wbc.poznan.pl/Content/328205/index.pdf (dostęp: 23.10.2019).
Kliknij aby ocenić!
[Głosów: 2 Średnia: 5]