Ubichinol i ubichinon - postacie koenzymu Q10

Ubichinol i ubichinon - postacie koenzymu Q10

Czy istnieje związek, który pozwoli na zachowanie młodości na dłużej, doda energii, a do tego zwalczy stres oksydacyjny? Owszem, nazywa się koenzym Q10, ale szczególnie warto zwrócić uwagę na ubichinol, jedną z jego postaci.


NOOXI – ANTYOKSYDANTY
NoOxi to formuła antyoksydacyjna, bez barwników i substancji wypełniających, która dzięki swoim składnikom dostarcza do Twojego organizmu bezcenne przeciwutleniacze (kurkuma, ekstrakt z pestek winogron). Zwalcza wolne rodniki oraz redukuje stres oksydacyjny (witamina C i E, korzenia rdestowca ostrokończystego). Produkt odpowiedni dla wegetarian.Koenzym Q10 to związek obecny w każdej komórce organizmu, a jego ilość rośnie w warunkach stresu oksydacyjnego. Na wzrost „produkcji” koenzymu Q10 wpływają też witaminy z grupy B (B2, B6, B12) oraz kwasy foliowy i pantotenowy.

Dlaczego koenzym Q10 jest tak ważny dla naszego organizmu?

Koenzym Q10 kojarzy się głównie jako nazwa składnika kremu, który ma za zadanie na dłużej zachować młodość skóry. Jednak oprócz funkcji upiększającej koeznymQ10 ma szereg innych, bardzo ważnych zadań. Przede wszystkim:

  • Koenzym Q10 to niezbędny składnik łańcucha oddechowego, bierze udział w podstawowych przemianach energetycznych, które zachodzą w naszych komórkach. Jednym słowem bez koenzymu Q10 organizm nie ma energii do prawidłowego funkcjonowania.
  • Koenzym Q10 stabilizuje i wzmacnia błony komórkowe, sprawia że są bardziej odporne na działanie szkodliwych substancji. Z drugiej strony sprawne i mocne błony komórkowe powodują, że z komórek nie odpływają substancje niezbędne do ich prawidłowego funkcjonowania (Mg2+, K+, Ca2+).
  • Koenzym Q10 to nasz wewnętrzny antyoksydant, chroni nas przed szkodliwym wpływem wolnych rodników. Nadmiar wolnych rodników, czyli stres oksydacyjny z kolei jest jednym z czynników powstawania chorób cywilizacyjnych i szybszego starzenia się organizmu.

Postacie koenzymu Q10

Ubichinon (CoQ10) i ubichinol (CoQ10H2 ) to dwie postacie tego samego związku – koenzymu Q10. Ubichinon to forma utleniona, a ubichinol to forma zredukowana. Obie te postacie są równoważne, zarówno forma zredukowana jak i utleniona przechodzą jedna w drugą podczas przemian jakim podlegają w organizmie. Oprócz ubichinonu i ubichinolu mamy jeszcze tzw. postacie pośrednie koenzymu Q10 – rodnik ubisemichinonowy oraz anionorodnik ubisemichinonowy.

Ubichinol – działa antyoksydacyjnie

Co ważne, to właśnie ubichinol i rodnik ubisemichinonowy odpowiadają za antyoksydacyjne właściwości koenzymu Q10. Ubichnol wiąże wolne rodniki i zapobiega peroksydacji lipidów, oddaje swój atom wodoru, dzięki czemu powstaje rodnik ubisemichinonowy, który z kolei może reagować z tlenem cząsteczkowym lub wchodzić w reakcje z innymi rodnikami.

Ponadto ubichinol ma wpływ na właściwości kolejnego ważnego antyoksydantu – witaminy E, ponieważ wzmacnia jej działanie. Co jeszcze potrafi ten niezwykły związek?

  • Zmniejsza ryzyko miażdżycy, chroni cholesterol przed utlenianiem.
  • Chroni organizm przed szkodliwym wpływem wolnych rodników, które powstają podczas metabolizmu niektórych leków (m.in. antybiotyków antracyklinowych).

Koenzym Q10 – skutki niedoboru

Generalnie ilość koenzymu Q10 w komórkach organizmu zmniejsza się wraz z wiekiem, czyli im jesteśmy starsi to tym bardziej grozi nam niedobór tego związku. Poziom koenzymu Q10 mogą też dodatkowo obniżać takie czynniki, jak: leki, które obniżają poziom cholesterolu (statyny), niektóre choroby oraz siedzący tryb życia.

Koenzym Q10 jest jednym z podstawowych związków, które biorą udział w produkcji energii dla ludzkiego organizmu. Jego niedobór odbija się negatywnie na pracy całego organizmu, ze szczególnym uwzględnieniem serca, które ma duże zapotrzebowanie na energię. Suplementację koenzymem Q10 zaleca się osobom cierpiącym na choroby układu krążenia, cukrzycę, otyłość czy nowotwory.

Koenzym Q10 – źródła w pożywieniu

Znakomitym źródłem koenzymu Q10 jest mięso, zwłaszcza podroby, najbogatsze w ten związek jest mięso renifera i serce wołowe. Mniej tego związku znajdziemy w rybach, mleku i jego produktach oraz w roślinach (m.in. czarne porzeczki, kalafior, groch).

Zastosowanie koenzymu Q10

Koenzym Q10 jako antyoksydant chroni organizm przed skutkami stresu oksydacyjnego, zapobiega uszkodzeniu komórek i usuwa z nich toksyny. Wpływa na witalność organizmu. Ponadto zastosowany na skórę, koenzym Q10 poprawia jej regenerację i przyspiesza odnowę, opóźnia procesy starzenia się, chroni przed szkodliwym wpływem środowiska zewnętrznego.

Bibliografia:

  • Danysz A., Koenzym Q10 i jego rola w lecznictwie, http://www.q10.pl/wp-content/uploads/Danysz_KOENZYM_Q10_w_Lecznictwie_q10.pl_.pdf (dostęp: 13.07.2020).
  • Gałka U., Ogonowski J., Koenzym Q – powstawanie, właściwości i zastosowanie w preparatach kosmetycznych, https://tiny.pl/7dnxz (dostęp: 13.07.2020).
  • Siemieniuk E., Skrzydlewska E., Koenzym Q10 – biosynteza i znaczenie biologiczne w organizmach zwierząt i człowieka, http://www.phmd.pl/api/files/view/1849.pdf (dostęp: 13.07.2020).
  • https://www.naturoterapiawpraktyce.pl/artykul/koenzym-q10-a-wydolnosc-organizmu
Kliknij aby ocenić!
[Głosów: 1 Średnia: 5]