Peptydy biomimetyczne – właściwości i zastosowanie

Peptydy biomimetyczne – właściwości i zastosowanie

Peptydy budują nasz organizm, regulują jego działanie oraz pomagają w walce ze starzeniem się organizmu. Jak to możliwe? Do tej pory udało nam się zsyntetyzować 300 peptydów biomimetycznych, związków które znalazły szerokie zastosowanie w medycynie estetycznej.

Peptydy, oligopeptydy, białka

Peptydy to nic innego jak organiczne związki chemiczne, które powstają z połączenia aminokwasów poprzez wiązanie peptydowe. Peptydami często nazywamy po prostu białka (peptyd zbudowany jest z kilku do kilkudziesięciu aminokwasów). Z tym, że białko składa się z dużej ilości cegiełek (aminokwasów). Jeżeli są to dwa aminokwasy, mówimy o dipeptydzie, jeżeli kilka to mamy oligopeptyd, z wielu – polipeptyd. Większość białek prostych to polipeptydy o łańcuchach składających się z kilkuset aminokwasów. Na białko złożone, poza aminokwasami, składają się jeszcze inne składniki: cukry, lipidy, barwniki, metale.

Peptydy wpływają na procesy biochemiczne zachodzące w organizmie, są naturalnym związkiem o właściwościach modulujących. Niestety, wraz z wiekiem ilość naturalnych peptydów zmniejsza się, co prowadzi do zmian związanych z procesem starzenia się organizmu. Z pomocą przychodzą nam peptydy biomimetyczne.

Peptydy biomimetyczne

To nic innego jak związki syntetyczne, które naśladują naturalne peptydy, dzięki czemu wpływają na procesy zachodzące w organizmie (działają bezpośrednio na komórki docelowe). Dlatego peptydy biomimetyczne znakomicie odnalazły się w kosmetologii estetycznej. Działają przeciwstarzeniowo, pomagają zwalczać przebarwienia i cellulit, przeciwdziałają wypadaniu włosów, wpływają na rozpad tkanki tłuszczowej.

Peptydy, które wpierają młody wygląd skóry

Czy peptyd może zastąpić popularny botox? Okazuje się, że właściwie tak. Acetyl hexapeptide-8 to peptyd, który powoduje rozluźnienie napięcia mięśniowego. To ważne, bo zmarszczki mimiczne powstają z powodu…naszej mimiki. Peptyd ten pobudza również skórę do produkcji kolagenu. Podobnie na syntezę kolagenu i elastyny wpływa Decapeptide-4. A Tripeptide-6 zwiększa wiązanie wody w skórze właściwej, poprawiając tym elastyczność i nawilżenie skóry. Hexapeptide-10 również wspiera syntezę kolagenu, przyspiesza wzrost fibroblastów, co wpływa na to, że skóra staje się bardziej jędrna i elastyczna.Z kolei peptydem, który pomaga zwalczać cellulit jest rh-Oligopeptide-2 (CG-IFG1). Wspomaga on spalanie tkanki tłuszczowej, wpływa na napięcie i wygładzenie skóry.

Peptydy, które wzmacniają włosy

Tutaj między innymi należą: Decapeptide 4 (CG-IDP2) i Copper Tripeptide 1, które wzmacniają włosy, pobudzają ich wzrost, poprawiają krążenie w skórze głowy; Acetyl Decapeptide 3 – regeneruje komórki włosów.

Jak stosujemy peptydy?

Sam peptyd ma właściwości hydrofilowe, nie pokona bariery naskórka. Tutaj rozwiązaniem mogą być np. inteligentne peptydy, które dodatkowo mają wbudowany łańcuch kwasu tłuszczowego, co sprawia że te peptydy mogą być stosowane zewnętrznie. Dostępność peptydów biomimetycznych zwiększa również otoczenie ich kapsułką składającą się z liposomów. Co ułatwia ich transport, ale nie jest wyjściem idealnym. Lepszym rozwiązaniem są zabiegi mezoterapii bezigłowej. Kiedy to peptydy dostają się do organizmu dzięki procesom jonoferezy, izoferezy, elektroforezy. Ale najlepsze efekty daje mezoterapia igłowa, podczas której preparaty zawierające peptydy zostają wprowadzone bezpośrednio do skóry.

 Bibliografia:

  • https://biotechnologia.pl/kosmetologia/peptydy-biomimetyczne-w-kosmetyce-jako-skuteczny-sposob-walki-z-uplywajacym-czasem-przeglad-i-najnowsze-doniesienia-naukowe,20274
  • https://biotechnologia.pl/kosmetologia/aktywator-mlodosci-czyli-peptydy-biomimetyczne-w-walce-ze-zmarszczkami,17713
  • https://pkik24.pl/kosmetologia-i-kosmetyka/peptydy-biomimetyczne-i-czynniki-wzrostu-w-kosmetologii-i-medycynie-estetycznej
Kliknij aby ocenić!
[Głosów: 3 Średnia: 5]


Zostaw komentarz