Jakie składniki zwalczają wolne rodniki?

Jakie składniki zwalczają wolne rodniki?

W obecnych czasach warto dbać o, to by w codziennej diecie znalazły się, jak największe ilości przeciwutleniaczy, które zwalczają wolne rodniki z organizmu. Te niesparowane atomy tlenowe naturalnie występują w organizmie ludzkim, a przyczyniają się one do przedwczesnego starzenia się, a także do zwiększenia ryzyka rozwoju nowotworów.

Jeżeli chcemy zwalczyć działanie wolnych rodników i zmniejszyć ryzyko zachorowania na nowotwory, to należy spożywać duże ilości antyoksydantów. Warzywa i owoce, to jedne z ich najlepszych źródeł. Prowadzenie zdrowiej diety pomoże nam zachować zdrowie i młody wygląd na dłużej. Przekonaj się, które składniki odżywcze zwalczają wolne rodniki. 

Witamina C 

Uważa się, że witamina C jest liderem wśród składników, które mają działanie przeciwutleniające. Znajduje się ona w dużej ilości w warzywach i owocach różnego rodzaju. W medycynie nazywana jest ona kwasem askorbinowym, a jej zadaniem, jest wyszukiwanie i neutralizowanie wolnych rodników, które krążą po organizmie człowieka i przyczyniają się do niszczenia komórek.

Witamina C jest składnikiem niezbędny do prawidłowej pracy białych krwinek, a także kieruje ona przekaźnikami chemicznymi, a ich zadaniem, jest zwalczanie choroby. Organizm człowieka nie jest w stanie samodzielnie wytworzyć witaminy C, więc konieczne jest jej dostarczanie w odpowiednich dawkach wraz z pokarmem lub przy pomocy suplementów diety. Zalecana dawka to około siedemdziesiąt miligramów na dobę. Taką ilość można znaleźć w szlace porzeczek, a także w papryce czerwonej. 

Witamina E 

Na temat witaminy E wiadomo przede wszystkim, że jest ona nazywana składnikiem młodości i miłości. Przyczynia się do zwiększenia ochrony błon komórkowych przed negatywnym działaniem wolnych rodników. Jej spożywanie w odpowiednich dawkach sprawia, że procesy starzenia znacząco spowalniają.

Najwięcej witaminy E znajduje się w kiełkach pszenicy, olejach roślinnych, a także rybach, mleku i kaszach. Jest to witamina, która rozpuszcza się w tłuszczach, więc najlepiej spożywać ją w ich towarzystwie. Dodatkowo warto pamiętać, że jeżeli spożywamy suplementy diety z tym składnikiem, to można popijać je szklanką mleka, dzięki czemu szybciej się ona wchłonie do organizmu. 

Selen 

Nie tylko witaminy mają działanie przeciwutleniające. Takie właściwości wykazują również sole mineralne. Jednym z nich jest selen, który w dużych ilościach znajduje się w pestkach dyni, która bogata jest także w witaminę E.

Selen jest składnikiem odżywczym, który bierze udział w produkcji enzymów mających za zadanie chronić błony komórkowe przed wolnymi rodnikami. Dodatkowo spożywanie tego pierwiastka zwiększa przyswajalność witaminy E.


Grinday Vegan D3 - wegańska witamina D3 - suplementy diety

 • Wegańska witamina D3 Vita-algae D® w 100% z alg.
 • Certyfikowany i opatentowany składnik aktywny Vita-algae D®.
 • Zawartość witaminy D3 potwierdzona badaniami laboratoryjnymi.
 • 60 kapsułek - 2 miesiące suplementacji.
 • Czysty skład, bez barwników i wypełniaczy. 

Ten składnik wspomaga prawidłową pracę układu immunologicznego i wykazuje właściwości przeciwzapalne. A dodatkowo korzystnie wpływa na pracę układu sercowo-naczyniowego przyczyniają się do zmniejszenia ryzyka występowania zwału serca i udaru mózgu.

Selen obecny jest przede wszystkim w:

 • Drobiu,
 • Rybach,
 • Jajkach,
 • Produktach pełnoziarnistych,
 • Cebuli. 

Witamina A 

Wracając do witamin, na tej liście z pewnością nie może zabraknąć witaminy A, która wraz z witaminą C i E uważana jest za największy naturalny przeciwutleniacz. Składnik ten przyczynia się do blokowania procesu tworzenia się wolnych rodników w organizmie. Ma również możliwość do zmniejszania wchłaniania toksyn z zewnątrz i zmniejszania szkodliwości ich działania. Dzięki temu witamina A przyczynia się do zmniejszenia ryzyka rozwoju niektórych nowotworów.

Jest witaminą, która neutralizuje wolne rodniki, korzystnie wpływa na pracę siatkówki okaz, a dzięki temu poprawia wzrok i zmniejsza ryzyko powstawania zwyrodnienia plamki żółtej. Występuje najczęściej w warzywach i owocach żółtych, czerwonych i pomarańczowych. Warto pamiętać, że wszystkie karoteny rozpuszczają się w tłuszczach, a więc do surówki najlepiej dodawać oliwę z oliwek lub inny olej roślinny, dzięki czemu składniki odżywcze lepiej wchłoną się do organizmu. 

Likopen 

Dla zdrowia i urody w diecie nie może zabraknąć pomidorów, ponieważ są bogate w likopen. Jest to naturalny barwnik, który nadaje owocom i warzywom czerwonej barwy. Jednak nie to jest ważne w jego charakterystyce, a jego silne działanie przeciwutleniające, które zwalczają wolne rodniki. Tutaj po raz kolejny składnik, który lepiej wchłania się w obecności tłuszczów. Dlatego właśnie zaleca się przygotowywanie sosów i koncentratów z dodatkiem tłuszczy. Likopen znajduje się także w arbuzach, grejpfrutach, ale największe jego stężenie obecne jest w pomidorach. 

Czystek 

Co prawda nie jest to witamina ani żaden składnik odżywczy, ale warto wprowadzić to zioło do swojej diety, ponieważ zawiera w sobie liczne polifenole, które mają działanie antyrakowe. Polifenole według badań naukowych mają działanie antyoksydacyjne, a dzięki temu przyczyniają się one do wydalania wolnych rodników z organizmu. W czystku znajduje się znacznie więcej polifenoli niż w czerwonym winie, więc zamiast sięgać po kolejny kieliszek z alkoholem, lepiej wypić napar z czystka. 

Bibliografia:

 • http://www.nowinylekarskie.ump.edu.pl/uploads/2006/6/582_6_75_2006.pdf
 • http://www.medonet.pl/zdrowie,wolne-rodniki—czym-sa–jak-powstaja–jakie-choroby-wywoluja,artykul,1729592.html
 • https://biotechnologia.pl/kosmetologia/artykuly/podstawowe-informacje-dotyczace-wolnych-rodnikow,10906
 • https://pl.wikipedia.org/wiki/Rodniki
 • http://www.phmd.pl/fulltxt.php?ICID=1129686
Kliknij aby ocenić!
[Głosów: 1 Średnia: 5]

Grinday Vegan D3 - wegańska witamina D3 - suplementy diety

 • Wegańska witamina D3 Vita-algae D® w 100% z alg.
 • Certyfikowany i opatentowany składnik aktywny Vita-algae D®.
 • Zawartość witaminy D3 potwierdzona badaniami laboratoryjnymi.
 • 60 kapsułek - 2 miesiące suplementacji.
 • Czysty skład, bez barwników i wypełniaczy. 

Zostaw komentarz