Foliany (kwas pteroilomonoglutaminowy)

Foliany (kwas pteroilomonoglutaminowy)Foliany to składniki, które są niezbędne dla organizmu człowieka do prawidłowego rozwoju jego układu nerwowego. Ich spożywanie przyczynia się do poprawy zdolności umysłowych, a także psychicznych. Jest to sposób na poradzenie sobie ze stresem, a także na kojenie zmysłów i odpoczynek.

Foliany są ważne dla każdego człowieka, jednak najwięcej mówi się o nich w kontekście życia płodowego, czyli kobiet w ciąży. Jeżeli  w trakcie tych wyjątkowych dziewięciu miesięcy dojdzie do ich niedoboru, to pojawić się może problem z rozwojem układu nerwowego u dziecka. Co jeszcze warto wiedzieć o folianach, a także dlaczego są one tak ważne dla naszego zdrowia? 

Czym są foliany?

Foliany to składniki, które są niezbędne w naszej codziennej diecie. A dlaczego dieta bogata w te składniki, jest dla nas taka ważna? W organizmie naturalnie w niewielkich ilościach gromadzi się kwas foliowy, jednak nieprawidłowa dieta, picie kawy, czy za dużej ilości alkoholu, palenie papierosów, a także wiele innych złych nawyków doprowadza do zmniejszenia się ilości zapasów kwasu foliowego w organizmie. A to sprawia, że tak ważne jest to, by uzupełniać niedobory, a jest to szczególnie ważne, ponieważ organizm ludzki nie jest w stanie samodzielnie wytworzyć folianów, a to doprowadzić może do niedoboru kwasu foliowego, co wiązać się może z pojawieniem się niekorzystnych zmian w pracy organizmu. 

Jak nie doprowadzić do niedoborów? 

Jeżeli chcemy aktywnie chronić się przed niedoborem kwasu foliowego, to warto zadbać o swoją codzienną dietę. W zdrowiej diecie, która dba o nasze zdrowie nie może zabraknąć warzyw i owoców, a najlepiej spożywać ich pięć porcji, czyli do każdego posiłku jedna porcja warzyw i owoców. To właśnie one są doskonałym źródłem kwasu foliowego w naturalnej i zarazem najlepiej przyswajającej się formie.

Nie możemy również zapominać o tym, by sięgać po pełnowartościowe pieczywo, płatki zbożowe, ponieważ one również są bogate w kwas foliowy, więc ich regularne spożywanie może nas uchronić przed niedoborem. Warto pamiętać, że foliany nie są odporne  na działanie wysokiej temperatury, a także są tak wrażliwe na działanie światła, jak to jest w przypadku innych witamin. Tak więc podczas przechowywania suplementów diety, czy produktów spożywczych z kwasem foliowym należy trzymać je w szczelnym opakowaniu, a najlepiej unikać trzymania tych produktów na słońcu.

Podczas gotowania najlepiej używać nie wielkiej ilości wody, a jest to ważne, ponieważ woda może zebrać nawet ponad dziewięćdziesiąt procent kwasu foliowego. Po ugotowaniu warzyw najlepiej nie wylewać wody, a zamiast tego przygotować z niej sos. Zapobiegawczo, warto również sięgać po suplementy diety z folianamy.

Zdaniem specjalistów suplementacja kwasami foliowymi jest szczególnie ważna u kobiet, które są w ciąży lub planują zostać mamami. W ciąży suplementacja jest szczególnie ważna, ponieważ dba ona o zdrowie płodu, a największe znaczenie ma w pierwszym trymestrze ciąży. Jeżeli planujecie staranie się o dziecko, to zaleca się rozpocząć dodatkową suplementację kwasem foliowym około dwanaście tygodni przed rozpoczęciem starań, a suplementacji nie należy przerywać aż do zakończenia laktacji.

U osób, które mają problemy z metabolizowanie kwasu foliowego, przez co w organizmie może nie dochodzić do procesu przemiany kwasów w aktywną formę folianu metafoliny. U takich osób zaleca się specjalną suplementację tymi folianami, by dbać o zdrowie. Gdzie szukać folianów? 

Suplementacja może okazać się najłatwiejszym rozwiązaniem, ale warto również wiedzieć, gdzie znajduje się kwas foliowy, który w organizmie po spożyciu zacznie przekształcać się w aktywne formy folianów. Najlepiej ich szukać w warzywach w kolorze zielonym. Najwięcej jest ich w soi, ale duże ilości znajdują się również w szpinaku, szparagach, bobie i brokułach. Warzywa to jednak nie jedyne źródła kwasu foliowego.

Dobrym sposobem na uzupełnienie ich niedoborów, jest sięgnięcie po owoce, takie jak pomarańcza, banany i jabłka. Foliany znajdują się również w produktach zbożowych, a można je znaleźć w otrębach i chlebie razowym.

Jeżeli chcemy uzupełnić ich niedobory, to warto sięgnąć po wątróbkę kurzą i wołową, ponieważ tak znajduje się ich najwyższe stężenie. Foliany można również znaleźć w jajach kurzych. 

Ważna jest jednak suplementacja, bez niej u wielu osób, a zwłaszcza u kobiet w ciąży może dojść do niedoborów folianów, a to prowadzić może do wielu nieprzyjemnych konsekwencji.

Foliany odpowiadają za pracę układu nerwowego i są one niezbędne do syntezy DNA. Tak więc są one potrzebne każdemu człowiekowi już od początku życia płodowego, ponieważ warunkują one prawidłowy podział komórek.

Ich spożywanie przez kobiety w ciąży może zapobiegać występowaniu wadom wrodzonym, a także neurologicznym. To dlatego w czasie ciąży tak ważne jest uzupełnianie ich niedoborów. Dodatkowo kwas foliowy, czyli witamina B9 ma zapobiegać anemii, a to dlatego, że ten składnik dopowiada za regulację funkcjonowania układu krwionośnego.

Jak wiadomo foliany biorą udział w regulacji pracy układu nerwowego, a dzięki temu mają one wpływ na pracę neuroprzekaźników nerwowych i biorą udział w ich produkcji. Dodatkowo nie może ich zabraknąć w organizmie człowieka, ponieważ odpowiadają one za prawidłowy przebieg metabolizmu homocysteiny. 

Bibliografia:

  • https://www.mp.pl/pacjent/dieta/zasady/63284,foliany-folacyna-kwas-foliowy
  • https://pl.wikipedia.org/wiki/Kwas_foliowy
  • https://www.medicover.pl/kwas-foliowy-badanie/
  • https://www.woia.pl/dat/attach/836_praca-specjalizycyjna—mgr-joanna-gaszynska.pdf
  • http://www.phie.pl/pdf/phe-2012/phe-2012-1-001.pdf
Kliknij aby ocenić!
[Głosów: 1 Średnia: 5]


Zostaw komentarz