Ekstrakt z nasion granatu (​ Punica granatum) - kwas elagowy.

Ekstrakt z nasion granatu (​ Punica granatum) - kwas elagowy.Od wieków granat jest owocem, który znany jest ze swoich licznych właściwości prozdrowotnych, a także bogatego składu odżywczego. Od niedawna w wielu kosmetykach, a także suplementach diety można znaleźć ekstrakt z nasion granatu, które również są uważane za cenne i wartościowe, ponieważ działaniem przypominają sam owoc.

Ekstrakt z nasion granatu ma szerokie zastosowanie w przemyśle farmaceutycznym, spożywczym, a także kosmetycznym. Posiada liczne właściwości, które wpływają na zdrowie naszego organizmu, a bardzo często jest stosowany do łagodzenia problemów z trawieniem, a także poprawieniem funkcjonowania układu pokarmowego.

Jakie jeszcze właściwości posiada ekstrakt z granatu, który zawiera w sobie duże ilości kwasu elagowego?

Granat – podstawowe informacje

Granat, rośnie na granatowcu, czyli drzewie, które jest w stanie osiągnąć nawet pięć metrów. Najmniejsze drzewa z tym owocem dorastają di trzech metrów wysokości. Pochodzą one Persji, a stamtąd rozprzestrzeniły się one na tereny Afryki, Indii i Azji. Na świecie jest wiele rodzajów granatowców, a różnią się one od siebie jedynie smakiem, kolorem i aromatem.

Jednak wszystkie owoce z tego drzewa posiadają twardawą skórę, która ma ciemnobordową barwę. Pod skórką znajduje się ciekawe wnętrze owocu, a jest nim miąższ stworzony z nasion, które mają soczystą i lekko galaretowatą konsystencję. Granat jest owocem bogatym w cenne składniki odżywcze. Jego skład to oczywiście cukry, ale również kwasy organiczne i białka. W składzie nie brakuje również witamin i minerałów.

Po granat można sięgać przy niedoborach:

Jest to owoc, który dba o zdrowie mężczyzn, ponieważ dostarcza duże stężenia cynku do organizmu człowieka. A cynk jest pierwiastkiem, który wpływa na pracę układu hormonalnego u mężczyzn, dbając o to, by testosteron, czyli jeden z najważniejszych hormonów płciowych był wydzielany w odpowiednich stężeniach i zapobiega jego niedoborom. Dzięki temu granat dba o sprawność umysłową, seksualną, a także fizyczną mężczyzn. 

Ekstrakt z granatu – jakie ma działanie na organizm człowieka? 

Od pewnego czasu w składzie suplementów diety, a także niektórych produktach spożywczych można zobaczyć ekstrakt z nasion granatu. Ze względu na to, że staje się on wykorzystywanym preparatem w produktach, które często spożywamy i po, które sięgamy, to czas najwyższy dowiedzieć się, jak on wpływa na ludzki organizm.

Jest doskonały dla panów, ponieważ jego głównym zadaniem, jest zahamowanie rozwoju impotencji, a także zmniejsza ryzyko rozwoju raka prostaty. Jest to możliwe, ponieważ jego spożywanie związane jest z obniżeniem poziomu antygenu w gruczole krokowym.W składzie ekstraktu z nasion granatu znajdują się związki roślinne, a jednym z nich jest estron, a jego zdaniem jest zwalczanie dolegliwości, które charakterystyczne są dla menopauzy. Tak więc powinien być to składnik, który przeznaczony jest dla kobiet, które wkraczają w ten etap swojego życia.

Ekstrakt z granatu doskonale wpływa również na kobiety młodsze, które cierpią z powodu objawów napięcia przedmiesiączkowego. Te same związki roślinne, co w przypadku menopauzy również pomogą w tym przypadku. 

Tego rodzaju składnik może doskonale wpłynąć na zdrowie naszego serca i zmniejszyć ryzyko rozwoju chorób, takich jak miażdżyca, zawały serca, udary, czy  inne choroby układu krążenia. Jest to możliwe ponieważ w tym ekstrakcie znajdują się związki, które dbają o zdrowie serca, a także przyczyniają się do zmniejszenia poziomu złego cholesterolu we krwi.

Dodatkowo ekstrakt ten może przyczynić się do zmniejszenia ryzyka rozwoju cukrzycy. Jest to możliwe, ponieważ włączenie go do codziennej diety sprawia, że zmniejsza się prawdopodobieństwo podwyższenia poziomu cukru we krwi po spożytym poziołku. Może być on stosowany przez kobiety w ciąży, ponieważ ma on dobry wpływ na płód, a to dlatego, że osłania mózg dziecka, przed spowolnionym transportem tlenu. 

Ekstrakt z nasion granatu mogą mieć dobry wpływ na kości, stawy i chrząstki, a to dzięki temu że związki, które są w nim zawarte mogą blokować enzymy w organizmie człowieka, które odpowiadają za powstawanie stanów zapalnych w obrębie układu kostno-stawowego. Dodatkowo nie można zapominać, że granat, jak i ekstrakt z niego jest niezastąpionym afrodyzjakiem, więc skutecznie podnosi libido i poprawia nasze samopoczucie. 

Ekstrakt z nasion z granatu w kosmetologii 

Ekstrakt z nasion granatu jest wykorzystywany nie tylko w przemyśle spożywczym i farmakologicznym, ale również kosmetycznym, ponieważ wpływa on korzystnie na nasze zdrowie, ale także na skórę i jej wygląd. Jest tak, ponieważ w ekstrakcie z granatu znajduje się kwas elagowy, który posiada właściwości przeciwutleniające, a także ma zdolności wzmacniające dla ścianek komórkowych skóry.

Najczęściej wykorzystuje się go, jako składnik w produktach do opalania i kremach z filtrem, ponieważ ma on działanie naturalnego filtra przeciwsłonecznego. Dodatkowo jest on stosowany w preparatach, które mają działanie hamujące i antynowotworowe. Jest tak, ponieważ w jego składzie znajdują się cenne antyoksydanty, które sprawiają, że skóra jest chroniona przed szkodliwym działaniem wolnych rodników, a także spowalniają procesy starzenia się skóry.

W ekstrakcie z nasion granatu znajduje się kwas piknikowy, który sprawia, że produkt ten posiada działanie przeciwzapalne i przeciwobrzękowe. Tak więc ekstrakt ten bardzo często wykorzystywany jest w preparatach do regeneracji skóry. 

Bibliografia:

  • http://www.czytelniamedyczna.pl/3818,kwas-elagowy-zawartosc-w-zywnosci-i-rola-prozdrowotna.html
  • https://pl.wikipedia.org/wiki/Kwas_elagowy
  • https://biotechnologia.pl/kosmetologia/kwas-elagowy-chroni-przed-zjawiskiem-fotostarzenia,3860
  • http://www.pttz.org/zyw/wyd/czas/2012,%205(84)/037_046_Teleszko.pdf
  • https://www.binoz.p.lodz.pl/sites/default/files/pliki_publiczne/habilitacje_i_doktoraty/macierzynski_recenzja_juszczak.pdf
  • http://www.postepyfitoterapii.pl/wp-content/uploads/2014/11/pf_2013_048-053.pdf
Kliknij aby ocenić!
[Głosów: 6 Średnia: 4.5]


Zostaw komentarz