Ekstrakt z kurkumy (Curcuma longa) - kurkumina - naturalny sposób na długowieczność.

Ekstrakt z kurkumy (Curcuma longa) - kurkumina - naturalny sposób na długowieczność.Kurkuma jest na znana jako przyprawa, jednak na temat jednego ze składników aktywnych zawartej w niej – kurkuminy – niewiele się mówi. A jest ona od wieków wykorzystywana w tradycyjnej medycynie Dalekiego Wschodu.

Ma ona wiele zastosowań, a są to między innymi łagodzenie bóli miesiączkowych, zwalczanie dolegliwości żołądkowych oraz przyśpieszenie leczenia ran i blizn, które trudno się goją. A wszystko to dzięki ekstraktowi z kurkumy, który zawiera w sobie cenną kurkuminę. Jest to drogocenny polifenol, który posiada wiele właściwości leczniczych i z powodzeniem może służyć do zwalczania nieprzyjemnych dolegliwości zdrowotnych. Poznaj właściwości tego wyjątkowego składnika. 

Jak wie niemal każdy z nas, kurkuma jest cenną przyprawą, która wywodzi się z Indii. Wyciąg z tej rośliny wydobywany jest z korzenia podobnej wyglądem do imbiru. O właściwościach kurkumy mówi się najwięcej w kuchni azjatyckiej, to również tam najczęściej jest ona wykorzystywana do przygotowania potraw.

Kurkuma, a dokładniej jeden z jej składników, czyli kurkumina sprawia, że ta wyjątkowa przyprawa ma charakterystyczny kolor, a także posiada tak wiele zadziwiających właściwości.

Już od zarania dziejów wiadomo było, że nie jest to zwykła roślina, która ma jedynie wyjątkowy wygląd i smak. W chinach po raz pierwszy wykryto, że ma ona dobroczynny wpływ na człowieka. Wtedy była ona używana jako środek na choroby układu oddechowego, zwalczający pasożyty, a także zwalczający stany zapalne i wspomagający regenerację wątroby.

Obecnie wiadomo już, że kurkuma ma znacznie więcej właściwości prozdrowotnych. A w tym samym czasie odbywają się badania naukowe, które mają na celu przekonać nas, że jest to roślina, która ma znacznie więcej właściwości i szersze zastosowanie. 

Kurkumina wspiera pracę mózgu 

Jak wiadomo z badań, przeprowadzonych w Instytucie Medycyny i Neurofizjologii w Julich przez niemieckich naukowców, kurkuma może być składnikiem, który przyczynia się do przyśpieszenia procesów naprawczych w mózgu człowieka. Ma to związek ze składnikiem, który znajduje się w wyciągu z tej rośliny, a mianowicie tumeronu, który ma działanie pobudzające, dzięki czemu wspomaga namnażanie się komórek nerwowych w mózgu, a to może być doskonałym sposobem na regenerację, a nawet naprawę mózgu po chorobie lub ciężkim urazie.

Kolejne badania wykazujące działanie kurkumy na pracę mózgu wykryto w 2007 roku przez doktora Milano Fiala. Podczas tych badań wykryto, że kurkuma wspiera układ immunologiczny i sprawia, że niszczy on białka, które utrudniają przewodzenie sygnałów w nerwach, między niektórymi obszarami w mózgu, co mogłoby wywołać zaburzenia pamięci. Złogi tych białek mogą być również odpowiedzialne za obumieranie neuronów.

Kurkumina – jako środek antynowotworowy 

Kurkuma zawiera w sobie wiele cennych składników, a jednym z nich jest kurkumina. Na temat działania tego składnika na pracę organizmu człowieka przeprowadzono wiele badań, a w większości dowodzą one, że jest to polifenol, który ma silne działanie przeciwutleniające, a także przeciwzapalne. Dzięki takim właściwościom może być on wykorzystywany przy profilaktyce nowotworów.Uważa  się, że kurkuma jest  środkiem, który wspomagać może zapobieganie i leczenie raka:

 • płuc,
 • przełyku,
 • skóry,
 • wątroby i żołądka,
 • trzustki,
 • mózgu,
 • piersi,
 • prostaty,
 • szyjki macicy,
 • jelita cienkiego

Przykładowo mamy badania, które mogą potwierdzać tak silne działanie kurkumy. Pierwsze badania wykonano na chorych zwierzętach, które cierpiały na nowotwór skóry, a podczas podawania kurkumy ich guzy zmniejszyły się o ponad dwadzieścia procent, a także zauważono mniejszą częstotliwość występowania guzów, częstotliwość ta zmniejszyła się o ponad osiemdziesiąt procent. Inne badania wykazały, że u myszy, które miały raka piersi, kurkuma zahamowała przerzuty.

Mimo to nie można powiedzieć, że kurkuma to lek na raka. Jest to jedynie preparat, który ma silne działanie przeciwnowotworowe

Kurkumina na układ trawienny 

Badania naukowe wykazały, że kurkuma posiada właściwości żółciopędne, a także wspomaga wydzielanie gostryny oraz enzymów trawiennych.

Ma właściwości przeciwzapalne i antybakteryjne i działa rozkurczowo. Kurkuma obecnie znajduje się w preparatach na leczenie dysfunkcji trzustki oraz wspomagających walczenie z zaburzeniami trawiennymi. Dodatkowo warto zaznaczyć, że kurkuma ma działanie ochronne na komórki wątroby. 

Kurkumina na odchudzanie 

Jest to substancja, którą uznaje się za bioaktywną. Ma ona szerokie działanie na pracę organizmu człowieka, a mogą one wpłynąć na proces redukcji masy ciała, przyczyniając się do jego przyspieszenia.

Kurkuma ma zbawienny wpływ na pracę wątroby, a to dzięki temu, że wspomaga ona wydzielanie żółci. To właśnie to umożliwia jej uczestniczenie w procesie trawienia tłuszczy. Dzięki temu ma ona możliwość przyśpieszenia trawienia spożywanego pokarmu, a także wspomaga ten proces, by zachodził on prawidłowo.

Przeprowadzono wiele badań na temat działania kurkumy, jako składnika, który wspomaga odchudzanie u osób z nadwagą lub przy zaburzeniach metabolicznych. Badania te wykazały, że spożywanie środków z wyciągiem z kurkumy przyczyniły się do przyśpieszenia utraty masy ciała, a także zmniejszenia się tkanki tłuszczowej na całym ciele i szczególnie w okolicach bioder i talii. 

Bibliografia:

 • https://pl.wikipedia.org/wiki/Kurkumina
 • http://www.czytelniamedyczna.pl/5029,kurkumina-i-jej-pochodne-zastosowanie-w-terapii-przeciwnowotworowej-i-chemoochr.html
 • https://www.poradnikzdrowie.pl/diety-i-zywienie/co-jesz/kurkuma-i-kurkumina-wlasciwosci-i-zastosowanie-aa-d24y-fKFD-6ax1.html
 • http://www.phie.pl/pdf/phe-2015/phe-2015-2-414.pdf
 • http://www.postepybiochemii.pl/pdf/1_2011/08_1_2011.pdf
 • https://www.mp.pl/pacjent/dieta/zasady/116408,kurkumina-i-jej-prozdrowotne-dzialanie
Kliknij aby ocenić!
[Głosów: 4 Średnia: 4.5]


Zostaw komentarz