Dieta antyrakowa

Dieta antyrakowaDieta antyrakowa powinna składać się z dużej ilości warzyw i owoców. Jest to ważne, ponieważ w tych produktach znajduje się najwięcej antyoksydantów, które przyczyniają się do zahamowania procesów rozwoju komórek rakowych.

Warto również wyeliminować niektóre składniki z codziennej diety. Najlepiej ograniczyć spożywanie tłuszczy i produktów wysoko przetworzonych, a także zmniejszyć ilość alkoholu, papierosów i kofeiny w diecie. To nie jedyne zasady, jakich należy przestrzegać na diecie antyrakowej. Jeżeli twoim celem jest zadbanie o zdrowie i kondycję organizmu, to przekonaj się, jak wygląda dieta antynowotworowa oraz, które produkty są na niej dozwolone, a jakich najlepiej unikać. 

Dieta antynowotworowa 

Antyrakowa dieta, jest bardzo ważnym elementem, który może nam służyć przy profilaktyce przeciwnowotworowej. To w jaki sposób się odżywiamy ma bardzo duży wpływ na pracę naszego organizmu.

Za każdym razem, kiedy przygotowujemy sobie posiłek lub decydujemy się na jego kupienie mamy szanse na zmniejszenie ryzyka zachorowania na różnego rodzaju nowotwory lub wręcz przeciwnie, przyczynimy się do zwiększenia ilości wolnych rodników i komórek rakowych w organizmie.

W obecnych czasach zwiększa się liczba osób, które chorują na nowotwory, a przyczyną tego może być prowadzenie niewłaściwej i źle zbilansowanej diety. Może więc czas przekonać się, co jeść, by przeciwdziałać powstawaniu nowotworów? Jak zatem powinna wyglądać dieta antyrakowa? 

Obecne statystyki wykazują, że nawet czterdzieści procent zachorowań na nowotwory może być przyczyną błędów żywieniowych. A więc można im było zapobiec stosując się do zasad prawidłowego żywienia.

Okazuje się, że zdrowe nawyki mogą znacząco zmniejszyć ryzyko zachorowania na nowotwory, ale trzeba wiedzieć przede wszystkim, jakie produkty koniecznie powinny znaleźć się w naszej diecie. Oczywiście podstawą diety antynowotworowej są warzywa i owoce.

Jeżeli w naszej diecie znajduje się mało miejsca na warzywa i owoce, to dojść może do przyśpieszenia procesów przedwczesnego starzenia się organizmu, a także zwiększa się ryzyko zachorowania na raka. Czas najwyższy więc dowiedzieć się co jeść, by zadbać o siebie. 

Co jeść – dieta antyrakowa

Uważa się, że dieta antraktowa, jest dietą profilaktyczną. Przy jej stosowaniu, a także spożywaniu dobranych składników ma ona za zadanie zmniejszać ryzyko rozwoju raka. Jest to dieta niskotłuszczowa, która opiera się głównie na produktach roślinnych.Składniki tworzące dietę antyrakową, to przede wszystkim owoce i warzywa. Zaleca się spożywanie warzyw i owoców na surowo, ale można jest gotować i dusić. Jednak w naturalnej wersji mają one najwięcej składników odżywczych.

Warzywa i owoce są źródłem cennych witamin i składników mineralnych. W ich składzie znajdują się również fito związki, czyli fenole, indole, a także flawonoidy. Dodatkowo dostarczają one do organizmu cenne składniki antyoksydacyjne, a są to między innymi:

Składniki te wykazują silne działanie antyrakowe i przyczyniają się do spowolnienia rozwoju komórek rakowych, a także wspomagają wydalanie i neutralizację negatywnego działania wolnych rodników. Ważnym składnikiem diety antynowotworowej, jest błonnik. Oczyszcza on jelita, dzięki czemu sprawnie wydala z organizmu substancje rakotwórcze oraz przyczynia się do przyśpieszenia procesów przemiany materii. Błonnik znajduje się w warzywach i owocach i to również dlatego ich spożywanie, jest tak bardzo ważne. Zaleca się spożywanie około pięciu porcji warzyw i owoców w ciągu dnia. 

Jakie są zasady diety antyrakowej? 

Zdaniem dietetyków najlepiej jeżeli w ciągu dnia spożywamy od czerech do pięciu posiłków. Dzięki temu organizm przez całą dobę, regularnie otrzymuje składniki odżywcze i energetyczne, więc jego praca nie zostaje w żaden sposób zaburzona.

Rekomenduje się również spożywanie pięciu porcji warzyw i owoców. W diecie więcej powinno znaleźć się warzyw, ponieważ są one mniej kaloryczne i zawierają w sobie większe stężenia błonnika. Warto więc spożywać trzy porcje warzyw w ciągu dnia.

Owoce są bogate w naturalny cukier, czyli fruktozę, dlatego są one tak słodkie, ale w niektórych przypadkach są również bardzo kaloryczne. Zalecana dawka owoców, to dwie porcje w ciągu dnia. 

Produkty dozwolone na diecie antynowotworowej 

Dieta antyrakowa powinna składać się z dużej ilości warzyw zielonych. Kapusta, brukselka i jarmuż zawierają w sobie składniki, które zmniejszają ryzyko rozwoju nowotworów jamy ustnej i przełyku. Szpinak i kiwi składają się z luteiny, a jest to związek chemiczny, który hamuje proces namnażania się komórek rakowych.

W diecie antyrakowej nie może zabraknąć warzyw i owoców czerwonych. Mają one w sobie duże stężenia likopenu, a jest to silny przeciwutleniacz, który dodatkowo dba o zdrowie układu sercowo-naczyniowego. Marchew jest bogata w witaminę A, dzięki czemu wykazuje silne właściwości antyrakowe, a białe warzywa i owoce zawierają w składzie cenne składniki zmniejszające ryzyko rozwoju raka piersi i prostaty. 

Bibliografia:

  • https://ncez.pl/choroba-a-dieta/nowotwory/dieta-antyrakowa—–ochronny-wplyw-zywnosci-pochodzenia-roslinnego
  • https://doktorania.pl/dieta-antyrakowa/
  • https://www.poradnikzdrowie.pl/diety-i-zywienie/diety/dieta-antyrakowa-przykladowy-jadlospis-aa-xWTB-kBV5-fC7A.html
  • http://www.medonet.pl/zdrowie/wiadomosci,ekspert–zaskakujace-zalecenia-diety-antyrakowej,artykul,1656313.html
Kliknij aby ocenić!
[Głosów: 1 Średnia: 5]


Zostaw komentarz