Co to jest stres oksydacyjny? Czy może być przyczyną problemów ze zdrowiem?

Co to jest stres oksydacyjny? Czy może być przyczyną problemów ze zdrowiem?

Stres oksydacyjny jest bardzo niebezpiecznym stanem, w którym organizm człowieka zaburza swoje funkcjonowanie. Przez to może dojść do rozwoju wielu groźnych chorób, w tym nowotworowych.

Na działanie stresu oksydacyjnego narażone są osoby, które prowadzą stresujący tryb życia, a także nie dbają o sposób odżywiania. Jest to stan, w którym dochodzi do niebezpiecznych zmian w ustroju, a mogą one doprowadzić do problemów ze zdrowiem.

Razem z nami możesz przekonać się czym dokładnie, jest stres oksydacyjny, jakie są jego objawy, a także jak wpływa na nasze zdrowie i dlaczego należy go zwalczać.

Czym jest stres oksydacyjny?

Obciążenie tlenowe to tak zwany stres oksydacyjny. Jest to stan w organizmie człowieka, który doprowadza do zakłócenia równowagi wolnymi rodnikami, a antyoksydantami, które naturalnie występują w ustroju.

Wolne rodniki to utleniacze oraz reaktywne formy tlenu, zaś antyutleniacze zwane są również przeciwutleniaczami. To związki, które naturalnie występują w organizmie człowieka, a są jednocześnie niezbędne do prawidłowego przebiegu licznych procesów biologicznych i fizjologicznych.

Jeżeli w organizmie zachowana jest równowaga między wolnymi rodnikami a antyoksydantami, to organizm pracuje prawidłowo. Jednak jeżeli dojdzie do wzrostu stężenia wolnych rodników albo ilość antyoksydantów zacznie spadać, to pojawia się problem stresu oksydacyjnego.

Stres oksydacyjny – rola wolnych rodników i przeciwutleniaczy

Wolne rodniki powstają w organizmie w czasie każdego ruchu. Do ich tworzenia dochodzi w czasie oddechu. Kiedy tlen dociera do ustroju i zostaje przetwarzany w organizmie na energię, to niektóre jego cząsteczki uwalniają się w postaci wolnych rodników, czyli związków tlenowych, które niszczą dosłownie wszystko, co napotkają na swojej drodze.

Wolne rodniki posiadają w swojej budowie niesprawny elektron, a przez to cały czas szukają one komórki, której mogą odebrać jeden elektron, po to, by dołączyć go do siebie. Jeżeli dojdzie do tego procesu, to komórka, której odebrany zostanie elektron, stanie się uszkodzona, a to sprawia, że nie jest ona w stanie prawidłowo funkcjonować.

Wolne rodniki są w stanie prowadzić do uszkodzenia wszystkich komórek, które występują w ustroju ludzkim. Niszą białka, tłuszcze, komórki DNA, a także mogą doprowadzić do ich mutacji. Niestety w skrajnych przypadkach mogą one doprowadzić do śmierci komórek. Destrukcyjne działanie na utleniacze mają przeciwutleniacze, które są zdolne do ich niwelowania, ponieważ oddają im swój wolny elektron, a dzięki temu są w stanie usuwać ich nadmiar z organizmu.

Przeciwutleniacze to przede wszystkim składniki pochodzące z pożywienia. Do ich grupy zalizane są:

Trzeba pamiętać o tym, że organizm człowieka nie jest w stanie syntezować witamin samodzielnie, więc konieczne jest ich dostarczenie do organizmu z pożywieniem lub przy pomocy suplementów diety. Jedynym przeciwutleniaczem, który jest wytwarzany przez organizm to glutation, a w największych ilościach koncentruje się wątrobie.

Jakie są przyczyny stresu oksydacyjnego?

Stres oksydacyjny najczęściej pojawia się przez działanie czynników zewnętrznych. Może to być stres lub długotrwałe życie w nerwowym napięciu. Niestety w czasie intensywnego wysiłku fizycznego dochodzi do gromadzenia się większych ilości wolnych rodników w ustroju, a prowadzi to do stresu oksydacyjnego. W obecnych czasach duży wpływ na równowagę tlenową w organizmie mają zanieczyszczenia środowiska.

Latem narażeni jesteśmy na stres oksydacyjny, ponieważ do jego powstawania przyczynia się nadmierna ekspozycja skóry na promienie słoneczne. Dojść do tego może w czasie opalania lub pracy na słońcu. Korzystanie z używek również nie jest dla nas korzystne. Okazuje się również, że zażywanie niektórych leków sprawia, że zwiększa się ryzyko stresu oksydacyjnego. Dodatkowo warto pamiętać, że wraz z wiekiem zmniejsza się odporność organizmu przed wolnymi rodnikami.

Stres oksydacyjny, a stan zdrowia?

Nadmiar wolnych rodników, do którego dochodzi w czasie stresu oksydacyjnego, doprowadza do uszkodzenia naczyń nerwowych, a także do spalania cholesterolu w naczyniach krwionośnych. Może więc doprowadzić do rozwoju miażdżycy, a także do wielu innych schorzeń układu sercowo-naczyniowego. Stres oksydacyjny może więc doprowadzić do:

  • Zawału serca,
  • Udaru mózgu,
  • Choroby wieńcowej.

Stres oksydacyjny sprawia, że utleniają się kwasy tłuszczowe, kolagen i lipidy, przez co dochodzi do przedwczesnego starzenia się skóry. Może również dojść do rozwoju chorób nowotworowych, w tym do groźnego nowotworu. Nadmiar wolnych rodników w ustroju prowadzi do uszkodzenia DNA, a przez to prowadzi do rozwoju dowolnego nowotworu.

Stres oksydacyjny powoduje uszkodzenia w układzie nerwowym, a więc może być przyczyną chorób neurologicznych, czyli choroby Parkinsona i Alzhaimera. Jest to również obciążenie dla innych narządów w organizmie. Prowadzi do chorób oczu, żołądka, nerek, układu moczowego i płciowego, a także do uszkodzenia wszystkich innych narządów i układów.

Bibliografia:

  • https://pl.wikipedia.org/wiki/Stres_oksydacyjny
  • http://www.medonet.pl/zdrowie,stres-oksydacyjny—przyczyny–objawy–jak-mu-zapobiegac,artykul,1729064.html
  • https://ncez.pl/aktywnosc-fizyczna/osoby-dorosle/aktywnosc-fizyczna-a-stres-oksydacyjny
  • https://www.poradnikzdrowie.pl/sprawdz-sie/objawy/stres-oksydacyjny-przyczyny-i-skutki-stresu-oksydacyjnego-aa-REa7-2mRV-94Vf.html
  • https://www.aptekagemini.pl/poradnik/zdrowie/skutki-stresu-oksydacyjnego-w-organizmie/
Kliknij aby ocenić!
[Głosów: 9 Średnia: 4.8]
Zostaw komentarz