Zabiegi kosmetyczne w trakcie ciąży

Zabiegi kosmetyczne w trakcie ciąży

Dla wielu kobiet ciąża jest czasem rozkwitu lub całkowitego pogorszenia się wyglądu i samopoczucia. Najczęściej hormony w ciąży sprawiają, że skóra wygląda piękne, paznokcie stają się mocne, a włosy gęste.

Jednak u innych burza hormonów może negatywnie wpłynąć na wygląd. Ważna jest więc pielęgnacja ciała w trakcie ciąży. Dziś dowiemy się jak powinna wyglądać pielęgnacja oraz jakie zabiegi kosmetyczne w trakcie ciąży są bezpieczne dla kobiet. 

Farbowanie włosów 

Wiele się słyszy na temat tego, że farbowanie włosów jest dla kobiet w ciąży szkodliwe. To jednak nie jest prawda. Dermatolodzy zapewniają nas, że składniki chemiczne, które znajdują się w farbach nie wnikają w skórę, więc nie przedostaną się do płodu. Farba wnika jedynie we włosy, które są martwe. Jeśli nadal obawiasz się tego zabiegu, kiedy jesteś w ciąży, to poczekaj do drugiego trymestru. Wtedy taki zabieg będzie bezpieczny.

Jakie zabiegi kosmetyczne na twarz w trakcie ciąży? 

Ze względu na to, że w ciąży skóra staje się delikatna i podatna na podrażnienia, warto udać się do kosmetyczki na zabieg regenerujące i oczyszczające skórę. Pamiętaj jednak, by uprzedzić kosmetyczkę, że jesteś w ciąży. Nie użyje on do zabiegów produktów, które mają chemiczny skład. Dzięki czemu kwasy oraz silne składniki chemiczne nie wnikną pod skórę i nie będą miały działania na płód. Możesz poprosić o wykonanie delikatnego masażu twarzy. To sprawi, że krążenie krwi poprawi się, a skóra stanie się lepiej ukrwiona, co przyśpieszy proces regeneracji i odbudowy. 

Zabiegi pielęgnujące paznokcie 

Kobiety w ciąży nie muszą obawiać się wizyty u kosmetyczki, jeśli idą zrobić manicure lub pedicure. Są to zabiegi całkowicie bezpieczne.

Przez cały okres ciąży można wykonywać zabiegi na paznokciach. Tutaj jednak również musisz pamiętać, by powiedzieć kosmetyczce, że spodziewasz się dziecka. Wtedy nie użyje ona lakierów, które zawierają silne drażniące substancje. Jest to ważne, ponieważ skóra w ciąży jest bardzo wrażliwa. Jeśli kosmetyczka nałożyć zbyt silny lakier, może się u ciebie pojawić reakcja alergiczna.Pamiętaj również, że dwa tygodnie przed terminem porodu musisz zmyć lakier z paznokci, ponieważ w czasie porodu lekarze oceniają stan matki na podstawie koloru płytki paznokcia. 

Depilacja dla kobiet w ciąży 

Kobiety spodziewające się dziecka nie mogą udać się na zabieg depilacji woskiem, ponieważ jest to zabieg bolesny, przez co w organizmie przyszłej mamy może zwiększyć się poziom kortyzolu, hormonu stresu, a to może mieć negatywny wpływ na rozwój dziecka.

Po depilacji woskiem wrażliwa skóra może zostać silnie podrażniona.  Nie zaleca się wykonywania depilacji laserowej w tym stanie fizjologicznym. Co prawda nie wykonano jeszcze badań na temat działania tego zabiegu na płód, ale laser wnika pod skórę oraz może ją poparzyć, na co szczególnie narażone są ciężarne.

Ze względu bezpieczeństwa należy zrezygnować z takich zabiegów depilacji na czas trwania ciąży. Bezpieczne będzie standardowa depilacja maszynką do golenia. 

Bibliografia:

  • https://parenting.pl/wizyta-u-kosmetyczki
  • https://www.poradnikzdrowie.pl/uroda/cialo/zabiegi-kosmetyczne-i-pielegnacyjne-w-ciazy-ktore-zabiegi-sa-dozwolone-aa-rzLN-J3ya-N8rw.html
  • https://instytutadamowicz.pl/jakie-zabiegi-kosmetyczne-mozna-wykonywac-w-ciazy/
  • https://www.doz.pl/czytelnia/a14127-Zabiegi_kosmetyczne_dla_kobiet_w_ciazy__ktore_sa_bezpieczne
  • http://www.poradnikdlarodziny.pl/zdrowie-dziecka/czy-medycyna-estetyczna-i-zabiegi-kosmetyczne-w-ciazy-sa-bezpieczne
Kliknij aby ocenić!
[Głosów: 1 Średnia: 5]


Zostaw komentarz