Skrzyp polny. Ekstrakt ze skrzypu polnego (Equisetum arvense)

Skrzyp polny. Ekstrakt ze skrzypu polnego (Equisetum arvense)Skrzyp polny należy do wieloletnich roślin, a ekstrakt ze skrzypu polnego wykorzystuje się w medycynie naturalnej oraz w kosmetyce. Nie dość, że to roślina wieloletnia, występuje on w Polsce pospolicie, co przekłada się (z korzyścią dla konsumentów) na niższe ceny tego ziela na rynku.

Skrzyp polny wytwarza nie jeden, a dwa rodzaje nadziemnych pędów. Pierwszy typ pojawia się już na przełomie marca i kwietnia. Mają one postać jasnobrązowych pędów z zarodnikami. Skupienia zarodników mające kształt przypominający kłos zbiera się ze szczytów łodyżek. Kiedy zarodnik i rozsiewają się pędy zamierają. Na początku maja pojawiają się nowe, zielone pędy asymilacyjne. Skrzyp polny występuje nie tylko na zagonach uprawnych, gdzie jest traktowany jako chwast,ale także na nieużytkach, łąkach, przydrożach i w rowach. Bylina wzrasta do wysokości równej nawet 30 cm i z wyglądu przypomina niewielką jodełkę.

Skrzyp polny można zbierać samodzielnie

Niektórzy amatorscy zielarze zbierają skrzyp polny, aby następnie przygotować ziołowe preparaty domowej roboty. Dla wielu konsumentów zainteresowanych takimi środkami jest to jednak zbyt pracochłonna i czasochłonna metoda. Dlatego przemysł suplementów diety przygotował coś wyjątkowego – ekstrakt ze skrzypu polnego, który można zamknąć w jednej tabletce i połączyć z innymi składnikami. Korzystanie z dobroczynnych właściwości tej rośliny stało się dzięki temu bajecznie proste i bardzo wygodne dla osób, które żyją w biegu.

Krzemionka – oto cały sekret

Skrzyp polny zawdzięcza swoje właściwości lecznicze krzemionce, która ma wielokierunkowy i szeroki wpływ na ludzki organizm. Na pierwszym miejscu zazwyczaj wymienia się wzmocnienie kondycji włosów, skóry i paznokci. Drugim znanym i bardzo cenionym sposobem jej działania jest zaś spowalnianie procesu starzenia organizmu poprzez walkę z wolnymi rodnikami. Na tym jednak nie koniec. Skrzyp polny działa również regenerująco i antybakteryjne. Oprócz krzemionki zawiera on szereg witamin i minerałów, m.in. potas.Skrzyp polny w medycynie naturalnej

Wymienienie wszystkich przypadłości, w których skrzyp polny znajduje zastosowanie jako środek profilaktyczny bądź łagodzący objawy, byłoby bardzo trudne z uwagi na szeroki zakres jego zastosowania. Skrzyp polny stosuje się nie tylko jako środek wewnętrzny, ale również zewnętrzny z uwagi na właściwości ściągające i gojące. Tej pospolitej roślinie przypisuje się również działanie hemopoetyczne, remineralizujące i antydegenerujące. Z uwagi na wysoką zawartość potasu skrzyp polny działa moczopędnie usuwając nadmiar wody i obrzęki z organizmu. Co ciekawe, pobudza on także przemianę materii, o czym mówi się bardzo rzadko.

Formy stosowania skrzypu polnego

Ekstrakt ze skrzypu polnego dostępny w formie tabletek jest najbardziej skuteczną, ale nie jedyną metodą korzystania z dobroczynnych właściwości tej rośliny. Można wykorzystać także napar, kąpiel, odwar i okłady. Napar ze skrzypu polnego nazywany potocznie herbatką jest przyrządzany z jednej łyżki ziela. Czas parzenia pod przykryciem wynosi 15 minut. Przed spożyciem napar trzeba jeszcze przecedzić. Odwar ze skrzypu polnego jest z kolei przygotowywany z 0,5 litra ciepłej wody i 2 łyżek ziela skrzypu polnego. Po 15 minutach gotowania odwar można zdjąć z ognia – po 10 minutach jest on gotowy do spożycia. Kąpiel z ziela przyrządza się w prosty sposób. Najpierw trzeba zaparzyć 100 g ziela skrzypu polnego w 1 litrze wrzątku. Po 60 minutach parzenia pod przykryciem wlewa się płyn do wanny z wodą i gotowe.

Lecznicze właściwości skrzypu

Do szczególnie cenionych właściwości skrzypu polnego należy działanie moczopędne. Skrzyp polny zawiera flawonoidy i zwiększa objętość wydalanego moczu. Napary z tego ziela działają łagodząco w przebiegu chorób układu moczowego. Skrzyp polny działa również uspokajająco, co zawdzięcza izokwercytynie.

Ze skrzypem polnym nie można przesadzać

Skrzyp polny zawiera antywitaminę B1, więc spożywanie naparu w dużych ilościach może być problemem i powodować nieprzyjemne skutki w postaci niedoboru witaminy B1. Dlatego konsumenci zwykle wybierają ekstrakt w formie tabletek, które zawierają bezpieczne dawki wyciągu. Poza tym, skrzyp polny nie powoduje żadnych skutków ubocznych. Ewentualnymi przeciwwskazaniami do stosowania ziół mogą być choroby przewlekłe wymagające stosowania leków przez dłuższy okres. W takim przypadku najlepiej skonsultować się z lekarzem.

Kliknij aby ocenić!
[Głosów: 8 Średnia: 4]


Zostaw komentarz