Przyczyny wypadania włosów - jak sobie z nimi radzić?

Przyczyny wypadania włosów - jak sobie z nimi radzić?

Nie wiesz który wybrać?

Odpowiedz na kilka pytań i dobierz suplement dopasowany do twoich potrzeb.

SPRAWDŹ

Wiele osób boryka się z problemem wypadania włosów. Jest to niezwykle przykra dolegliwość, która ma wpływ na obniżenie naszej pewności siebie. Problem ten dotyczy w równym stopniu kobiet, jak i mężczyzn. Przyczyny wypadania włosów są zróżnicowane.

Czasami nieświadomie uszkadzamy cebulki włosa poprzez nieprawidłową codzienną pielęgnację. Nadmierne wypadanie włosów może być również związane ze zmianami hormonalnymi, stosowaniem niektórych leków, niedoborami witamin i minerałów czy chorobami. W ciągu doby wypada nam ok. 100 włosów dziennie, jeśli tracisz ich więcej, warto poznać przyczynę i szybko rozwiązać problem.

Cykl wzrostu włosa

Zanim poznasz przyczyny wypadania włosów, warto zapoznać się z cyklem wzrostu włosa. Włos żyje od dwóch do sześciu lat i w tym czasie przechodzi kilka faz – anagen, katagen, telogen, egzogen. Anagen jest aktywną fazą wzrostu włosa w mieszku włosowym. To właśnie podczas tej fazy, komórki macierzy ulegają podziałom, by produkować nowy włos. Czas anagenu wynosi od dwóch do siedmiu lat – jest uwarunkowany genetycznie. Katagen to czas, w którym włos wchodzi w fazę zanikania. Trwa to od 14 do 21 dni.

Podczas tej fazy zachodzą liczne procesy przebudowy w korzeniu włosa, macierz włosa zanika. Telogen jest fazą wypadania. We włosie nie zachodzą żadne procesy przemiany materii. Od 30 do 90 dni cebulka osłabia się, staje się cieńsza, włos jest zrogowaciały. Faza uwalniania włosa to egzogen. W tej fazie tracimy włos telogenowy, który zostaje wypchnięty przez koniec nowego włosa. 

Warto wiedzieć, że ok. 80% włosów na naszej głowie znajduje się w fazie wzrostu, a ok. 3% w fazie spoczynku. Jeśli cykl wzrostu włosa zostanie zakłócony, coraz więcej włosów znajduje się w fazie spoczynku, która się wydłuża. Co więcej, jeśli nowe włosy wyrastają, są słabsze i wypadają znacznie szybciej, w związku z czym obserwujemy przerzedzenie.

Jakie są przyczyny wypadania włosów?

Jest wiele przyczyn wypadania włosów. Może to być reakcja na silny stres, przyjmowane leki, nieprawidłową dietę, która jest uboga w składniki aktywne. Do przyczyn wypadania włosów należy także nieprawidłowe uczesanie, np. spinanie włosów w bardzo ciasny kucyk lub kok, co prowadzi do nadwyrężenia skóry głowy.

Czy dieta wpływa na wypadanie włosów?

Nie wiesz który wybrać?

Odpowiedz na kilka pytań i dobierz suplement dopasowany do twoich potrzeb.

SPRAWDŹ

Warto pamiętać także o tym, że tapirowanie, rozczesywanie włosów na siłę prowadzi do uszkodzeń mechanicznych włosów. Nie bez znaczenia jest także stosowanie silnych, chemicznych środków kosmetycznych, np. do trwałej ondulacji, zbyt częste farbowanie włosów.

Do wypadania włosów przyczynia się także stylizacja z użyciem ciepła. Warto zrezygnować z częstego suszenia, używania lokówki lub prostownicy. Nierzadko sami przyczyniamy się do wypadania włosów. Winny temu jest dym papierosowy, który uszkadza włosy zarówno od wewnątrz, jak i od zewnątrz. Co więcej, powoduje jego matowienie.

Jeśli chodzi o przyczyny wypadania włosów, z pewnością można do nich zaliczyć stres. Ma on wpływ na rozregulowanie pracy nadnerczy, które wzmagają produkcję androgenów, co w efekcie prowadzi do zaburzenia funkcjonowania cebulek włosów. Długo utrzymujący się stres może spowodować znaczną utratę włosów.

Przyczyny wypadania włosów są także związane z chorobami, np. nadczynnością i niedoczynnością tarczycy, grzybicą skóry głowy. Również gwałtowne zmiany hormonalne mogą odcisnąć piętno na wyglądzie naszych włosów i ograniczeniu ich liczby.

Jak radzić sobie z wypadaniem włosów?

Przede wszystkim warto zadbać o odpowiednią dietę bogatą w żelazo i witaminy z grupy B. Konieczne jest także ustalenie przyczyny i jak najszybsze jej zwalczenie. By ograniczyć wypadanie włosów, a także przyspieszyć ich porost, warto stosować suplementy diety. Wybierz te, w których składzie znajdują się ekstrakt ze skrzypu polnego, metylosulfonylometan, witaminy C oraz E, cynk, miedź i spora dawka biotyny. Kompleksowe działania z pewnością przyniosą rezultaty.

Bibliografia:

  • https://pl.wikipedia.org/wiki/W%C5%82os
  • http://www.medonet.pl/choroby-od-a-do-z/najczestsze-objawy-chorobowe,wypadanie-wlosow—przyczyny–co-na-wypadanie-wlosow-,artykul,1654424.html
  • https://www.doz.pl/czytelnia/a2350-Wypadanie_wlosow_-_przyczyny_sposoby_i_leczenie
  • https://portal.abczdrowie.pl/przyczyny-wypadania-wlosow
  • https://lekarzebezkolejki.pl/blog/wypadanie-wlosow-jakie-sa-przyczyny-i-jak-mozna-z-nim-walczyc/w-415
Kliknij aby ocenić!
[Głosów: Średnia: ]

Nie wiesz który wybrać?

Odpowiedz na kilka pytań i dobierz suplement dopasowany do twoich potrzeb.

SPRAWDŹ
Zostaw komentarz