Niezwykłe właściwości oleju z wiesiołka

Niezwykłe właściwości oleju z wiesiołka

Wiesiołek to niepozorna roślina, którą z powodzeniem można spotkać w całej Europie, do tego uwielbia rosnąć na nieużytkach. Dlatego łatwo ją ominąć nie wiedząc, że olej z wiesiołka to istna kopalnia dobroczynnych związków, w tym nienasyconych kwasów tłuszczowych, jak kwas linolowy i gamma-linolenowy (GLA).


LOOK UP – WŁOSY SKÓRA PAZNOKCIE
Look Up to suplement diety bez barwników i substancji wypełniających, który dzięki swoim składnikom wzmacnia włosy, skórę i paznokcie (miedź, pokrzywa zwyczajna), odbudowuje ich strukturę (miedź) oraz chronią składniki komórek przed uszkodzeniem oksydacyjnym (witamina C). Produkt odpowiedni dla wegan.


Ponadto olej z wiesiołka zawiera fitosterole roślinne, witaminę E i minerały, jak: cynk, selen, magnez. Ale przede wszystkim…

Olej z wiesiołka to źródło niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych (NNKT)

NNKT powinniśmy dostarczać do organizmu z zewnątrz, jest to szczególnie istotne, bo pełnią wiele bardzo ważnych funkcji w organizmie. Są niezbędne w procesach powstawania takich związków, jak: prostaglandyny, prostacykliny, leukotrieny, tromboksany i lipoksyny, czyli substancji które wpływają na pracę układu sercowo – naczyniowego.

Kwas GLA, w który bogaty jest olej z wiesiołka, należy do nienasyconych kwasów tłuszczowych n-6 i bierze m.in. udział w transporcie i utlenianiu cholesterolu. Stąd wniosek, że wpływa na obniżenie jego poziomu we krwi. Trzeba dodać, że przeciwmiażdżycowe działanie kwasu GLA wzmacniają również obecne w oleju z wiesiołka fitosterole. To jednak zdecydowanie nie wszystkie zalety oleju z wiesiołka.

Olej z wiesiołka to znakomite źródło kwasu GLA

Kwas gamma-linolenowy (GLA) i jego działanie:

  • Działa leczniczo w schorzeniach skóry. Przede wszystkim nawilża i jest skuteczny w leczeniu atopowego zapalenia skóry oraz owrzodzeń, rumienia, łojotokowego zapalenia skóry i grzybicy. Dlaczego? Kwas GLA wpływa na tzw. stan czynnościowy skóry, czyli na gojenie się ran i odnowę naskórka. A jego niedobór obniża jej elastyczność, skóra staje się bardziej podatna na czynniki zewnętrzne, co prowadzi do powstania reakcji zapalnych, takich tak jak np. pojawienie się egzemy czy łuszczycy.
  • Działa na układ nerwowy. Kwas GLA jest składnikiem błon biologicznych, wpływa na stabilizację i transport przez błony komórkowe. Suplementację preparatami bogatymi w GLA zaleca się w chorobie Alzheimera, stwardnieniu rozsianym, schizofrenii, nadpobudliwości nerwowej oraz przy nadmiernym stresie.
  • Wspomaga odchudzanie. Kwas GLA pobudza tzw. brunatną tkankę tłuszczową do spalania i wpływa na zwiększenie tempa przemiany materii.
  • Jest antyoksydantem (witamina E), zwalcza wolne rodniki i hamuje proces starzenia się organizmu, wzmacnia odporność.
  • Poprawia stan i wygląd skóry, dlatego olej z wiesiołka znajdziemy w wielu kosmetykach.

Olej z wiesiołka – czasami trzeba z nim uważać

Kwas GLA stosowany długotrwale może prowadzić do interakcji z antykoagulantami i lekami przeciwpłytkowymi. Dlatego, gdy bierzemy takie leki i chcemy jednocześnie wprowadzić do diety suplementy z olejem z wiesiołka to skonsultujmy się w pierwszej kolejności z lekarzem.

Bibliografia:

  • Białek M., Rutkowska J., Znaczenie kwasu γ-linolenowego w profilaktyce i terapii, http://www.phmd.pl/api/files/view/116369.pdf (dostęp: 04.11.2019).
  • Kaźmierska A., Bolesławska I., Wpływ wielonienasyconych kwasów tłuszczowych na skórę ze szczególnym uwzględnieniem kwasu gamma-linolenowego, https://www.npt.up-poznan.net/pub/art_11_23.pdf (dostęp: 04.11.2019).
  • Zadernowski R., Polakowska-Nowak H., Kowalska M., Lipidy nasion wiesiołka i ogórecznika, https://cutt.ly/nelV6JE (dostęp: 04.11.2019).
Kliknij aby ocenić!
[Głosów: 1 Średnia: 5]